Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth

1

 

II: Elizabeth Aslında Kimdir?

Babası York Dükü Prens Albert ve eşi Lady Elizabeth Bowes-Lyon’dur. Elizabeth’in babası, Kral George V’in ikinci oğlu olduğu için o zamanlarda kraliçe olma olasılığı düşüktü. Amcasının Viktor Edward VIII’nin,  Amerikalı boşanmış Wallis Simpson ile evlenmek icin kral olmaktan gönüllü olarak vazgeçmesiyle babası Kral George VI olarak 1936’da tahtın varisi olmus ve kraliçe olma ihtimali artmıştır. Annesi, York Düşesi (daha sonra Kraliçe Elizabeth), İskoç aristokratı olan Strathmore Earl ve Kinghorne’un en küçük kızıydı.

20 Kasım 1947’de Londra’nın Westminster Manastırı’nda uzak bir kuzeni Philip Mountbatten ile evlendi. Elizabeth’in dört çocuğu olup, ilk oğlu Prens Charles, 1948’de doğmuştur.

Ailesi:

♦ Eşi: Philip, Duke Of Edinburgh (Edinburgh Dükü)

♦ Annesi: Elizabeth

♦ Kızı: Anne, The Princess Royal (Prenses)

♦ Oğlu: Prens Edward, Earl Of Wessex (Wessex Kontu)

♦ Oğlu: Charles, Prince Of Wales (Galler Prensi)

♦ Oglu: Prens Andrew, Duke Of York (York Dükü)

♦ Kızkardeşi: Prenses Margaret

 II: Elizabeth Doğumu

21 Nisan 1926’da 02:40 da Dedesinin (Annesinin babası) Londra’daki  17 Bruton Street, Mayfair evinde sezeryanla dünyaya gelmiştir. İngiliz kilisesine bağlı York Başpiskoposu Cosmo Gordon Lang tarafından 29 Mayıs’ta Buckingham Sarayı’nın özel şapelinde (kilisesinde) vaftiz edilip annesinin ismi verilmistir. Fakat  kendisini “Lilibet” çağırmasından sonra yakın aileside Lilibet olarak çağırmıştır. Bir bebekken bile hayret verici ve otoriter  özelliğini taşıyan bir havası vardı. Winston Churchill, Elizabeth’i 2 yaşındayken bir “karakter” olarak tanımladı.

 

II: Elizabeth Veliaht Zamanları

 Elizabeth’in tek kardeşi olan  Prenses Margaret 1930’da doğmustur. İki kız kardeş eğitimlerini  annesinin gözetiminde, özel olarak evde almıştır, Mürebbiyesi Marion Crawford’dur. Tarih, dil, edebiyat ve Müzik üzerine eğitimini yapmışardır.Tarihi, Eton Kollejinin müdürü olan C.H.K Marten tarafından verilmiştir, Atları ve köpekleri çok severdi.

 1947 başlarında Prenses Elizabeth Kral ve Kraliçe ile birlikte Güney Afrika’ya ziyaretinden sonra, uzaktan kuzen olan, eski Yunanistan ve Danimarka Prensi, Kraliyet Deniz kuvvetleri teğmeni olan Philip Mountbattenle, nişanlandığını duyurmustur. Evlilik 20 Kasım 1947’de Westminster Abbey’de gerçekleşti. Düğünün olacağı gece Kral babası Damada, Merioneth Kontu ve Greenwich Baronu ve , Edinburgh Dükü unvanlarını verdi. Londra’daki Clarence House’da ikamet ettiler. İlk çocuğu olan Prens Charles (Charles Philip Arthur George), 14 Kasım 1948’de Buckingham Sarayı’nda doğdu.

