Bir Sezonda 2 Kere Grip Olunur Mu?

0

Bu  grip mevsimi  özellikle şiddetli bir mevsim ve henüz bitmedi. Sağlık yetkilileri grip faaliyetinin muhtemelen en az birkaç hafta daha yüksek kalacağını söylüyor.  Ama gribi zaten yakaladıysanız, sezonun geri kalanına hazır mısınız?

Ne yazık ki hayır. Uzmanlar, bir sezonda gribi iki kez yakalanmanın mümkün olduğunu söylüyor. Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bir bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. William Schaffner, ”Bir anda dolaşan birden fazla grip virüsü türü olduğu için. ”dedi. ”Dolayısıyla bir grip türü ile hasta olmak mutlaka sizi farklı bir türden koruyacaktır.”

Ancak iyi bir haber, tek bir sezonda iki kez gribe yakalanması oldukça nadir olmasıdır. Bunun gerçekleşmesi, oldukça buyuk bir şans demekti.

Bu sezon grip olan çoğu insan  H3N2 suşuyla hasta oluyor. Ancak, Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri verilerine göre, insanların daha küçük bir kısmı (yaklaşık yüzde 10-15) H1N1 türü veya influenza B virüsü alıyor. (H3N2 ve H1N1 her ikisi de influenza A suşudur).

Schaffner, mevsimsel  grip aşıları arasında üç ila dört tür grip virüsü bulunduğunu belirtti, çünkü suşlar arasında çapraz koruma bulunmadığını belirtti. Bir çeşit grip A virüsüyle hastalanmanın başka bir grip A tipine karşı biraz mütevazı koruma sağlaması olasılığı var, ancak Schaffner, muhtemelen influenza B virüsüne karşı herhangi bir koruma sağlamayacağını söyledi.

Grip’e yakalarsanız ve mevsim için grip aşısı olmadıysanız, doktorlar, özellikle grip mevsiminde erkenden hasta olmasa bile, artık hasta olmadığınız halde grip aşısı yaptırmanızı önerirler. Schaffner,  CDC, 6 aylık ve daha yaşlı herkese grip aşısını önermektedir.

CDC yetkilileri  geçen hafta, bu grip sezonu 2009 “domuz gribi” salgınından bu yana en kötü durumlardan biri haline geldi. Sağlık görevlileri, tüm ülkede “yaygın” grip faaliyetleri görüyor.

Geçtiğimiz beş grip mevsimi için, sağlık görevlileri gribin aktivitesinin yaklaşık 16 hafta boyunca arttığını tespit etti. Şu ana kadar bu sezon grip faaliyetleri dokuz hafta yükseldi, yani gribin mevsiminin yarı yarıya olabileceğini ifade etti.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here