BİR DÜNYA EFSANESİ : JEAN-MARİE PFAFF

0
56

Jean-Marie Pfaff 4 Aralık 1953 günü Lebbeke şehrinde dünyaya gelmiştir. Belçika ve tüm dünya futbolunun en tanınmış kalecileri arasında kendine yer edinmiştir.

Futbol kariyerine on yıl formasını terlettiği SK Beveren takımıyla giriş yapmıştır. (1972-1982) Ardından SK Beverenden dünyanın sayılı kulüplerinden Bayern Münihe transfer olarak adını tüm dünyaya duyurmuş ve ne kadar kaliteli bir kaleci olduğunu bu transferle ispatlamıştır.

1982-1988 yılları arasında altı yıl bayern münih başarısı için ter dökmüş ve güzel başarılara imzalar atarak kupa ve lig şampiyonlukları yaşamıştır.

Altı yıllık bayern münih macerasının ardından ülkesinin takımı SK Lierse transfer olmuştur.Ama burdaki kariyeri sadece bir yıl sürmüştür.Lierse macerasının ardından yolu türkiyeyle kesişmiştir.

 

1989 yılında dönemin Trabzonspor başkanı Mehmet Ali Yılmaz onu takıma katmıştır.Türkiyeye gelen kaleciler arasında o zamana kadar gelen en iyi belki de en kariyerlisiydi Jean Marie Pfaff.

İki yıl Trabzonspor için ter döken Pfaff’ın burdaki kariyeri pekta parlak geçmemiştir. Pfaff’ın çok içki içmesi ve idman sahasında basın mensuplarıyla kavga etmesi Trabzonspor kariyerine veda etmesine neden olan faktörlerdendi.

Trabzonspor Jean Marie Pfaff’ın son durağı olmuş ve Pfaff Trabzonspor kariyerinin ardından futbolu bırakmıştır.Milli takım kariyerinde ise Belçika milli takımıyla kırktan fazla maça çıkma başarısı gösteren Pfaff 1987’de yılın kalecisi de seçilmiştir.Pfaff FİFA’nın mart 2004’te Pele’ye seçtirdiği FİFA 100 listesine de girme başarısı göstermiştir.

Futbolu bıraktıktan sonra spordan uzaklaşmayan pfaff,kendini biraz ticarete biraz da sorumluluk projelerine vermiştir.Tüm bunları kendi adında kurduğu dernekle/şirketle yapmaktadır.Yine kendi adında kurduğu bisiklet kulübüde vardır.Aynı zamanda şarap ticaretiylede uğraşan pfaff,bunun yanında şampanyalarda satmaktaydı.

JM Pfaff Fonu adında vakfı olan pfaff,bu vakfı eşi carmen ve kızı lindsey ile birlikte yönetmektedirler.Bisiklet takımından,bisiklet turlarından,sattıkları içkilerden elde edilen gelirleri özürlüler ve yardıma muhtaç kişiler için harcamaktaydılar.

Braachat’tan münihe dek süren 850 km’lik yarış JM Pfaff Fonunun organizasyonları arasında yer almaktadır.Tüm bunlardan da anladığımız gibi pfaff aktif futbolculuk sonrasını ülkemizdeki gibi yaşamıyor,kendini iyi ve güzel işlere adıyordu..Futbolu bırakan her futbolcunun pfaff gibi olması dileğiyle..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here