Bir Efsanenin Geçişi : Bob Marley

0
25

Kısacık ömrünü dolu dolu yaşayan bir efsane.. Reggae müziğinin Dünya’ya yayılmasını sağlayan 6 Şubat 1945 tarihinde dünyaya gelen ünlü şarkıcının tam adı, Robert Nesta Bob Marley’dir. Günümüzdeki çoğu insanın aksine paraya mülke fazla değer vermeyen insani duygularla insanların gönlünde yer edinen şarkıcı, iyi bir söz yazarı ve gitaristtir.  Sefalet içinde yaşayan insanlara yaptığı sarkılar ilaç gibi gelmiştir bu nedenle Birleşmiş Millet tarafından Barış Madalyasına layık görüldü.

Bob Marley 5 yaşındayken, ailesi ile birlikte Kingston’a yerleşmeye karar vermiş ve buraya giderek; yakın arkadaşlarından Bunny Livingston’un ailesi ile yaşamaya başlamışlardır. Sonraki hayatlarına da hep beraber devam etmişler. Dolayısıyla Bob Marley ve Bunny müzikle de birlikte uğraşmışlardır. Daha sonra Almanya’da hayatına devam eden Bob Marley burada evlenmiş ve Ziggy adında bir oğlu olmuştur

Ölmeden önce oğlu Ziggy’e söylediği şu söz; Para hayatı satın alamaz” . Onun yine ne kadar mütevazi yaşadığını gösteren sözlerindendir.

Rasta dinine mensup olan Bob Marley reggae müziğini Jamaica’dan çıkarıp, tüm dünyada tanınan, uluslararası bir müzik türü haline getirmeyi başarmıştır. Ve insanlar onu Reggae müziğinin kralı olarak benimsemiştir.130’dan fazla plağı vardır. Ünlü sanatçı dünya üzerinde çok az kişinin mensubu olduğu Rastafarianizm dinine mensuptur. Bob Marley’in saç stilini de Rasta yapmasını bu din belirlemiştir.Ölmeden önce sanatçı kendi ülkesinde Merit ödülüne layık görülmüştü ama ödülü almaya ne yazık ki ömrü yetmemiştir. Bob Marley, 1972 yılında Catch A Fire, 1973 yılında da Burnin’i yayımladı. 1975 yılında NattyDread ve Live adlı albümler birbiri ardına piyasaya sürüldü. Avrupa ülkelerinde bile sayısız bir dinleyici kitlesine sahip olan Bob Marley, buralarda da önemli konserler verdi.

Dünyaca ünlü ve popüler şarkılarından olan Get Up, Stand Up, sosyal hayattaki karmaşayı konu alır. Bunun dışında politik içerik bulundurmayan besteleri de vardır; No Woman No Cry gibi

1977 yılı içerisinde futbol oynadığı sırada ayağında çıkan bir yara ile deri kanseri olduğu ortaya çıkmıştır.(8 Ekim) Kendisi parmağının kesilmesine karşı olduğundan tedaviye yönelmeyi tercih etti. Bunun nedeni kendisinin inandığı dinde vücudun mezara tek parça girilmesi gerektiğidir. Durumu 1981 yılında ağırlaşmaya başladı ve son günlerini kendi ülkesinde geçirmek istediği için uçakla Almanya’dan yola çıktı. Uçuş esnasında durumu ciddileşti ve uçuş Jamaika’ya ulaşmadan sonlandı. Miami’ya inen uçakla, Bob Marley;Cedars of Lebanon Hastanesi’ne kaldırıldı ama tüm çabalara rağmen kurtarılamadı ve 1981 yılında Mayıs ayının 11. Gününde, 36 yaşındayken hayatını kaybetti.

EFSANE SÖZLERİ

  • “Dünyanın en güzel ritmi, onun: senin için çarpan kalbidir.”
  • “Aslında tek sorunumuz; henüz onunla tanışalı bir kaç gün olmuşken ona seni seviyorum, diyebiliyor olmamızdır.”
  • “Eğer sevmediğin kişilerin yüzüne bakmak zorundaysan ve istesende kaçamıyorsan; gülümseyerek ağlamayı öğreniyorsun demektir.”
  • “Bakmayın insanların “beni çok sevecek birini arıyorum” demesine. Büyük bir sevgiye maruz kalınca hepsi kaçacak delik arıyor.”
  • “Kurtarın kendinizi zihinsel kölelikten kendimizden başka kimse özgür kılamaz aklımızı korkmayın atom enerjisinden falan hiçbir şey durduramaz zamanı çünkü.”
  • “Hayatımda kimse yok; ama sorun değil. Çünkü sen aşkı basitleştirenlerden birisin, bense yalnızlığın hakkını verenlerden.”
  • “Güneş parlıyor,hava güzel,ayakların dans etmek istiyor,ama yine de aklının bir kenarında dursun:Birileri şuan acı çekiyor.”


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here