Birbirinden İlginç 5 Sanat Çalışması

0

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ 5 SANAT ÇALIŞMASI

Sanat bir çok kişinin ilgi alanıdır. Bazılarımızın fazla yetenekli bazılarımızınsa kendi yeteneğini oluşturduğu çok geniş bir alandır. Aslında her aynaya baktığımızda büyük bir sanat eseriyle karşılaşıyoruz. İnsan bedeniyle, en büyük ve karmaşık sanat eseriyle… Bir çok sanat dalı ve çalışması mevcut. Hatta birçok mesleğin sanatla uğraştığı bir dönemi mutlaka oluyor. Bir plâstik cerrahın burun ameliyatında, bir dişçinin yaptığı protez dişte, bir mimarin yapıtında, bir polisin olay yerinde yani bir çok yerde sanata ve sanatçıya rastlamak mümkün.

Bu günkü yazımızda sanat alanlarında ki ilginç çalışmalardan bahsedeceğiz.

1. Wonderworks Müzesi


İlk Wonderworks Müzes 3 Mart 1998’de Orlando Florida’da 3200 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. 3 katlı 25 metre yüksekliğe sahip bir bina olup 100’den fazla bölümü bulunmaktadır. Wonderworks Müzesi öğretici bir çocuk eğlence merkezi niteliğindedir. Fizik matematik uzay konularında ki prensipleri çocuklara öğretmek amacıyla kurulmuş bir müzedir. Yapıtın ilginç tasarımının hikâyesi şu şekilde anlatılıyor “ Bir kaç bilim adamı, Bermuda Şeytan Üçgeni’nde bir adada çok güçlü bir tornado yaratmak için çalışma yaparken deneyde terslikler olmuş ve tornado laboratuvarı bulunduğu yerden kaldırıp Pigeon Forge’da bir tiyatronun üstüne ters bir şekilde oturtuvermiş.” Wonderworks müzesinden şu anda dünyada 6 adet bulunuyor. Bunlar;
1. Orlando Florida
2. Pigeon Forge, Tennessee
3. Panama City Beach, Florida
4. Myrtle Beach, South Carolin
5. Syracuse, New York
6. Branson, Missouri

2. İğne Deliğinde Heykeller


Willard Wigan disleksiye (öğrenme bozukluğu) sahip olan bir heykeltıraştır. Willard Wigan sanat çalışmalarına 5 yaşında karıncalar için yaptığı evlerle başlamıştır. Willard Wigan bu durumu ‘Karıncaların yaşamak için bir eve ihtiyacı olduğunu düşünmüştüm. Daha sonra onlara şapkalar ve kıyafetler de yapmaya başladım. Burası disleksimden kaçabileceğim ve hocalarımın beni yargılayamayacağı bir fantezi dünyasıydı.’ sözleriyle açıklamıştır.

Willard Wigan’ın 0.005mm’lik heykelleri dünya tarihinde elle yapılmış en küçük heykeller olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir. Mikroskobik boyutta ki bu heykelleri görmeniz için bir mikroskoptan bakmanız gerek. Bu mikroskopun görüntüyü en az 400 kere büyütmesi gerekmektedir. Willard Wigan eserlerinde Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi sanatçılardan ilham almıştır. Wigan, ilk heykelini bir tişörtün etiketini kullanarak yapmıştır. Wigan heykellerini cam, altın ve kumaş gibi materyaller kullanarak yapan ve kendi saçından yaptığı bir fırça ile boyayan bir sanatçıdır. Aynı zamanda Wigan “Yeteneğim zihinsel sınırlarım sayesinde gelişti” diyerek sanat için hiçbir koşulun engel olmadığını en iyi şekilde anlatıyor.

