Bir Vefa, Bir Baba, Bir Astsubay.. Süleyman Dilbirliği..

0

Aslında İskenderun da sade bir yaşamı olan Astsubay Süleyman’ın 1950 yılında Kore savaşı için gönüllü olarak Kore’ye gitmesiyle başlayan bir kahramanlık öyküsü. Ayla filminin vefalı baba karakterinin ta kendisi. Süleyman Dilbirliği.. Genç ve İskenderunlu bir kıza aşıkken insanlara yardım etme isteği ile dolup yola çıkan delikanlı bir astsubay. Eminim ki içinde yalnız yardım etme isteği olan bu kahramanın adının yıllar sonra tarihe geçip film olacağından haberi bile yoktur.

Uzun bir gemi yolculuğu ile Kore’ye varan Süleyman astsubay ve Türk ordusu Amerikalılar tarafından yol boyu eğitim görmüştür. Savaş bölgesine vardıklarındaysa o acı çekenleri görüp daha da duygulanmış ve daha çok yardım etme isteği ile doluydu genç astsubay. Bir gün karargaha giderken bir köyün yanından geçerler. O köy de katliama uğramıştır ne yazıkki. Bir gece vakti o ıssız yerden geçerlerken bir ses duyarlar. Korkup oraya doğru temkinli giden Süleyman astsubay. Annesinin ölüsünün yanında korkudan dili tutulmuş ağlayan bir çocuk görür. Anlaşılan o ki bu köyden tek canlı çıkan bu 5-6 yaşlarındaki çocuktur. Adını bilmedikleri için adını Ayla koydukları bu minik kız çocuğunun onları yavaşlatacağını bile bile yanlarına alırlar onu. Soğukta kucağında götürdüğü bu sevimli kız yaşadıklarının şokundan dolayı uzun süre konuşmaz. Bir çok kez ”Sana engel oluyor ver biz bakalım.” dese de Koreli askerler, Süleyman astsubay buna izin vermez. 15 ay boyunca ona türkçe öğretir, yedirir, giydirir, okuma yazma öğretir kızı olmuştur artık onun. Kız konuşmaya başlar. Babası olarak gördüğü astsubaya baba der. Beraber çok güzel anıları olsa da günlerden ayrılıktır.. Artık geri ülkesine dönmelidir astsubay. Gönüllü olarak kalmak istese de izin verilmez. Savaş zamanı olduğu için Ayla’yı yanına almasına da izin vermezler. Babasından bir saniye bile ayrılamayan 7 yaşlarındaki Ayla için asla kolay olmamıştı. Daha evlenmeden babalık hissini tadan Süleyman astsubay için de durum çok farklı olmamıştı. Göz yaşlarıyla sarılırken birbirlerine vefa kahramanı astsubay bir söz verir kızına; ”Geri gelicem.. seni almak için geri gelicem.” der. Zorunlu ayrılıkları burda başlarken, Süleyman astsubay ne zaman geleceği ile ilgili planlar kurmaya başlamıştır bile. En yakın arkadaşıyla Kore’ye gidip şuan tek dönüyor olmanın acısının yanında kızını bırakan bir babanın acısını da taşır yüreğinde.

Sevdiği kızın nişanlandığını öğrenir bide, İskenderun’a gelir gelmez.. Tamamen yıkılan Süleyman astsubayın artık tek gayesi Ayla‘yı yanına alabilmektir. Ailesinin istediği bir kızla evlenen Süleyman astsubay İstanbul’a yerleşir.

Ayla için uğraşmaya başlar. Tek yetişemiyordur ve eşi onun en iyi destekçisidir bu dönemde. Gerekli yerlerle görüşüp yazışmalar yapıldığı halde alamazlar kızı. Savaş devam etmektedir. Hem korece bir isim verilmiştir kıza, Ayla diye bir kayıt da bulunamamaktadır. Biraz zaman geçsin derler. Yıllar geçer aklından kızı çıkmayan astsubay yaşlanmıştır ve artık bulmak zorundadır. ”Sözümü tutmadan ölmicem” der. Uğraşlara tekrar başlamışlardır. O dönemde de kore savaşının yıl dönümü hasebiyle Kore gazileriyle röportaj yapan iki genç bu olaya el atar. Ayla’yı bulabileceklerini söylerler. Uzun bir uğraş sonucu söz verdikleri gibi bulurlar. Yıllardır hasret çeken baba-kız sonunda buluşucaktır. Biletler alınır buluşma günü gelir çatar. Vefa kahramanı astsubay sonunda sözünü tutmuştur.. Geç de olsa bunu başarmıştır. Ağlayarak sarılan baba-kızı görenler göz yaşlarını tutamazlar. Sonra ne ise neler oldu biliyor musunuz? Bunca vefa bunca emek boşa gitmedi. hayatları bir filmle ölümsüzleştirildi. Sözünü yerine getiren aynı zamanda hayatını konu alan filmi izledikten sonra Süleyman astsubay  7 Aralık 2017 de 91 yaşında vefat etti. Kızı ellerini bir saniye bile bırakmadan son anına kadar babasının yanında oldu. Vefa kahramanı Süleyman astsubayın hayatını anlatıp unutturmamak da bizlere borç oldu.. Nur içinde yat kahraman baba Süleyman Dilbirliği..

 

Nurefşan Doğan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here