 

Aldığı ünvanlar:

♣ 21 Nisan 1926-11Aralik 1936: Her Royal Highness Princess Elizabeth of York

♣ 11 Aralik 1936-20 Kasim 1947: Her Royal Highness The Princess Elizabeth

♣ 20 Kasim 1947- 6 Subat 1952: : Her Royal Highness The Princess Elizabeth, Duchess of Edinburgh

♣ 6 Subat 1952 den itibaren: Her Majesty The Queen

 

II: Elizabeth II. Dünya Savaşı

 Eylül 1939’da İngiltere, 1945 yılına kadar süren İkinci Dünya Savaşına girdi. Savaş sırasında Londradaki çocuklar, sık sık yapılan havadan bombalanmasından dolayı başka yere tahliye edildi. Kıdemli siyasetçi Lord Hailsham iki prensesinde, Kanada’ya tahliye etmesi önerisinde bulundu, Elizabeth’in annesi çocuklar bensiz gitmeyecek, bende benimle Kral gelmeden ayrılmayacağım diyerek  öneriyi red etti. Kralda asla terketmedi. Prensesler Elizabeth ve Margaret 1939 Noeline kadar İskocyadaki Balmore Sarayında kaldılar. 1940 Şubatından Mayısa kadar Norfolktaki Sandringham Evine taşındılar. Windsor Sarayına taşınana kadar Windsor’ daki Royal Lodge’da yaşamışlardır. Son 5 yıldır coğunlukla Windsor Sarayında yaşamaktadır. Windsor’da Prensesler, Kraliçenin Yün Fonu’na yardım etmek için Noel’de pantomim yapmışlar, askeri giysileri örmek için örme ipliği satın almışlardır. 1940’da, 14 yaşındaki Elizabeth, BBC’nin Çocuk Saatinde ilk radyo yayını yaptı ve şehirlerden tahliye edilen diğer çocuklara seslendi: ” Elimizden gelen herşeyi yaparak  Cesur Denizcilere, askerlere ve Havacılara yardım etmeye çalışıyoruz. Savaşın tehlikesini ve üzüntüsünü paylaşıyoruz. Biliyoruz ki sonunda her şey iyi olacak”.

1943’te Elizabeth, bir önceki yıldaki Albay’a atandığı Grenadier Muhafızlarına tek başına ziyaretini yaparak halka görünmeyi üstlendi. 18’inci doğum gününe yaklaşırken meclis, babasının yurt dışında görev yapamaması ya da yokluğunda, örneğin Temmuz 1944’te İtalya ziyareti gibi beş Devlet Danışmanı’ndan biri olabilmesi için yasayı değiştirdi. Şubat 1945’te Yardımcı Bölgesel Hizmet’te 230873 numaralı servis ile onurlandırıldı. Sürücü ve tamirci olarak eğitildi ve on beş ay sonra onuruna Subaşı rütbesi verildi. Avrupa Savaşı’nın bitiminde, Avrupa Günü Zaferinde Prenses Elizabeth ve Margaret ile birlikte Londra sokaklarındaki kutlama gruplarına halktan biri olarak katılmışlar. Elizabeth daha sonra nadir yaptığı bir röportajda, “Ailemize gidip kendimiz görebilir miyiz diye sorduk demiştir. Tanınmaktan çok korktuğumuzu hatırlıyorum. Bilmediğimiz insanların kollarıyla sımsıkı kenetlenip sıralandıklarını hatırlıyorum ve Whitehall’da yürürken hepimiz mutlu ve rahat gezinmiştik”.

Savaş sırasında Elizabeth’i, Galler’le daha yakınlasıp, Gallerdeki milliyetçiliği durdurmak için planlar hazırlandı. Caernarfon Kalesi emniyet güvenliğini almak ya da Urdd Gobaith Cymru’nun (Birleşik Krallık Gençlik Birliği) bir patronu olarak atanmak gibi,  önerilen teklifler çeşitli nedenlerden ötürü reddedildi; bunun nedeni Elizabeth’i Urdd’daki hakcı muhaliflerle birleştirilmekten korkuyordu. Çünkü İngiltere’nin bir döneminde savaş halindeydi. Gallerin politikacıları, 18’inci doğum gününde Galler Prensesi olmasını önerdi. İç işleri bakanı Herbert Morrison bu fikri destekledi, ancak böyle bir ünvanın sadece “Galler Prensi” olarak karısına miras kalmıştır diyerek Kral reddetti.

