Birinci ve İkinci Körfez Savaşı

0

BİRİNCİ KÖRFEZ SAVAŞI

Savaşın Sebepleri;

  • Irak devleti başkanı Saddam Hüseyin’in, İran’la yaptığı savaşın ekonomik kayıpların telafi etmek istemesi
  • Irak’ın Kuveyt topraklarında tarihi hak iddiasında bulunması
  • Irak’ın; İran Savaşı sırasında Kuveyt’in yaptığı para yardımının silinmesini istemesi

Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin’in Kuveyt ile ilgili iddialarının Kuveyt tarafından kabul edilmemesi üzerine, Saddam Hüseyin, meseleyi bir oldu bitti ile çözümlemek istemiş ve 2 Ağustos 1990’da Kuveyt işgal ederek Körfez Krizinin çıkmasına sebep olmuştur. Birleşmiş Milletler, ABD ve müttefik ülkelerin ısrarlarına rağmen, Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i terk etmemekte kararlı olduğunun anlaşılması üzerine 17 Ocak 1991 tarihinde, Irak’a müttefik Çok Uluslu Hava Güçleri’nin taarruzlar ile Körfez Savaşı başladı. Savaşın başlamasıyla Irak ve Kuveyt de özellikle stratejik hedefleri bombalandı. Çöl fırtınası adı verilen bu harekat, 24-28 Şubat 1991 tarihlerinde 100 saatlik kara harekatı ile Kuveyt’te Irak kara kuvvetlerinin büyük bir kısmının imhası ve kalanlarının esir veya Kuveyt’i terk etmeleri sonuçlandırılır. Körfez Savaşı’na katılan koalisyon kuvvetleri ve Irak askeri heyetleri arasında 3 Mart 1991 günü Kuveyt-Suudi Arabistan sınırının kuzeyindeki Safven Kasabası yakınında çölde bir çadır içinde ateşkes görüşmeleri yapıldı. Irak, Kuveyt’i ilhak kararını kaldırmak ve tazminat ödemek başta olmak üzere bütün şartları kabul etmek zorunda kaldı. Bu şekilde Körfez Savaşı fiilen sona ermiş oldu. Türkiye, Körfez Savaşı’na fiili olarak katılmadı. İncirlik Hava Üssü’ndeki Amerikan uçaklarının kullanılmasına izin verdi ve Birleşmiş Milletler’in aldığı bütün kararlara uydu.             

 

İKİNCİ KÖRFEZ SAVAŞI

 

İkinci Körfez Savaşı-Irak Savaşı (20 Mart 2003)

ABD, 2003 yılında Irak’a savaş ilan etti. Savaşın görünür nedenleri Saddam Hüseyin’in elinde bulunduğu iddia edilen kitle imha silahları yok etme Irak’a demokrasiyi getirmekti.

 

Gerçek Nedenler;

19yüzyılın emperyalist devletleri, işgal ettikleri Afrika ve Ortadoğu topraklarına medeniyet götürdüklerini iddia ediyor, bu bölgelerin kaynaklarını sömürmek yönündeki asıl hedeflerini böylece örtbas etmeyi amaçlıyorlardı.

  • Ortadoğu bölgesinin (doğal kaynak ve zenginlikleriyle) bölge içinden veya dışından herhangi abd karşıtı bir devletin kontrolüne girmesini önlemek
  • Bölge petrolünün kontrol altına alınması
  • İsrail’in varlığını ve güvenliğinin korunması
  • Irak’ın bu hedeflerin kesiştiği kavşak noktasında yer alması

 

Savaşın Sonuçları;

1. On binlerce insan öldü.

2. Saddam Hüseyin yönetimi sona erdi.

  • Temmuz 2003’te “geçici Irak Yönetim Konseyi“ oluşturulduğu ve BM nezdinde tanındı. Bu aşamada diğer bir önemli gelişme de geçici Irak İdari Yasasının kabul edilmesiydi. Irak’ta seçimler öngörüldüğü gibi 30 Ocak 2005’te yapıldı Celal Talabani Cumhurbaşkanlığına seçildi.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here