3. Gölge Heykeller


Teodosio Sectio Aure 36 yaşında Yunan bir kaynak ustasıdır. Metalden heykeller üretmektedir. Teodiosio’ nun yaptığı heykellerin ardında ikinci bir sanat eseri yatmaktadır. Bu sanat eserleri metalden heykellerin gölgeleridir. Teodosio yaptığı sanat eserleriyle ilgili şu sözleri söylemiştir; “Gölgeler her yerde ancak onları neredeyse hiç dikkate almıyoruz. Ben onları bilerek algılıyorum ve her yerde ilginç gölgeler görüyorum. O zaman objenin ardında saklı olanları görüyorsunuz. Bu tıpkı iki yüzü olan demir para gibi. Gölgeler dünyası çok farklı bir dünya. Sınırsız ve kendine has bir güzelliği var.” Teodosio sanat çalışmalarına kurşun kalem ve kâğıtla başlamıştır. Aslında Teodosio’nun her eseri kurşun kalem ve kâğıtla başlamaktadır. Teodosio gölgenin şeklini tasarlayarak yaptığı çizimleri duvara yapıştırıyor ardından küçük bir lambanın ışığı yardımıyla, gölgeyi yarı karanlıkta istediği şekilde ortaya çıkartıyor. Teodosio sanat eseri çalışmalarını şu sözlerle ifade ediyor; “İlk olarak taslağı düşünüyorum. Her zaman gölgeyi düşünerek fikri geliştiriyorum. Sonra gölgeyi şekillendirmek için hangi parçalara ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum. Bozulmadığı için daha çok metalle çalışmayı seviyorum. Benim için önemli olan kalıcı bir şey oluşturmak.”

Teodosio aynı zamanda Pablo Picasso’nun 1937 yılında yapılmış ünlü Guernica eserinin üç boyutlu halini yapmıştır. Teodosio eser için şunları söylemiştir; “Guernica, siyah beyaz ve gri renklerinde yapıldı. Benim çalışmamda da ışık ve gölge bu renkleri yansıtıyor. Bu Picasso’ya sunduğum bir saygı. Çağdaş sanat eserlerinde enstalâsyonlar, video ve performans sanatları oldukça yaygın ben daha ziyade el becerilerini sunan büyük ustaları seviyorum.”
Teodosio’ nun bir sonraki gölge projesi ise Yunan mitolojisinden motifler olacaktır.

4. Ekmek Heykeller

Kittiwat Unarrom Tayland’da yaşayan 28 yaşında ki bir fırıncıdır. Unarrom bir güzel sanatlar fakültesi öğrencisidir. Okulundan mezun olduktan sonra bir fırıncıda çalışmaya başlamıştır. Bir gün eğitimini aldığı alanı ve çalıştığı mesleği birleştirmek istemiştir. Bu fikirle ekmek yapmak olan işini bir sanata dönüştürmüştür.
Ekmek hamuru, kaju fıstığı, çikolata ve kuru üzüm kullanarak ezilmiş, kesilmiş morarmış insan bedenleri yapmış yaptığı bu ekmekleri büyük bir keyifle müşterilerine sunmuştur . Unarrom bu ekmeklerin çalıştığı fırın dışında bir restoran için de değişik aynı zamanda da mükemmel bir sunum da olabileceğini, ekmeklerin spagetti ya da çorba sunumu için kullanılabileceğini öne sürmüştür.
Ekmeklerle kişiye özel sunumlar da yapan Unarrom’un ekmekleri sağlık açısından da gayet uygun, tatları normal bir ekmeğin tadı ile aynı olan bu ekmekleri yaklaşık 500 dolara almak mümkün.

5. Driftwood

Nehir ya da deniz kenarlarında rüzgâr ve suyun aşındırmasıyla, çürütmesiyle değişen renk değiştiren ve hammaddesi olan ağacın cinsine göre eğilip bükülen dal parçalarına dirftwood deniyor. Driftwood parçalarını bir dükkandan almak maalesef mümkün değil bir sahilde ya da bir nehir kenarında gezerek ve kumları karıştırarak bulunan bu malzemeleri sanatı güzel icra eden kişilerin ellerine geçtiğinde adeta bir sanat eserine dönüşüyor. Driftwoodlar toplanarak kumlarından ve tuzdan arındırılıyor kurutuluyor. Şekil vermek için yontma, oyma işlemlerinden geçirildikten sonra sanatçının zevkine ya da aldığı siparişe göre şekil kazanıyor. Driftwoodlar genelde mumluk, duvar süsü, aksesuar ve hediyelik eşya için kullanılıyor. Alanya’da yaşayan insanlar da bu dal parçalarına yallos adını vermişler. Bu dal parçaları aynı zamanda pek çok canlı için de besin kaynağı..

Selva Dilara Irmak

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here