Prenses Elizabeth, 1947’de ailesinin eşliğinde Güney Afrikaya giderek ilk yurt dışı turuna çıkmıştır. Tur sırasında, 21. inci doğum gününde Britanyali Milletler Topluluğuna (British Commonwealth) yaptığı bir yayında şu sözü verdi: ” Uzun ya da kısa olsun hayatım boyunca sizlere ve bizim Büyük imparator ailemize hizmet vermek için kendimi adayacağımı beyan ediyorum”

 

II: Elizabeth Kraliçeliği

 1952’de uzunca bir hastalıktan sonra İngiltere ve Kuzey İrlanda Kral VI. George uykusundayken Sandringham’daki kraliyet evinde ölür. Babasının ölüm zamanında Kenya’daydı;  Prens Elizabeth, kralın iki kızından en büyüğü olup sırayla takiben, 2 Haziran 1953’de 27 yaşındayken II. Kraliçe Elizabeth olarak tacını giymiştir.

 

II: Elizabeth Faaliyetleri

 Kasım 1953’ten başlayarak Kraliçe ve Edinburgh Dükü, ilk ziyaretini İngiliz krallığı tarafından yönetilen Avustralya ve Yeni Zelanda’ya ve Britanya Milletler topluluğunu altı ay boyunca gezerek dünya turuna çıktı.

1957’de, çeşitli Avrupa ülkelerine yaptığı ziyaretlerden sonra, kendisi ve dük Kanada’yı ve Amerika’yı ziyaret etti.

1961 yılında Hint yarımadasını 50 yıldan sonra ilk kraliyet İngiliz turunu yaptı ve aynı zamanda Güney Amerika’yı (1968’de) ve Pers Körfez ülkelerini (1979’da) ziyaret eden ilk İngiliz hükümdarı oldu.

1977’de düzenlediği “Gümüş Jübile” sırasında, Britanyanın ve Kuzey İrlanda’nın heryerine gitmiş, Karayip adasını, Güney Pasifiği, Avustralyayı, Kanadayı ziyaret etmiş Britanya Birleşmis milletler topluluğunun 36 üyesinin katıldığı Londra ziyafetinde başkanlık yaptı.

Kraliçe, Modern Kraliyet örneğini gosterdi, örneğin kraliyet ailesinin ev hayatının 1970’de televizyona alınmasına ve kız kardeşinin evliliğinin 1978’de resmen dağılmasına göz yumdu.

2002’de Elizabeth 50. yılını tahtta kutladı. “Altın Jubile”sinin bir parçası olarak, Londra’da ve Britanya Birlesmis Milletler Topluluguda dahil olmak üzere tüm ülkelerde etkinlikler düzenlendi.

2012’de Elizabeth  60. Yıldönümünü “Pırlanta Jübile” Britanya Birleşmis Milletler Topluluğu ve ötesinde kutlandı.

 

II: Elizabeth Hakkında Bilinmeyenler 

Elizabeth’in saray hayatında sadelikten yana olduğu bilinir ve ayrıca geleneksel ve törensel görevlerin yanı sıra hükümet işindede ciddi olarak ilgileniyor. Özel hayatında, iyi bir binicidir. Yarış atlarını tutar, sık sık yarışlara katılır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kentucky damızlık at çiftliklerini periyodik olarak ziyaret eder. Mali ve mülkiyetindeki varlıkları onu dünyanın en zengin kadınlarından biri yapmıştır.

➡ Beklenmedik bir kraliçedir.

➡ 60 yıldan fazla bir süredir kraliçedir.

➡ Çok sayıda hayır kuruluşu ve vakıflarla çalışıyor.

➡ Son derece sıra dışı hediyeler aldı.

➡ Uzman Sürücü ve İkinci Dünya Savaşı’nda makinistdi.

➡ İyi bir derecede Fransızca bilmektedir.

➡ Kahraman bir muhabirdir.

➡ Yavru köpekleri sevgisi hakkında konuşur.

➡ Papa, ona benzeri görülmemiş bir ziyaret yaptı.

➡ Eski bir muhafız tarafından neredeyse vuruluyordu.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here