Böbrek Taşına Sebep Olan Nedenler

1
Böbrek Taşına Sebep Olan Nedenler

Böbrek taşı sorunu olmayanlar bile bu durumun ne kadar zor ve sancılı bir süreç olduğunu duymuşlardır. Bu konu hakkında bir fikri olmayanlar ise ‘taş’ kelimesini duyduklarında sanki vücutta yabancı bir cisim oluşuyormuş gibi algılayabilirler fakat durum öyle değildir. Bu taşlar vücutta normal olarak bulunan bazı kimyasalların katılaşmasıyla oluşur.

 

Böbrek Taşı Oluşumundaki Sebepler:

Kalsiyum Alımı: Böbrek taşlarının birçoğu kalsiyum kümelenmesinden oluşur. Ancak kalsiyum açısından zengin beslenen her kişide böbrek taşı olacak diye bir algı oluşmasın genetik faktörler bu konuda daha önemlidir.

Genetik Faktörler:
Ailesinde herhangi birinde böbrek taşı şikayeti olan bireyler de böbrek taşı görülme oranı diğer bireylere göre daha fazladır. Bunu önlemek açısından da bol bol sıvı alımı şarttır.

Oksalat Bakımından Zengin Besinler: Çikolata çeşitli çaylar, ıspanak, pazı ve pancar oksalat bakımından zengin yiyeceklerdir. Günlük tüketim içinde bu besinler azaltarak alınmalıdır.

Asidik İdrar: Diyabet hastaları ve obezite sorunu yaşayan insanlar insülin kullandıklarından dolayı asidik yapıya sahip idrar problemi yaşarlar. Fazla et ve protein alımı idrardaki asidi yükseltir.

Enfeksiyon ve Hastalıklar: İdrar yolu enfeksiyonları böbrek taşı oluşumunda risk taşır. Bakteriler idrardaki amonyak oranını artırarak özel bir türde böbrek taşı oluşumuna yol açar.

Beslenme ve Sıvı Tüketimi: Gün içerisinde yeterince sıvı almamakta taş oluşumunu tetikler. Şimdi kendi kendinize ben gün içinde çay içiyorum, kahve içiyorum sıvı alıyorum diye düşünmeyin günde en az 2 litre su tüketmek gerekir.

 

 

Yaş ve Cinsiyet: 50 yaş ve üzeri olan erkeklerde böbrek taşı görülme oranı fazladır.

Taş Oluşumuna Bitkisel Çözümler: Böbrek taşının boyutu da göz önüne alınarak bazı bitkisel yöntemler böbrek taşının düşmesini sağlayabilir. Bunlar;

Kara Hindibağ Kökü

Ayrık Otu

Ayı Üzümü

Kırkkilit Otu

Isırgan Otu

 

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir :

Bol bol su için.
İhtiyacınız kadar kalsiyum alın( bunu doktora danışarak öğrenmeliniz).
Sodyum içeren besinleri azaltın.
Hayvansal protein alımını sınırlayın.
Böbrekte taş oluşumunu tetikleyen yiyeceklerden uzak durun!

 

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here