Usta oyuncu Tuncel Kurtiz

0
42
Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 tarihinde İzmit'in Bahçecik nahiyesinde dünyaya gelmiştir. Babası Hamdi Valâ Kurtiz bürokrat olduğu için ilkokulu sekiz farklı şehirde bitirmiş ve Ortaokulu da Edremit'te okumuştur.

 

Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 tarihinde İzmit'in Bahçecik nahiyesinde dünyaya gelmiştir. Babası Hamdi Valâ Kurtiz bürokrat olduğu için ilkokulu sekiz farklı şehirde bitirmiş ve Ortaokulu da Edremit'te okumuştur.Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 tarihinde İzmit’in Bahçecik nahiyesinde dünyaya gelmiştir. Babası Hamdi Valâ Kurtiz bürokrat olduğu için ilkokulu sekiz farklı şehirde bitirmiş ve ortaokulu da Edremit’te okumuştur. Lise hayatını da farklı liselerde geçiren Tuncel Kurtiz lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde sonlandırmıştır. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise İngiliz filolojisi, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okumuş; fakat hiçbirinden mezun olmamıştır.
Oyunculuğa tiyatro ile başlayan Tuncel Kurtiz, ilk olarak 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu’nda sahne almıştır. Yurt içi ve yurt dışında pek çok tiyatroda sahne alan başarılı oyuncu Tuncel Kurtiz, Şeyh Bedrettin Destanı, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman tiyatrolarında da oynamıştır.
Tuncel Kurtiz beyazperdeye ilk adımını Şeytan’ın Uşakları adlı sinema filmi ile atmış ve bir daha da sinemadan kopmamıştır. Yılmaz Güney’in Sürü, Umut ve Duvar gibi efsanevi filmlerde yer almıştır. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”nü Nurettin Sezer ile kaleme aldığı “Gül Hasan” filminin senaryosuyla kazanmıştır.
Tuncel Kurtiz Yılmaz Güneyi çok sever hatta onun kendisine hayat verdiğini söylerdi ve bu yüzden 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Yılmaz Güney’in ölümüyle memleketine küsüp yurt dışında yaşamaya başladı. Yurt dışında da tiyatro kariyerini başarıyla sürdüren, yabancı tiyatro ve sinema projelerinde yer alarak yeteneğini ispatlayan Tuncel Kurtiz Türkiye ‘ye 90’larda tekrar döndü.

Gelelim Tuncel Kurtiz‘in bizim yani genç nesiller tarafından tanınmasına: Biz Tuncel Kurtiz‘i son yıllarda oynadığı TV dizileri sayesinde tanıdık. Bu diziler sırasıyla 2003 yılında “Alacakaranlık”, 2006 yılında “Hacı”, 2007 yılında yayımlanan Asi ve onu asıl tanıdığımız 2009 yılında vizyona giren Ezel adlı dizi ile birlikte popüleritesini büyük oranda arttırmıştır. Tuncel Kurtiz Ezel adlı dizide canladırdığı Ramiz Dayı karakteri o kadar fazla sevildi ki, adına fan klüpleri kuruldu, filmde seslendirdiği replikler dillerden düşmez oldu. Gelin o repliklerden biri olan “Mesele ölmek değil yeğen” adlı repliği birlikte izleyelim:

1979 yılında çekilen sinema filmi Gül Hasan ile yönetmenliği denemiş olan Kurtiz ayrıca Gül Hasan ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1980) adlı filmlerin senaryosunu da yazmıştır.
Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” kendisine verildi.
Altın Portakal, Gümüş Ayı ve Altın Böcek ödüllerinin sahibi olan Tuncel Kurtiz, “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde ise eski yazılarımda bahsettiğim Şehzade Bayezid’ın katlinin vacip olduğunu söyleyen Şeyhülislam Ebu Suud karakterini de canlandırmıştır.
Aynı zamanda Tuncel Kurtiz 2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi’nin Çamlıbel köyünde eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde ünlü dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC’nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.
Usta oyuncu Tuncel Kurtiz‘in bir röportaj konuşmasındaki o özlem dolu sözleri:
” En çok annemi özlüyorum. Anam da beni çok özledi. Sürgündeydim. Kız kardeşim aradı, ‘Annemiz ölüyor’ dedi. Gelemedim. Cenazesine bile gelemedim anamın. Uçakla üstünden geçiyordum İstanbul’un, inemiyordum. Babam, ‘Ben bu evde bütün aileyi her akşam bu yemek masasında görmek istiyorum’ dedi diye evi terk etmiştim. Kamyonetin arkasındaki bir somya, bir bavul evden uzaklaşırken, yaşlı gözlerle camdan bakan anam hâlâ gözlerimin önünde.”

Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Etiler’deki evinde düşerek başını çarpması sonucu 77 yaşında hayata veda etti.

Tuncel Kurtiz’in mezarı

 

Son olarak sizi Oscar Wilde’nin iki yıllık hapis cezasını çekmek için girdiği Reading Devlet Hapishanesi’nde tanıştığı mahkumun sevdiğini öldürdüğü için hapishaneye düşmesini ilham kaynağı olarak yazdığı ve Tuncel Kurtiz‘in muhteşem seslendirdiği “Herkes öldürür sevdiğini” adlı şiiriyle baş başa bırakıyorum:

Tuncel Kurtiz‘in Aldığı Ödülleri:
2008 – 15. Altın Koza Film Festivali, Usta Oyunucu Ödülü,
2008 – İtalya Taormina Film Festivali, Sanat Ödülü,
2008 – Yeşilçam Ödülleri, Yaşamın Kıyısında filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü,
1986 – Berlin Film Festivali, Gümüş Ayı ödülü,
1981 – Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”nü Nurettin Sezer ile “Gül Hasan” filminin senaryosuyla kazandı
1994 – Altın Portakal Festivali, Bir Aşk Uğruna filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu,
2002 – Sadri Alışık Ödülleri, Şellale filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu.
2011 – 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı ödülü

Ahmet Kaya

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here