Bir GATA Geçti Buradan

0
26
gata
gata

GATA… Önceden GATA derdik ve lise yıllarımın ortalarına kadar  GATA’nın bir kısaltma olduğunu dahi bilmiyordum. Şimdi ise gayet iyi biliyorum.Geçmişine bakacak olursak Padişah II. Abdülhamit’in doğum günü olan 30 Aralık 1898 tarihinde Gülhane Seririyat Hastanesi bir tören eşliğinde açıldı. Kuruluşundan sonra Tıbbiye-i Şahane’den mezun olan asker hekimler görev yerlerine gitmeden evvel Haydarpaşa Askeri Hastanesi yerine burada 1 yıl eğitim aldı.

1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanından sonra tıp alanında yapılmak istenen reform girişimleri sonucu sivil ve askeri tıp okulları birleştirildi. Hemen ardından 1909 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Gülhane öğretim üyelerinin 11 kişilik önemli bir kısmı transfer edildi. 1914 yılına gelindiğinde Gülhane’deki askeri hekimlik eğitimleri arttırıldı ve Gülhane’nin adı Gülhane Tatbikat-ı  Askeriye Tatbikat Mektebi olarak değiştirildi. İsminin değişmesine karşın modern eğitim ve öğretimini kaybetmeyen Gülhane’nin yetiştirdiği askeri hekimler Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında ordu içinde başarılı göreveler icra ettiler.

 

 

 

Cumhuriyetin ilanından sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi olan GATA, Türkiye’nin II. Dünya Savaşı’na girme ihtimali üzerine 21 Temmuz 1941 tarihinde askeri okullarla birlikte İstanbul’dan Ankara’ya taşındı ve Ankara’ya yerleşti. 2016 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak hizmet veren GATA, 15 Temmuz olaylarından sonra 31 Temmuz 2016‘da çıkarılan 669 SayılıKanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı’na bağlandı ve adı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi. GATA’ya bağlı olan yükseköğretim birimleri ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredildi. Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gibi büyük savaşlara tanıklık eden Gülhane Askeri Tıp Akademisi tıpkı askeri liseler gibi bir günde askeri kimliğinden oldu. Önceden askeriye dendiğinde akan sular dururdu, şimdi ise çok daha farklı gözlerle bakılıyor. Hayat ne garip, değil mi? Askeri yapıda bu denli köklü ve radikal bir değişiklik yapmak umarım ülkemiz adına ileride büyük problemlere yol açmaz. GATA’lılara selam olsun…

Enes Aydos
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here