Bir Partinin Doğuşu: MHP

0
27

Bir Partinin Doğuşu : MHP

Bugün ki adıyla Milliyetçi Hareket Partisi olan parti, 1954’te kurulan bir zamanlar Mareşal Fevzi Çakmak’ın kurucusu olduğu (MP) Millet Partisinin devamı niteliğinde olan, Ahmet Tahtakılıç başkanlığındaki (CMP) Cumhuriyetçi Millet Partisi ve 1952 tarihinde kurulan başkanlığını Remzi Oğuz Arık’ın yaptığı (TKP) Türkiye Köylü Partisinin birleşmesiyle oluşmuştur.

17 Ekim 1958 yılında iki partinin birleşmesi hedefleri ve vizyonlarının aynı olması doğrultusunda birleşmiş ve adı Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi yani CKMP olmuştur. Osman Bölükbaşı bu partinin ilk Genel Başkanı olmuştur. Bu birleşme sonucu yeni oluşan parti milliyetçilik ilkesine tam anlamıyla bağlı, iktisadi tüm alanlarda özelleştirilmiş teşebbüsün yetersiz kaldığı durumlarda devlet eli ile destek ve düzenlemelerin getirildiğini savunan bir düşünce yapısı ile kurulmuştur.

Parti 1961 yılında katıldığı seçimlerden yüzde 14 oy olarak 3. Olmuş ve meclise girmiştir. İlerleyen dönemlerde Bölükbaşı partiden istifa etti. Genel başkanlığa ise Ahmet Oğuz getirildi. 1965 yılında Mehmet Altınsoy, İsmail Hakkı Yılanoğlu ve Alpaslan Türkeş’i partiye davet etti. Beraberindeki 14 arkadaşıyla birlikte partiye üye oldular ve Alpaslan Türkeş 21 Nisan 1965 günü CKMP partisinin genel müfettişi seçildi.

Alpaslan Türkeş Kimdir?

Türkiye’nin sevilen, babacan siyasetçisi, asker,  milliyetçi hareketin kurucusu saydığı Başbuğu. Türkeş 25 Kasım 1917 yılında Kıbrıs Lefkoşa’da doğdu. Kuleli Askeri Lisesinde okudu. Ardından Harp Okulunu bitirdi.  1939 yılında Piyade Asteğmeni oldu. Teğmen rütbesini alarak Harp Okulundan üstün başarı ile mezun oldu. 1944 yılında Hüseyin Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile birlikte ırkçılık-turancılık davaları sebebiyle mahkum edildi. 9 ay hüküm giydikten sonra 1947 yılında özgürlüğüne kavuştu. Bir dönem Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Milliyetçi bir ideolojiye sahip olan Türkeş milliyetçi topluluğu birleştirmek adına 2 Mayıs 1963 yılında Türkiye Huzur ve Yükselme Derneğini kurdu.  1965 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin başkanlığını yaptı.

Alpaslan Türkeş ve Partiye Yön Vermesi

1965 yılı genel seçimlerinde Alpaslan Türkeş partinin genel başkanı seçildi ve partiden 11 milletvekili çıkardı. 1966 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Alpaslan Türkeş cumhur başkanlığına adaylığını koydu fakat cumhur başkanlığını Cevdet Sunay aldı.

Alpaslan Türkeş parti içinde özellikle gençlerin idolü olmaya başladı. Babacan tavırları onu herkes tarafından sevilen sayılan bir isim haline getirdi. 25 Kasım 1967 de Akay’da yapılan genel kurul toplantısında Türkeş Dokuz Işığı açıkladı. Salonda büyük bir coşku ile Bozkurtlar Marşı söylendi. Böylelikle CKMP partisinde Milliyetçi ve Türkçü akım pekiştirilmiş oldu. Türkeş tarafından parti ambleminde de değişikliğe gidilmesi düşünülüyordu. Yapılan Genel Kurul toplantısının ardından Zafer Meydanına yürüyen partili gençler burada ilk defa Alpaslan Türkeş için Başbuğu Türkeş sloganı atmaya başladılar. Mütevazi ve babacan kimliğe sahip olan Alpaslan Türkeş bu unvanı kabul etmedi. Gençler ısrarla Başbuğu Türkeş nidalarıyla seslerini yükselttiklerinde Türkeş onlara gülümsedi ve kabul etti.

