Bir Fidanın Kırılması: Özgecan Aslan Cinayeti

0

Tarih 12 Şubat 2015’i gösterdiği zaman Türkiye bir genç kızın acımasızca katledilişi haberini aldı. Özgecan henüz 20 yaşında, pırıl pırıl bir hayatın başlangıcındayken bir cani yüzünden hayata veda etmek zorunda kaldı. Bu haber ülkeyi ayağa kaldırdı.
İnsanlar çocuklarını korkuyla dışarıya yollamaya başladı. Yapılan gösterilerle kadına şiddete vazgeçirecek tedbirlerin alınması için yalvarıldı. Sonuç pek değişmedi. Özgecan’dan sonra pek çok genç kız, kadın katledilmeye devam etti.

Özgecan Aslan Kimdir?

Özgecan 22 Ekim 1995’de Mersin’de doğdu. Anne ve babası aslen Tunceliliydi. Özgecan’ın hayalinde psikolog olmak vardı. Ailesi de kızına bu konuda destek çıktı. Genç kız, Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü yüzde 50 bursla kazandı. Annesi kızının eğitimini karşılayabilmek için iş bulmuştu.

Özgecan’ın pek çok gerçekleştireceği hayali vardı kuşkusuz. Bunlardan biri de yaz tatilinde
Kıbrıs’ta bir otelde çalışarak eğitimi için para biriktirmek ve ailesine katkıda bulunmaktı. Ama bu da Özgecan’ın pek çok hayali gibi gerçekleşemedi.

Özgecan’ın arkadaşlarının ifadesine göre minibüslere binmek her zaman zordu. Özellikle Tarsus, Mersin mesafesi uzun olduğu ve dolmuşçuların rahatsız edici bakışları genç kızlar arasında korku oluşturuyordu.

Özgecan Aslan Cinayet

11 Şubat 2015 tarihinde Özgecan, okuldan çıktıktan sonra bir arkadaşıyla birlikte her genç kız gibi, arkadaşıyla bir alışveriş merkezinde birlikteydi. Arkadaşıyla alışveri merkezinden ayrıldı ve Mersin’e gitmek için
şehirlerarası sefer yapan minibüse bindi. O saatten sonra Özgecan’dan haber alınamayınca ailesi polise kayıp olduğuna dair bir dilekçe verdi.

Bu tarihten sonra jandarma Özgecan’ı aramaya başladı. Soruşturdukları bir minibüsten şüphelenen ekip yaptıkları aramada minibüsün içinde kan izleri bulsa da sorgudan bir şey çıkmadığı için süpheliler serbest bırakıldı.

Minibüste bulunan kadın şapkası, Özgecan’ın babası tarafından Özgecan’a ait olduğunu teşhis etmesiyle jandrma yeniden minibüsü incelemeye aldı. Yeniden sorgulanan iki kişi cinayeti işlediklerini ititraf ettiler ve kendilerine yardımcı olan 3. bir kişi de olduğunu söylediler.

İfadeye göre Suphi Altındöken, Mersin’e D-400 karayolundan gitmesi gerekirken güzahgah değiştirmiş ve Tarsus-Mersin Otoyolu’na doğru sapmıştı. Özgecan, güzergahın değiştiğini anlayıp, kötü bir şeyler olacağı hissiyle şöföre tepki göstermiş ve tartışmıştı. O sırada yanına giden Suphi Altındöken genç kıza tecavüz etmeye kalkışınca Özgecan karşı koymuş, tırnaklarıyla pislik herifin yüzünü çizmiş, biber gazıyla da kendini korumaya çalışmıştı.

Onun güçlü tepkilerinden sonra Suphi Altındöken, genç kızı birkaç kez bıçaklamış ardından da demir bir çubukla öldüresiye dövmüştü.

Özgecan hayatını kaybedince de Tarus’a geri dönen zanlı, olayı babasına ve bir arkadaşına anlatınca, Özgecan’ın cesedini saklamak için ormana götürmey karar verdiler. Özgecan, Suphi Altındöken’in yüzüne tırnaklarını geçirdiği için, ellerinden DNA örneği alınmasına engel olmak için genç kızın ellerini keserek cesediyle birlikte ateşe verdiler.

İfadenin ardından Özgecan’ın cesedi Cinderesi yatağında yüzünün ve vücudunun bir bölümü yanmış halde bulundu. Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırılan cesetin tespiti yandığı için kıyafetleri üzerinden yapılabildi.

Özgecan’ın Katilleri ve Dava

Özgecan’ın katillerini Mersin Barosu’nun 1600 avukatı “böyle bir caninin yanında olmak istemediklerini” beyan ederek, davaya avukat vermeyi reddeti.

16 Şubat günü Suphi Altındöken ifadesini değiştirerek, tecavüz etmek için değil, kısa yola sapmak için güzergahını değiştirdiğini ve Özgecan’ın tepkisine karşı işlediği suçu da alkol etkisiyle yaptığını söyledi.

3 Aralık 2015’de, Suphi Altındöken’e “nitelikli cinsel saldırı ve canavarca hisle öldürme,” Fatih Gökçe’ye “canavarca his ve nitelikli cinsel saldırıyla kasten öldürme”, Necmettin Altındöken ise “canavarca his ve kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Özgecan Aslan Katillerinin Akıbeti

11 Nisan 2016 tarihinde Ahmet Suphi Altındöken kaldığı Adana Kürkçüler E tipi kapalı cezaevinde uğradığı silahlı bir saldırıda kalbinden vurularak öldürüldü. Babası Necmettin Altındöken ise karnından ve kalçasından yaralandı. Adalet Bakanı olay için soruşturma başlattı. Hiçbir mezarlık Suphi Altındöken’in cesedini kabul etmediği için cesedi gömülemedi. Artık gizlice mi gömdüler ne yaptılarsa bir bilgimi yok.

Özgecan Aslan Cinayeti Gelen Tepkiler

14 Şubat 2015 tarihinde ülkenin her yerinde bu vahşeti protestolar yükseldi. Herkes tecavüzcüler için idamı getirilmesini istedi.

Anısına Türkiye Jokey Klubü 8 Mart 2015’te Dünya Kadınlar Günü’ne özel koşu düzenledi.

2015’de Diyanet İşleri Bakanlığı Uluslarası İyilik Ödülü’nü Özgecan’ın babasına verdi.

1 Mayıs 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özgecan’ın ailesini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.

Ne yapılırsa yapılsın ne giden geliyor ne de acısı diniyor. Bütün bunlar gencecik bir kızın pırıl pırıl hayatının çalındığı gerçeğini değiştirmiyor.

Böyle korkunç canilerle yaşıyoruz. Hemen hemen her gün bu tarz acımasız haberler duyuyoruz.

İnsanlar olarak o kadar kötü varlıklarız ki! Ne istediniz o kızdan, değdi mi yaptıklarınıza? Yanınıza kar kalacak mı sandınız?

Senin hesabını Allah soracak Özgecan. Sen nurlar içinde yat. Bu dünyada sana
çektiğin acıyı çektirenler bin beterini çeksin de sen cennettin en güzel köşesinde huzur bul. Amin.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here