Bir Starın Hayatı Nicki Minaj

0
40
nicki minaj
nicki minaj

nicki minaj

NİCKİ MİNAJ ÇOCUKLUĞU

Nicki Minaj adıyla bildiğimiz Amerikalı ünlü pop ve R&B yıldızının tam adı Onika Tanya Manaj’dır. 8 Aralık 1982 tarihinde Amerika Tobago’da dünyaya gelmiştir. Diğer tüm ünlüler gibi Nicki Minaj da çok zor bir çocukluk geçirmiştir. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı bir baba ve sürekli iş değiştiren, hiçbir yerde düzen tutturamayan bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gözlerini açıyor. Tabi ki 80’lerin Amerikasını düşünecek olursak siyahi kökenli olmak 2 kat daha zor oluyor Nicki Minaj için. Şuan bile muhafazakar kesimin hala siyahi kökenli vatandaşları 2. sınıf insan yerine koyduğunu çoğumuz biliyoruz. Çocukluğunda aile disiplininden yoksun büyüyen, hatta yaşından önce olgunlaşmak zorunda kalan bu küçük kız inancını ve azmini hiç kaybetmiyor. Nicki Minaj henüz çok küçükken babası uyuşturucu alarak evlerini yakmaya teşebbüs ediyor ve Nicki Minaj 5 yaşına kadar babaannesiyle kalıyor. İlkokul çağına geldiğinde annesiyle birlikte New York City’nin Queens ilçesine yerleşiyor.

 

NİCKİ MİNAJ EĞİTİM HAYATI

İlköğretim yıllarında Clarence Witherspoon School ve Elizabeth Blackwell Middle School 210’da okumuştur ve daha ilkokuldayken klarnet çalmaya başlamıştır. Daha o zamanlarda bile müzikle büyüyen bu küçük kız belkide müziği bir kaçış noktası olarak görmüştür. Tutkuyla bağlanmaya başladığı  klarnetinden herkesi mest eden notalar çıkmaya başlamıştır. Ne yazık ki aile ilgisinden yoksun olan bu başarılı kız kimsenin dikkatini çekemediği gibi yakın çevresinden tepki görmeye başlamıştır. Belki de kendisinden aile bütçesine katkıda bulunması bekleniyordu. Ama bu azimli ve yetenekli kızımız müziği hiç bırakmadı ve gerçekten kariyerini kendisi yazdı ve yönetti. İyi ki de müziğe olan tutkusu hiç bitmemiş yoksa bu kadar güzel bir sesten ve bu kadar kendine özgü bir görselden mahrum kalırdık. İlköğretimden sonra LaGuardia High School’a devam ediyor ve buradan müzik,görsel ve sahne sanatları konusunda uzmanlaşmış olarak mezun oluyor. Ama kafasında sürekli müzik ve oyunculuk olduğu için derslerden biraz kopuk olarak okulu bitiriyor. Tabi ki erkekleri de tanımaya başladığı ve karşı cinsten ilgi gördüğü bu yaşlar onu derslerden uzak tutmaya yetiyor.Müziğe olan tutkusunun yanı sıra oyunculukta onu fazlasıyla cezbediyordu. 2001 yılında  İn Case You Forget adlı tiyatro oyununda yer aldı. Çok fazla alkış toplayamadığı bu oyunculuk deneyiminden sonra 19 yaşında garsonluk yapmaya başladı fakat nezaketsiz tavırları yüzünden işinden kovuldu. Hani büyüklerimizin bir lafı vardır her kız annesinin kaderini yaşar diye işte Minaj’da aynı annesi gibi bir çok işte kısa süreli çalışır. Yani annesinin istikrarsız tavrı yeniden Nicki Minaj’da hayat bulur.

 

NİCKİ MİNAJ MÜZİK  KARİYER HAYATI

Minaj; Brooklyn’de müzik yapan Full Force adlı grup ile anlaşma imzalar ve ”Hoodstars” adlı 4 kişilik bir grupta rap yapmaya başlar. Fakat Minaj’ın istikrarsız ruhu tekrar ortaya çıkar ve başarısız olduklarını ileri sürerek gruptan ayrılır. Uzun süre ortalarda görünmeyen minaj Myspace profiline birkaç şarkı yükler. Ünlü bir plak şirketinin Ceo’su minaj’la  temasa geçer ve onu şirket bünyesine alır. Sahnelere ilk olarak” Nicki Maraj” adıyla çıksa da sonradan adını ” Nicki Minaj” olarak değiştirir. Bu plak şirketiyle çalışmaya başladıktan sonra ilk olarak ” The Come Up Volume 11 ” adlı popüler sokak DVD’sinde yer aldı.

