Bir Tutkudur Yazmak

0
4
Bir Tutkudur Yazmak

Bir Tutkudur Yazmak

Bir yazarın en iyi malzemesi ya aşktan ya acıdan ya da yalnızlıktan çıkar. Kimi aşkını akıtır mürekkebine, dizer cümlelerini sevda denizine. Kimi acısıyla kaynatır can yakan çorbasını. Kimileri de yalnızlığı kullanır. Yazar bu ; ” olmayan şeyleri, hiç düşmeyeceği durumları, çekmediği acıyı” anlatabilmeli.

Bir yazarın en iyi malzemesi ya aşktan ya acıdan ya da yalnızlıktan çıkar. Kimi aşkını akıtır mürekkebine, dizer cümlelerini sevda denizine. Kimi acısıyla kaynatır can yakan çorbasını. Kimileri de yalnızlığı kullanır. Yazar bu ; " olmayan şeyleri, hiç düşmeyeceği durumları, çekmediği acıyı" anlatabilmeli.

İnsanoğlu hep üzgün veya hep mutlu kalacak değil. Bazen öyle anlar gelir ki körelir yazarlığınızın altın çağı. Eskisi gibi yazamazsınız. Kaleminiz derman olmaz bu kez yaralarınıza. Zaman en güzel ilaç olur böyle durumlarda. Tuz basmaz en azından yaranıza. Mesela” benim yalnızlığım kelimeler gidince başlar” derim hep. Giden olmayınca yalnız kalmışlığım da olmuyor. Karşındakine derdini anlatmanın en güzel yoludur yazmak. Geçtiğimiz yüzyıllar boyunca da öyle olmamış mı zaten? İnsanoğlu aşkı acıyı en iyi yazarak anlatmasaydı şiirler, şarkılar nasıl çıkardı ortaya? O yüzden meftunum yazarlığa.

Kelimelerin kıymetini önemlidir. Herkese de nasip olmaz kelimelerin derdinden anlamak. En iyi terziniz, fırıncınız, doktorunuz da yazarlardır aslında. Üzerine yakışan cümlelerde, büyük emeklerle yoğrulan denemelerde bulursunuz yaranıza merhem olanları. O yüzden iyi ki var yazarlar.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here