Bir Kulüpten Daha Fazlası Fc Barcelona

0
19

118 yıllık bir futbol geçmişi olan FC Barcelona kulübü sadece futbol takımından ibaret değildi.Akıp geçen bu zaman sürecinde her alanda büyüyerek ve futbol kültürlerini geliştirerek ” mes que un club ” yani ” bir kulüpten daha fazlası ” sloganıyla anılarak ne kadar büyük bir kulüp olduğunu bir kez daha ortaya koyuyordu.

FC Barcelona kulübü sadece ispanyanın takımı olmanın dışında dünyanın birçok yerinde de sevilen ve saygı duyulan,milyonlarca taraftara sahip bir kulüp konumuna gelmişti.Bu yönüyle dünyadaki milyonlarca insanın kendisiyle özdeşleşmesini sağlayan bir kulüptü aynı zamanda..Başarıları sadece sportif faaliyetlerden de ibaret değildi,politik ve kültürel anlamda da başarıyı yakalamışlardı bile. Bu kulüp katılan halkı için istedikleri özgürlüğü temsil etme görevini de üstlenmekteydi. Bunun yanı sıra çocuklara da değer veren barcelona, unicef anlaşmanı yaparak çocuklara verdiği değeri tekrar ortaya koyarak daha ilgi çekici daha çok sevilen bir kulüp haline geldi.

118 yılı aşkın sürede sadece başarılarla dolu bir kulüp olmadı fc barcelona,elbette inişli çıkışların olduğu dönemlerde oldu.En şanlı zaferlerden tutun en ağır yenilgileri de yaşadı ama yıkılmadı.İşte bu özel şeyler sayesinde dünyada benzeri olmadığı düşünülen bir kulüp kimliğine sahip olmayı başarmıştı.

118 yıllık geçmişinde siyasal,ekonomik vs. sorunlar yaşasa da günden güne büyümeye devam ediyordu. 1974’lerin sonunda kulübün başkanı Agusti Montal barcelonaya kulüp tarihini değiştirecek bir oyuncu transfer etti. Kimdi acaba o isim ? Tabiki Johan Cruyff’tan başkası değildi. Cruyff’unda gelişiyle birlikte gücüne güç katan barcelona başarılarına yeni başarılar ekledi.

1974-1992 arası geçen zamanda barcelona daha da güçlendi.Bu dönemin devamında başkan Josep Nunez Camp Nou’nun kapasitesini de arttırdı..Bu dönemde barcelona, basel kupasını kazanmanın yanı sıra 1979’daki kupa galipleri kupasınıda kazanma başarısını gösterdi.1982’deki dünya kupasına da ev sahipliği yapan şehirdi barcelona. Bütün bu başarılar sportif anlamda değildi.Aynı zamanda avrupa dünyası barcelonanın çıkışını,barcelona ve katalan bayraklarını da görüyor tüm bunlar daha da tanınmış olma imkanı sunuyordu.Aradan geçen zaman zarfının ardından kulüp tarihini değiştiren Johan Cruyff kulübe teknik direktör olarak geri döndü.1990-1994 tarihleri arasında efsaneler yaratan ” Dream Team ” yani rüya takımında kurucusuydu cruyff. 1992 yılında İngilterede ki wembley stadyumunda koeman’ın attığı şık golle barcelona avrupa şampiyonu oldu..Zaman akıp giderken 1992’den beri kulüp başkanlığı yapan Nunez’inde görevininde sonuna gelinmişti artık.(1992-2006)

 

2003 yılında kulübün yeni başkanı Laporta oldu. Laporta ilk önce toplumsal anlamda genişleme çabası içine girdi ve bu dönemde ulaşılan üye sayısı 150.000 oldu. Laporta başkanlığı döneminde ligde ve kupada şampiyonluklar,en önemliside finalde arsenali 2-1 yenerek şampiyonlar ligi şampiyonluğu kazanıldı.Kazanılan bu şampiyonlukların ardından daha çok güçlendi ve sportif olarakta daha fazla başarılar elde edilmeye devam edildi..Günümüz tarihine gelince şuanda takımın başkanlığını 2014 yılından beri Josep Maria Bartomeu,teknik direktörlüğünü ise Ernesto Valverde yapmaktadır..Lig tarihi boyunca en önemli rakibi real madrid kulübü olmuştur.FC Barcelona kulübü ispanya primera (La Liga) liginde yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ➡  Kulüp Başarıları

4 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu
5 Uefa Süper Kupası Şampiyonluğu
24 İspanya Ligi Şampiyonluğu
29 Copa Del Rey (ispanya kupası ) Şampiyonluğu
12 İspanya Süper Kupası Şampiyonluğu
3 Fifa Dünya Kulüpler Kupası şampiyonluğu
4 Kupa Galipleri Kupası Şampiyonluğu
3 Sergi Kupa Şampiyonluğu
4 Copa Eva Duarte Şampiyonluğu
8 Katalunya Kupası Şampiyonluğu
1 Avrupa Şampiyon Kulüp Kupa şampiyonluğu

MES QUE UN CLUB !


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here