Bir Psikiyatri Savaşı: Nelly Arcan

0
20

Nelly Arcan 1975 yılında dünyaya geldi. Nelly hakkında bilinen en net bilgi Nelly’nin yirmili yaşlarının başında fahişeliğe bulaşmış olmasıdır. Nelly’nin hikayesinde maddi zorluklar yüzünden bataklığa düşmüş bir genç kız yok, ya da buna benzer trajedik olaylar…

Nelly, içinde baştan çıkarma arzusu olan bir kız olarak büyüdü ve bu arzusunun önüne geçemedi. Bir parçası ete kemiğe bürünmüş bir fahişe iken, bir parçası kendi açtığı belalardan kurtulmaya çalışan masum bir kızdı.

Evet sevgili okuyucum; bu onun suçu dediğini duyuyor gibiyim ve tam bu noktada sanırım düşüncelerine  bir ayrıntıyı hatırlatmalıyım;

Bu gerçekten Nelly’nin suçu muydu? Hayır. Bu Nelly’nin yapmış olduğu bir şey ancak kesinlikle Nelly’nin suçu değil. Nasıl mı? Hadi gelin beraber inceleyelim;

Psikiyatrik alanda çalışan, Psikolojik rahatsızlığı olan ya da psikolojik bilgi edinmiş her insanımız farketmiştir ki Nelly’nin çocukluktan beri içinde bulunduğu durum tamamen ruhsal rahatsızlıklardan kaynaklanıyordu.

Her şeyden önce ele almak isteriz ki Nelly’nin ete kemiğe bürünmüş bir fahişe kısmı,  seks bağımlısı olduğunu kanıtlıyor. Nelly, fahişeliğe kendisi bulaşmıştır ve kendisini çoğu zaman ete kemiğe bürünmüş bir fahişe olarak tanımlamıştır. Seks bağımlılığı tedavi edilmesi gereken ciddi bir ruhsal bozukluktur.

Bilgilerime dayanarak bunları aktardığımı lakin bir doktor olmadığımı önemle hatırlatmak isteyerek devam ediyorum;

Fakat seks bağımlısı olması, Nelly’nin tek sorununun bu olduğu anlamına gelmiyor. Tabiki Nelly sadece seks bağımlısı olabilir, ama olmayabilir de.

Nelly kendisini ete kemiğe bürünmüş bir fahişe olarak tanımlarken aynı zamanda bir yanının baştan çıkarma arzusuyla yönetilen bir kız olduğunu da vurgulamıştır. Ayrıca kendi açtığı belalardan kurtulmaya çalışan bir tarafının da olduğunu anlatmıştır.

Nelly’nin Dissosiyatif bir bozukluğu da olabilir. Çoğul kişilikten muzdarip olan ancak hayatı boyunca tedavi edilemediği ya da fark edilemediği için ölüme kadar giden ciddi vakalar vardır.

Nelly’yi kişisel olarak hiçbirimiz tanımadığımız için onun hakkında bir teşhis koymak imkansız. Amacımız teşhis koymakta değil zaten. Buradaki tek amacımız, Nelly’ye fahişe lakabını takmadan önce olabilecek tüm olasılıkları düşünebilmeyi sağlamak.

Psikiyatri, çok zorlu bir savaştır. Öyle zordur ki, çoğu zaman nefes aldığınız süre boyunca savaşmak zorunda kalırsınız.

Nelly, gerçek fahişeliğin bedensel olmadığını öğrenen sayılı insanlardan birisi.

Kendisini bu korkunç ve acımasız dünyadan kurtarmayı başardıktan sonra ”Fahişe ” adlı bir r0man yazmıştır. Romanın içeriği fahişelik yıllarında tuttuğu günlüktür.

insanların kesinlikle lanetlediği ”fahişelik” mesleğini yaparken yaşadıklarını ve hissettiklerini bir bir anlatmıştır. Ve bunu cesur bir şekilde yapmıştır. Dimdik durarak ve asla yıkılmayarak.

Fahişeliğin kötü olduğunu biliyorum, ama esas kötü olan bir insanı fahişe olmaya iten ruhsal ve fiziksel eylemler değil midir? Normal bir insan ruhsal ya da fiziksel bir zarar görmüyorsa neden fahişe olur? Nelly bunu gerçekten kendisi mi istedi? Bunu isteyecek ruh haline kendi kendine mi geldi yoksa bu onun olduğu kadar başkalarının da yaptığı bir şey mi? Nelly’nin bu hale gelmesinde başkalarının da katkısı olabilir mi?

Nelly, 24 eylül 2009 tarihinde evinde ölü bulundu.  Nedeni net olmamakla birlikte bir intihar vakası olduğu söyleniyor.  intihar bile olsa, yarı cinayet sayılabilecek bir vaka olduğunu bir çoğumuz biliyoruz.

Huzur içinde yat Nelly, seni daima hatırlayacağız….

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here