Bir Meltem Esintisinin Cumbul Dünyası..

0

Meltem Cumbul, doğallığıyla  ve güzelliğiyle dikkat çeken ve başarılı oyunculuğuyla göz dolduran sanatçı 5 Kasım 1969 yılında İzmir’de dünyaya gelir.. Babası Akşehirli, annesi İzmirlidir. 1983 yılında İzmir Türk Kolejinine giden ama daha sonra Ata Koleji’nden mezun olmuştur. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Drama Ana Sanat Dalı’na gitmiştir..1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konsevatuar’ından mezun olarak gittiği Londra’da Şekspir Tiyatro Kumpanyası’da  ilk tecrübesini kazanır..

1997’de televizyonda kendi ismini taşıyan The Meltem Cumbul Show programını başlatır. Bu arada Karışık Pizza, Geboren in Absurdistan ve Anlat Şehrazat Anlat (müzikal) gibi filmlerde başroller alır..Türk televizyonunda izleyici rekorları kıran Yılan Hikayesi dizisinde başrol oynayarak yıldızı parlar.. Daha sonra Biz size aşık olduk, Beşik Kertmesi ve Gurbet Kadını gibi televizyon dizilerinde rol alır.. Abdülhamit Düşerken filmindeki rolüyle Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal ödülünü kazanır. Mucizeler Komedisi müzikalinde ise Şener Şen’le birlikte rol almıştır..

1998 Eurovision Şarkı Yarışması’nda 2. olan Imaani’nin seslendirdiği Where Are You adlı parçayı Seninleydim ismiyle söyleyip klip çekti. 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ise yaptığı sunuculukla beğeni toplayan usta oyuncu 2008 yılında Aşk Yakar dizisinde rol aldıktan sonra, 2011 yılında Nuri adlı dizide Leyla karakterini canlandırır..

Beşik Kertmesi, Gönül yarası, Muhteşem Yüzyıl, Abdülhamit Düşerken gibi birçok işlerde rol alır. 2003 Altın Portakal‘da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne sahiptir.. Oyunculuk eğitimi almak için 2005 yılında Amerika’ya geri döner. March Serter ile büyük bir aşk yaşayıp ancak 3 yıl sonra ayrılmıştır. Çocuğu olmayan güzel oyuncu 2003 yılında Çağlayan Tuğal ile 1 yıllık bir evlilik yaşayıp ayrılmıştır..Daha sonra 2012 yılında da Alican Özbaş ile evlenerek 2013 yılında  yeniden bir ayrılık yaşamıştır.. Birçok dizi, film ve programlarda yer alan sanatçı mezun olduğu üniversitede öğrendiklerini anlatarak eğitmenlik yapmaktadır.

2011 yılında  69. Altın Küre Ödülleri töreninde en iyi yabancı film kategorisinde Meltem Cumbul 30 saniyelik kısa konuşmasında, Yurtta Barış, Dünyada Barış diyerek barış mesajı vererek, Atatürkçü çizgisini paylaşmıştır..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here