Birinci Cemre’nin Havaya Düşmesi

0
10

CEMRE NEDİR?

Cemre Arapça kökenli bir kelimedir. Cemrenin sözlük anlamı “kor” yani  “ateş” tir.

Halk arasında cemrenin anlamı ise; baharın müjdecisi ve sıcakların artması demektir.

Halk  arasında cemrenin düşmesiyle birlikte ‘nevruz’ ve ‘hıdırellez’ kutlamaları başlar ve baharın geldiği belirtilir. Cemre düşmesi ayrıca Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Çünkü cemre edebiyat ve kültür alanında kendi yerini belirtmiştir. Osmanlı zamanında bile cemrenin yeri ayrıdır. O önemde divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişileri över ve onlara övgü şiirleri yazarları. Bu şiirlere ise ‘cemreviye‘ denilmektedir.

Cemre ilkbahar başlamadan önce 7 gün (1 hafta) arayla düşmektedir. Baharın müjdecisi olan cemre ilk olarak havaya düşer. Böylelikle havanın soğuğu kırılır ve doğa uyanmaya başlar. Hava bir miktar ısınır. İkinci cemre suya ve son cemre toprağa düşer. Havaya düşerek havayı, suya düşerek suyu ve toprağa düşerek toprağı ısıttığı inanılır.

 

 

Kısacası 3 tane cemre vardır. Bunlar sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşer. Baharın müjdecisi olan cemrelerin tarihleri şu şekildedir;

1-  Birinci Cemre 19-20 Şubat da HAVAYA düşer.

2- İkinci Cemre 26-27 Şubat da SUYA düşer.

3- Üçüncü Cemre 6-7 Mart da TOPRAĞA düşer.

Hava ve suya düşen  cemreler Şubat aylarında toprağa düşen cemre Mart ayında düşer. 

 

Ancak sırasıyla hava su ve toprağa düşen cemre sıralamaları coğrafi bilgilerle çatışma içerisindedir. Çünkü güneş ışınları önce toprağı ısıtır. Ardından yerden yansıyan ışınlar ise havayı ısıtır ve en son su ısınır. Yani coğrafi bilgilere bakılacak olursa bu sıralama toprak-hava-su şeklinde olması gerekir.Ama halk arasında bu sıralanış hava-su-toprak şeklindedir. Bu yüzden coğrafi bilgilerle çatışma içerisindedir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here