Bir Nietzche Sırdaşı; Sigmund Freud

0
49

Dünyaya gözlerini 6 mayıs 1856 yılında açmış olan Sigmund Freud, psikanalizin kurucusudur. Psikanalizin kurucusu olmasını sağlayan en büyük etkenin her zaman Nietzche olduğunu düşünürüm. Neden böyle düşündüğümü ”Nietzche ağladığında” adlı kitabı okumuş olan herkesin bildiğini ve benimle aynı fikirde olduğuna eminim.

Sigmund Freud, bir çoğumuzun en sevdiği felsefecilerden olan Fredrich Nietzche’nin hayatındaki en özel dostudur. En özel dostu olmasına rağmen Nietzche ve Freud, yalnızca bir ay dışında hiç bir zaman görüşmemişlerdir ancak birbirlerini daima sevmişlerdir.

Sigmund Freud, o dönemlerde efsanevi sayılan bir nörologtur. Başarıları öyle yükselmiştir ki ülkenin bir yanından gelen hastaları vardır.

Sigmund Freud, karakteristik bakımdan çok nazik ve çok duyarlı bir insandır. Duyarlılığı öyle bir düzeydedir ki hastalarından ağır olanların kesinlikle kendisine gelmesini istemez, kendisi hafta içi her sabah hastalarının evine kadar gider, hastasını kontrol ettikten sonra hastanın ailesine destek verirdi.

Sigmund Freud, hastalarının gerçek isimlerini kullanmak yerine kendisi geliştirdiği bir harf yöntemiyle takma isimler kullanırdı. Her hastanın takma ismi Sigmund Freud‘un tekniğiyle hastanın gerçek adı ve soy adındaki sıralı harflerden oluşuyordu.

ilk psikanaliz denemesini çok ağır  histeri hastası olan bir kız ile yapmıştı. Bu tedaviye 0 zamanlar baca temizleme yöntemi diyordu. Bu kıza ailesiyle geçirmesi gereken zamanları bile ayırıyordu ve bu Sigmund Freud‘un ailesinde huzursuzluğa sebep oluyordu.  Eşi Mathilde, bir süre sonra bu durumdan çok rahatsızlık duymaya başlamıştı ancak Freud’a hiçbir şey söyleyemiyordu.

Daha sonra işler çığrından çıktı ve Sigmund Freud bu hastaya karşı özel hisler beslemeye başladı. Hisleri her geçen gün yoğunlaşıyordu.

Bir gün hastası histeri krizine girip ortalıkta Freud’dan hamile olduğunu bağırdı ve bu eşi Mathilde’nin dayanabileceği son noktayı aştı. Mathilde, Freud’dan hastası Bertha’yı başkasına devretmesi için baskıda bulundu.

Sigmund Freud, eşinin dediğini yapmak zorunda kaldı ancak hastası  Bertha’yı aklından uzun bir süre silemedi. Bertha’yı hafızasından silemiyor ve her saniye Bertha’ya olan hisleri çoğalıyordu ancak bunlardan daha da kötü bir şey vardı; Eşi Mathilde’yi içten içe kendisini Bertha’dan ayırmakla suçluyor ve bu durum aile içinde soğukluğa sebep oluyordu.

Sigmund Freud‘un imdadına Nietzche ve fiziksel şikayetleri yetişti.

Bir çok felsefeci ve önemli insanların kalbini çalmış olan Lou Salome bir gün Freud’a gidip bir arkadaşının yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi ve Freud’dan Nietzche’nin belli etmeden umutsuzluğunu tedavi etmesini rica etti. Ancak işler planlandığı gibi olmadı ve tedavi edilen Freud’un kendisi oldu. Bu yolla da Nietzche ile ebediyen dost olmalarını sağlayan yollar açıldı. Nietzche aslında Bertha’ya olan hislerinin aşk değil, tamamen farklı duygular olduğunu ve insanın hayatını kendisi seçmesi gerektiğini farkettirdi ve psikanalizin temellerini beraber kurmalarına yardımcı oldu. Böylece Freud,Bertha takıntısından kurtuldu ve gerçek aşkı Mathilde ile evliliğini kurtardı. Bu olaydan sonra gezgin bir felsefeci olan Nietzche ile bir daha yolları asla kesişmemiştir ancak ölene kadar birbirlerinin dostu kalmışlardır.

Freud ilk psikanalizi bulan kişi olmasına rağmen Nietzche ile s0n görüşmelerinden sonra Psikanaliz ile uğraşmayı bilinmeyen bir sebepten ötürü reddetmiştir.

Bugün bile Freud’un baca temizleme tekniği kullanılmaya devam etmektedir. Ancak adı değiştirilmiştir ve baca temizleme tekniğine tıp dilinde hipnoz ve psikoterapi denilmektedir.

Freud, sonsuza dek hatırlanması gereken büyük bir nörolog ve ruh bilimcidir.

Ancak ne yazıkki 23 Eylül 1939 yılında kokain  doz aşımından dolayı gözlerini dünyaya kapatmıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here