Bir Osmanlı Padişahı; Yavuz Sultan Selim

0

Aldığı ilk adıyla I.Selim, dokuzuncu Osmanlı Padişahımızdır.Babası I. Beyazıd dedesi ise Fatih Sultan Mehmet’dir.

Selim’de her şehzade gibi bir gün babasından devralacağı o tahtı düşleyip ona ulaşmak istemiş ve bu uğurda gerektiğinde  o güne kadar hiçbir şehzadenin yapmadığı, yapmayı istese de cesaret bile edemeyeceği bir şey yapmıştır.

Babasının taht için ve Osmanlı için yeterli güçte olmadığını söylemiş ve babasını tahtan indirerek tahtın yeni sahibi olmuştur.

Yavuz Sultan Selim bugün tarihte daha çok daha farklı özellikleriyle ve yaptığı, kazandırdığı elde ettiği başarılarıyla anılsa da onun bu şekilde tahta geçişi aslında istemese bile bir gün bir babanın oğlunu öldürmesine sebep olacaktır.

Yavuz Sultan Selim’den sonra tahta geçen Kanuni Sultan Süleyman ,babası dedesini tahtan indirip bir süre sonra idam ettirdiği zamanlarda her şeyi anlayacak yaştaydı ve bu onu çok derinden etkilemişti.

Çünkü Yavuz Sultan Selim’in yaptığı bu hareket Kanuni Sultan Süleyman da dahil olmak üzere ondan sonra gelecek olan padişahların oğlum bir gün ya beni öldürürse kaygısına düşmesine sebep olmuştu.

Maalesef bu endişe Kanuni Sultan Süleyman’nın oğlu Mustafa’nın ona ihanet edebileceği düşüncesiyle onu idam etmesine sebep olmuş ve tarihin bir babanın oğlunu öldürdüğünü yazmasına neden olmuştur.

Şehzade Mustafa’nın idam edilmesi günümüzde bile çoğu kişinin üzülerek okuduğu vahim bir olaydır.

O zamanlar Şehzade Mustafa, Yavuz Sultan Selim’in gençliğinde olduğu gibi yiğit bir şehzade idi. Yeniçeri Mustafa’yı çok sever ve desteklerdi.

İnsanalar hatta Mustafa’yı görünüş olarak da Yavuz Sultan Selim’e benzetirlerdi.

O kadar seviliyordu ki ölümünden sonra cenazesi bizzat yeniçeriler tarafından yapılmıştır.

Halk onun ölümünün Osmanlı’ya verilen bir ceza olduğunu söylemiştir.

Yavuz Sultan Selim babasından tahtı aldığında Trabzon ‘da her şehzade gibi Sancağının başındaydı.

Yavuz Selim Sancağında iken aynı zamanda ilim ile de uğraşmış Mevlana Abdülhalim Efendiden ders almıştır.

Yavuz Sultan Selim daha genç yaşlardan itibaren Osmanlı’nın içinde bulunduğu durumdan ve Safevi Devleti’nin Osmanlı’yı kışkırtmasının farkındaydı.

Selim, o zamanlarda Türkmenlerin yaşadığı memnuniyetsizliğinde farkındaydı ve İstanbul’dan habersiz sefere çıktı ve seferden aldığı ganimetleri hazineye değilde Türkmenlere vererek onları memnun etme yoluna gitmiştir.

Sultan Selim, Sancağın’dayken yaptığı seferler ve Türkmenleri memnun etmesiyle yeniçerileri desteğini almıştı.

Taht Kavgasında Selim’in rakibi olan üç tane kardeşi vardı.

Osmanlı Ricali, Şehzade Ahmet’in tahta çıkmasını isterken Şehzade Korkut’un henüz erkek bir evladı olmadığından tahta hak iddia edebilecek şehzade olarak görülmüyordu.

Şehzade Şehenşah ise babasının ölümünden tam altı ay önce vefat ettiğinden taht savaşına katılamamıştır.

Selim,tahta geçtikten sonra onun tahta olmasını istemeyen ve haklı bulmayan kardeşlerini bertaraf etmek zorunda kalmıştır.

TAHTA GEÇTİKTEN SONRA…

Selim’in tahta geçtikten sonra ilk hedefi Safevi Devleti’nin çıkardığı huzursuzluklardan sıkıldığından Safevileri yerle bir etmek oldu.

Safevilere sefer düzenlemek için hazırlık başlatan Selim, bu fırsattan faydalanarak İran’a saldırdı ve galibiyet kazandı.

Hilafetin Osmanlı’ya Geçmesi

Mısır Seferi sonrası kutsal emanetleri Mısır’dan İstanbul’a getiren Sultan Yavuz Selim 29 Ağustos 1516 tarihinde Halifeliğin Abbasi soyundan Osmanlı’ya geçtiğini ilan etti.

Vefatı

Sultan Selim’in tahta geçirdiği süre ne kadar kısa sürse de Kanuni Sultan Süleyman döneminin altın çağı olmasına zemin hazırlamıştır.

Yavuz Sultan Selim, görünüş olarak sade giyimi tercih eder süsten hoşlanmazdı.

Sultan Selim vücudunda çıkan çıbanı hekimlerin yapılırsa tehlikeli olacağını söylemesine rağmen sıktırmıştır ve yaranın zamanla kötüleşmesiyle vefat etmiştir.

Yavuz Sultan Selim’den sonra tek oğlu olan Süleyman kırk yaşında tahta geçmiştir.

 

 

 

 

 

Ezgi Özuyar

20 yaşındayım.Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Maliye okuyorum.
Ezgi Özuyar

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here