Bir Doğa Harikası: Yanardağ

0
39

Volkan, yanardağ, lav…

Bu kelimeler çocukluğumdan beri hep ürkütücü gelmiştir bana. Belki izlediğim filmlerin de etkisiyle yanardağlardan hep korktum ben. Üstelik bir gün kıyameti bu dağların getireceğine inandırdım kendimi.

En yeni yanardağ patlaması Filipinler’de yaşandı bir kaç gün önce. Mayon Dağı tüm ürkütücülüğü ile harekete geçmiş. Mayon Dağı’nın 1 Şubat 1814 yılında patladığı ve Cagsawa kasabasında lavların ve volkanik çamur altında kalan 1200 kişin ölümüne yol açtığı kaydedildi.

Yıllar sonra yeniden alevlerini dışarı püskürtmek için adeta bir canavar gibi uyanan bu dağın çevresi şu anda tehlikeli bölge ilan edildi.

Yanardağ deyince aklımıza ilk gelen lavlar ve ölümler olabilir ancak bu volkanik dağların yeryüzüne faydalı pek çok yanları vardır.

Bir çok önemli maden yatağı volkanlara bağlı olarak oluşur. Dünyanın en verimli tarım alanlarının bazıları volkanik alanlar üzerindedir. Kapadokya gibi doğal anıtlar, volkan küllerinin birikmesi ve aşınmasıyla oluşmuştur.

Yanardağların yararları olduğu gibi, insanlar arasında konuşulan efsanevi bir tarafı vardır. İçinden ateşler püsküren bir dağ ! Sanki dev bir ejderha!

Eğer tarihte daha da geriye, 70 bin yıl önceye gidilirse, dev bir volkanik patlamanın insan türünün varoluşunu tehdit etmiş olabileceği bile görülebiliyor.

Bir ara, bugünkü Hindistan’daki toplu volkanik etkinliğin dinozorların 65 milyon yıl önce birdenbire yok olmasına yol açmış olabileceği düşünülüyordu, fakat şimdi bunun sebebinin bir gök taşı olduğu fikri daha ağır basıyor.

Tarih boyunca toplumların yok olmalarında rol oynamıştır bu volkanik dağlar.
Mayon dağı aslında suskun bir dağ idi. Ancak bu günlerde püskürttüğü küllerle suskunluğunu bozmuştur.
Filipinler’de çıkarılan madenler açısından volkanik dağların önemi büyüktür.

Yanardağdan akan lavların Büyük Okyanus’la buluştuğu noktalar turistler için popüler bir ziyaret alanı haline geliyor. Düşününce hem ölümcül, hem doğa harikası bu olaylar, bir de turizme katkı sağlıyor. Örneğin turistler gün batımında patlama izliyor.

Bu gün dünyanın pek çok noktasında bu dağlardan var ve insanlık için tehlike arz ediyor. Amerika da ve uzak doğuda da yüzyıllardır sönmüş vaziyette duran dağlar arasında harekete geçen dağlar oldu. Ülkemiz de ise bulunan sönmüş yanardağlar arasında bir dağ var ki, adına efsaneler anlatılıp durulur.
Nemrut Dağı..  Ama o hepimizin bildiği, Adıyaman’daki gün doğumunun izlendiği dağ değil. Tatvan ilçesinde bulunan bu dağ, halkın dilindeki efsaneye göre; zamanın zalim hükümdarı Nemrut , Allah’a karşı savaş açar. Allah ise onu bir karınca ordusunu mağlup eder. Hiç sönmeden yaktırdığı ateşine odun taşıyan kervanlarla beraber, sarayı ve kendisi, karıncalar tarafından oyulan çukura batar gider.

 

1 şubat 1814 yılında 1200 kişinin ölümüne neden olan Mayon dağı ve benzeri bu dağlar kim bilir belki de Allah’ın yeryüzündeki mucizelerinden biridir. İnanmak veya inanmamak senin bileceğin iş. İnandığın yerde bakış açın değişir.

 

Dünyanın jeolojik şekillerinin oluşmasında büyük yer tutan yanardağlar, nasıl var oluşunda etkili olduysa yok oluşunda da etkili olabilir. Burası bilinmez ancak emin olmamız gereken tek şey hiç bir şeyin tesadüfen oluşmadığıdır.

Küçüklüğümden beri korktuğum bu dağlarda bir gün batımında patlama izlemek isterdim ama… Eee bu gün yazısını yazmayı nasip eden, bir gün izlemeyi de nasip eder belki…

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here