Bolluk VE Bereketin Simgesi ; Artemis Heykeli

2
Tarihten bugüne kadar geçen zamanda yaşanılan uygarlıklarda bolluk ve  bereketi temsil eden cisimler,işaretler hep varolmuş ve bereket getirdiğine inanılmıştır. İçlerinden en marjinal olma adaylığındaki Yunan kültüründen bolluk ve bereket simgesi olan Artemis'i biliyormusunuz?
Tarihten bugüne kadar geçen zamanda yaşanılan uygarlıklarda bolluk ve  bereketi temsil eden cisimler,işaretler hep varolmuş ve bereket getirdiğine inanılmıştır. İçlerinden en marjinal olma adaylığındaki Yunan kültüründen bolluk ve bereket simgesi olan Artemis'i biliyormusunuz?

 Tarihten bugüne kadar geçen zamanda yaşanılan uygarlıklarda bolluk ve  bereketi temsil eden cisimler, işaretler hep varolmuş ve bereket getirdiğine inanılmıştır. İçlerinden en marjinal olma adaylığındaki Yunan kültüründen bolluk ve bereket simgesi olan Artemis‘i biliyor musunuz?

Çok öncelerden beri birçok dönüşümlere sahip olan Likya’lı Tanrıça Kibele tanrıların anası olarak kendisine saygıyla tapıyorlardı. Onun bu dönüşümlerinden biri de Efesli çok memeli Tanrıça Artemis‘ti.

Artemis, Yunan mitolojisine göre Leto ile Zeus kızı, Apollon’un kız kardeşidir. Doğum yerinin Efes olduğu kabul edilir. Dokunulmamış, bozulmamış anlamına gelen ‘artemes’ sıfatından türetilmiş olması mümkündür. Kibele’yi tam olarak temsil eden Efesli Artemis‘in heykeli yakın geçmiş zamanda Efes’te yapılan kazı çalışmalarında bulunmuştur.

Bu kazılarda 2 tane Artemis heykeli bulunmuş olup arkeologlar, heykellerden birini Güzel Artemis Heykeli diğerini de Büyük Artemis Heykeli olarak isimlendirirler. Heykeller bugün Efes Müzesinde sergilenmektedir. Güzel Artemis, Roma döneminde yapılmış olup doğunun izlerini taşımakta olduğu görülür. Tanrıçanın ensesinde dolunay biçiminde büyük bir disk vardır. Artemis bozulmamış aydır ve alnında ki hilal ile Yunanlı Artemis gibi onun da ay tanrıçası olduğuna vurgudur.

Güzel Artemis heykelinin boynunun iki yanında 5 adet kartal başlı aslan (grifon) bulunmaktadır. Heykelin başında üç katlı kule biçimli tapınak vardır. Bu şehirlerin koruyucusu olduğunun sembolüdür.Gerdanında  burçları, hakimi olduğu güneş-ay-gezegenler döngüsü kozmolojiyi yansıtır. Göğüs bölgesinde yaklaşık 40 kadar, düzenli bir sırada betimlenmiş meme tasviri dikkat çekmekte ve yapılan  çalışmalar sonunda aslında meme olarak düşünülen bu tasvirin boğa testislerini ifade ettiğini göstermektedir. Bu betimleme, ana tanrıçanın bolluk ve bereketine yapılmış bir övgüdür.

Etek kısmında, dörtgen plakalar halinde hayvan betimleri göze çarpar. Her dörtgenin içinde boğa, keçi, aslan, arı, grifon, sfenks bulunmaktadır. Bu betimleme, Artemis’ in doğa ve kozmik enerji üzerinde ki hükmünü ifade eder ve tamamen Efesli Artemis’ e özgüdür.

Artemis Heykeli bu kadar anlamlarla bağdaştırılmasına karşın olarak heykeli açıklamaya çalışan filozoflar gizemi üzerinde zorlanmış ve  uzun bir süre düşünmüşlerdir. Buna bağlı olarak hala gizem ve ilgisini koruyan heykeli İzmir Selçuk Müzesi’nde gidip görebilme şansıda bulabiliyorsunuz.

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here