Boğazın Boğası Sinan Şamil Sam

0
79

Aslen Karslı Türk profesyonel ağır sıklet boksörümüz olan
Sinan Şamil Sam, 24 Haziran 1974 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğmuştur. Amatör boks yaşamı yıllarında oldukça başarılı olmuştur. Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazanmış, 1992 yılında ise Gençler Dünya Şampiyonu olmuştur. 1993’te Vize-Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştır. Daha sonra 1995 yılında Dünya İkinciliği’ni elde etmiş ve1999 Büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı başarmıştır. 15 Nisan 2000 tarihinde ise profesyonel hayatına başlamıştır. 12 Ekim 2002’de Polonyalı rakibi Przemyslaw Saleta karşı Avrupa Şampiyonluğu için ringe çıkmış ve yedinci rauntda nakavtla yenmiştir.
Çoğumuz kendisini
“Boğazın Boğası” lakabıyla tanımışızdır. Sinan Şamil Sam, yaptığı 35 maçın 31’ini kazanmış ve bu galibiyetlerden 16’sını nakavtla elde etmiştir. Aynı zamanda altın kemerini iki maç boyunca korumasını bilmiştir. Bunlardan ilki Danny Williams’a karşıydı ve bu maçı altıncı raundda teknik nakavtla almıştır. İkinci maçında ise Julius Francis ile yapmış ve bu maçı da yedinci raundda nakavtla kazanmıştır.

14 Şubat 2004 tarihinde Stuttgart’ta ringe çıkan Sinan Şamil Sam, Arnavut asıllı Alman vatandaşı Luan Krasniqi’ye sayıyla yenilerek altın kemerini teslim etmiştir.

Sinan Şamil Sam 20 Kasım 2004’te ise Güney Almanya’nın Kempten kentinde Rus boksör Denis Bakthov’a karşı ringe çıkmış ve Bakhtov’u onuncu raundda nakavtla yenerek WBC klasmanında ‘Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonluğu’ unvanının sahibi olmuştur. 22 Şubat 2005’te bu kez Berlin WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası unvan maçında rakibi Lawrence Clay-Bey’i sayıyla yenerek galibiyete kavuşmuştur. 11 Haziran 2005’te Kempten WBC Dünya Kıtalarası Ağırsiklet Boks Şampiyonası unvan maçında rakibi Ugandalı Peter Okhello’yı sayıyla yenmis, ancak aynı yılın 12 Kasım tarihinde Hamburg WBC Dünya Kıtalarası Ağırsiklet Boks maçı ve WBC Dünya Ağırsiklet eliminasyon maçında rakibi Rus Oleg Maskaev’e yenilmiştir. Sinan Şamil Sam Aralık 2010 itibariyle karaciğer yetmezliğinden dolayı yoğum bakıma alınmış, 14 Ocak 2011’de taburcu olmuştur.

Ekim 2015 itibariyle karaciğer yetmezliği teşhisiyle hastanede tedavi gören Dünya Kıtalararası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam, 24 Ekim 2015 itibariyle böbrek yetmezliği baş göstermesiyle yoğun bakıma alınmıştır.

Hasta yatağında beklerken ziyaretine gelen kızlarıyla gözyaşları içinde güçlükle konuşan şampiyon boksör, “Bir an önce iyileşip, çocuklarıma yeniden sarılmak istiyorum. 

Beni bu dertten kurtarın” demişti. Sam, tek isteğinin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmek olduğunu da ifade etmiştir . Fakat karaciğer yetmezliği bulunan ve böbrek yetmezliğinin de başlaması üzerine yoğun bakıma alınan eski

Dünya Kıtalararası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam, tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetmiştir. Son isteği Başbakan Davutoğlu ile görüşmek olan Sinan Şamil Sam’ın hevesi kursağında kalmış ve son isteğini gerçekleştiremeden hayata gözlerini yummuştur.
Ayrıca Ankara`nın Etimesgut ilçesinde kendi adına yapılmış bir park da vardır.


Ahmet Kaya

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here