2007 yılında ”Playtime Is Over ” adlı mixtape çalışmasına imza atıyor. Hemen ardından hiç vakit kaybetmeden sanki boşa harcadığı yılların acısını çıkarırcasına 2008 yılında ”Sucka Free” adlı mixtape çalışmasını dinleyicilerine sunuyor. Bu çalışmayla Underground Müzik Ödülleri’nden Yılın En İyi Kadın Sanatçısı ödülünü kazanıyor. Hiç hız kesmeden 2009 yılında üçüncü mixtape’i ” Beam Me Up Scotty”yi çıkarıyor. Bu albümde diğer iki albümü gibi fazlaca ses getiriyor ve MTV’de olumlu sonuçlar alıyor. Neredeyse bütün rapçiler popçularla  düet yaptığı biliniyor. Bunlar arasında Jay Z, Lil Wayne, Jessıe Jay, Ariande Grande, Mariah Carey bu liste böyle uzar gider.

2010 yılına gelindiğinde birçok plak şirketinden solo albüm yapması için teklif  alır.  Plak şirketleri adeta birbirleriyle savaşmaktadır Nicki Minaj’ kendi bünyelerine almak için. 31 ağustos 2009 yılında Young Money Entertainment adlı plak şirketi aralarında ticari ürünler,sponsorluklar,ciro,turne ve yayımlama gibi 360 hakkını da elinde bulunduracağı bir anlaşma yaptıklarını kamuoyuna duyurdu. İlk olarak Rihanna’nın ”Loud” albümündeki ”Raining Men” şarkısında düet şarkıcısı olarak görev aldı. İkili daha sonra Nicki Minaj’ın ilk solo albümü olan ”Pink Friday” de ikinci düetlerini yaptı. Albüm ismi Black Friday’den ilham alınarak konulmuştur.

nicki minaj

Pink Friday adlı albüm 19 kasım 2010 yılında piyasaya sürüldü ve büyük ses getirdi. Abd listelerinde zirveye oturdu ve Amerika Kayıt Endüstri Birliği ( RIAA) tarafından platin sertifika ile ödüllendirildi. Albümün en başarılı single’ı ”Super Bass” 4 kez platin sertifika aldı ve 4 milyondan fazla kopya sattı. Bu rakamlar ve ödüller  Minaj için hayal bile edemeyeceği kariyerinin ilk adımlarıydı. Minaj ” Billboard Hot 100” listesinde aynı anda 7 şarkısı bulunan ilk solo kadın şarkıcı ünvanına sahip oldu. 2011 yılında Pink Friday adlı albümü ”Billboard 200” listesinde zirveye yükseldi ve 11 hafta listede kaldı. Amerika ve Avrupa’da haftalarca listelerde zirvede kalan şarkıcı çıktığı turneler ve verdiği konserlerde sesi kadar hazırladığı görsel şovlarla da hayranlarını mest etmeyi başardı.

Nicki Minaj her ne kadar bu benzetmeden nefret etse de tuhaf kostümleri ve kullandığı peruklar nedeniyle çoğu  zaman siyah Lady Gaga olarak anılır. Tasarımcılar tarafından kusursuz bir fiziğe sahip olduğu söylenir. İlk kariyer yıllarında fiziğini sergilemekten çekinmeyen Nicki Minaj verdiği bir röportajda ” o yıllarda bunu yapmam gerektiğini zannediyordum ama durum hiçte böyle değilmiş. Artık daha kendim gibi yada içimden geldiği giyinmek istiyorum” diyerek yaptığı şovların müzik kariyerinin önüne geçmesini istemediğini belirtmiştir.

Onika Tanya Manaj çok büyük bir azmin ve çalışmanın sonucu olarak Nicki Minaj olmuştur. Bugün ulaştığı kariyer hayatı onun bu işi ne kadar istediği ve korkmadan cesur adımlar attığının elle tutulur kanıtıdır. Zaman zaman hatalar yapsa da veya yanlış anlaşılmış olsa da hayranlarının kalbindeki yeri sağlam bir zemindedir. Türkiye de de çok büyük hayran kitlesine sahip olan Minaj eminim ki akademik olarak çok daha büyük başarılara imza atacaktır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here