Partinin Adı ve Ambleminin Değiştirilmesi

Türkeş 9 Şubat 1969 yılında büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirilen genel kurulda partinin adı ‘Milliyetçi Hareket Partisi’ (MHP) olarak değiştirildi. Amblemi ise ‘üç hilal’ olarak değiştirildi. 12 Ekim 1969 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi oy oranını arttırmış ve yüzde 3 oy almıştır. Fakat o dönem milli bakiye sistemi kaldırılıp yerine nispi temsil sistem getirildiği için partiden 15 milletvekili çıkarılacakken ne yazık ki sadece bir milletvekili çıkarıldı. Bu isim ise Alpaslan Türkeş idi. Türkeş Adana milletvekili olarak partiye girdi.

Milliyetçi Hareket Partisinin Gelişimi

14 Ekim 1973 yılı seçimlerinde MHP yüzde 3,4 oy ile partisinden 3 milletvekili çıkarmıştır. Dönemin hükümeti olan Süleyman Demirel Başbakanlığındaki (MC) Milliyetçi Cephe hükümetinde Milliyetçi Hareket Partisinden 2 bakanlık çıktı. Alpaslan Türkeş ise Başbakan Yardımcısı seçildi. Yine Milliyetçi Hareket Partisinden Kemal Erkovan ise Devlet Bakanı seçildi.

5 Haziran 1977 seçimlerine gelindiğinde ise MHP yüzde 6,4 oy ile partisinden 6 milletvekili çıkarmıştır. Yine dönemin hükümeti olan Süleyman Demirel başkanlığındaki (MC) Milliyetçi Cephe hükümetinde Milliyetçi Hareket Partisinden 5 bakanlık çıktı. Alpaslan Türkeş Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı oldu. yine Milliyetçi Hareket Partisinden Said Somuncu Devlet Bakanı, Gün Sazak Gümrük ve Tekel Bakanı, Cengiz Gökçek Sağlık Bakanı, Agah Oktay Güner ise Sanayi ve Ticaret Bakanı seçildi.

12 Eylül 1980 darbesi ile birlikte partinin tüm faaliyetleri durdu ve 1981 yılında tüm partiler kapatıldı. 1983 yılına gelindiğinde yeni yeni partiler ve kapatılan partilerin devamı niteliğinde olanlar tekrar kurulmaya başlandı. 7 Temmuz 1983 yılında Alpaslan Türkeş’in de talimatıyla MHP nin devamı niteliğinde Muhafazakar Parti kuruldu. 1985 yılında ise partinin adı Milliyetçi Çalışma partisi olarak değiştirildi genel başkanlığına ise Ali Koç getirildi. 19 Nisan 1987 yılında Anayasa değişikliği referandumu yapıldı ve Anayasa değişikliği ile darbe dönemi kapatılan partilerin ve siyasi yasaklı siyasetçilerin yasağı kaldırıldı. Bu değişiklik üzerine Alpaslan Türkeş Milliyetçi Çalışma Partisi ne genel başkan oldu.

Kapatılan partilerin aktifleşme kararının ardından Alpaslan Türkeş darbeden önceki Milliyetçi Hareket Partisini fesh etti ve 24 Ocak 1993 yılında Milliyetçi Çalışma Partisinin adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi. Genel başkanlığını ise yine Alpaslan Türkeş yaptı. Aralık 1995 yılı seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 8,2 oyla seçim barajı olan yüzde 10 luk dilimi geçemediği için millet vekili çıkaramadı.

4 Nisan 1997 yılında Alpaslan Türkeş vefat etti. MYK kararı ile Tuğrul Türkeş partiye vekalet etmiş yapılan kurultayın ardından Devlet Bahçeli partiye genel başkan olarak getirilmiştir.

Devlet Bahçeli ile birlikte parti tüm hızıyla seçimlere katıldı 18 Nisan 1999 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 17,98 oy alarak meclise 129 milletvekili çıkarmış. Dönemin Koalisyon hükumeti olan DSP-MHP-ANAP koalisyon hükumetinde bir başbakan yardımcılığı ve 12 bakanlık almıştır. Bu oranlarla da koalisyon hükümetinin 2. Büyük partisi olmuştur. 2002 yılında Bahçelinin seçim kararı alması ile birlikte seçim yapıldı Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 8,3 oy alarak barajı geçemedi ve parlamentoya temsilci çıkaramadı.

Temmuz 2007 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 14.7 ile 71 milletvekili çıkardı. Meclise yeniden girme şansı elde etti. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde ise 10 il, 1 büyükşehir olmak üzere toplam 490 belediye başkanlığı kazandı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 16,03 ile mecliste 80 milletvekili koltuğu almış,  1 Kasım 2015 seçimlerinde oyu yüzde 11,93’e düşerek milletvekili sayısını 40’a düşürmüştür.

 

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here