Bir Destanlık Öyküsü Kunuri

0
80

Kore savaşı sırasında 26 Kasım 1950 günü Çin kuvvetleri ile Kore de ki koca yürekli evlatlarımız arasında yaşanan bir savaştır kunuri.
Kore savaşlarındaki en zor muharebelerden birisi olmuştur kunuri.

Günümüzdebu durum ne acıdır ki unutulmaya yüz tutmuş hatta bundan haberi bile olmayan çok fazla insanımız vardır.Unutulmaya yüz tutmuş ama asla unutulmayacak olan bir destanın öyküsüdür kunuri..

Savaşın tarihsel gelişimine bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti,Birleşmiş Milletler askeri gücüne bir tugay asker vererek bu savaşa dahil olmuştur.Savaşa görev alan askerlerimiz ülkenin değişiklerinden gelen askerlerden oluşmaktaydı..

26 Kasım günü çin kuvvetleri amerikan 1.ve 9.kolordularına ve buna bağlı birliklere karşı çok güçlü saldırılara başladılar.İlk başlarda dağlardan aşağıya doğru tokchan civarında bulunan güney kore ordularına saldıran çin kuvvetleri kısa sürede bu orduyu yerle bir ederek ilerleyişini sürdürdü.

Bu zaman zarfında da türk birliğine amerikan birliklerinin sağ (doğu) tarafını koruma görevi verildi.Büyüyen savaşla birlikte korumakta olduğumuz amerikan birlikleri çin saldırılarından dolayı geri çekilmekteydiler..

Bizim birliklerimizin de içinde bulunduğu arazi şartları nedeniyle o anda bulundukları yerden savunma yapma olanağı hemen hemen imkansız bir durumdaydı.Bizden istenen görev doğrultusunda kalabalık Çin ordusunun karşısında tamamen zayıf duruma düşebilirdik.

 

Çinlilerin araziyi çok iyi bilmesi ve topların arazi şartlarından dolayı kullanılamaması bizim kuvvetlerimiz açısından hiçte içler açısı bir durum oluşturmamaya devam ediyordu.Bu esnada amerikan birlikleriyle de irtibat sağlanamıyor,geriye geri çekilmekten başka bir çare kalmıyordu.

Her şey Türk tugayı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı’nın emrinde kendi başlarının çaresine bakmaları durumundaydı..Tüm bu olumsuzluklara rağmen koca yürekli kahraman Türk ordusu Çinlilerin ilerleyişini bir nebzede olsa durdurmuştu.

 

 

Türk mevzilerini ele geçirmek isteyen Çinliler ardı arkasına saldırılar düzenlemiş ama her defasında geri püskürtülmüş ve kayıplar vermişlerdir.Cephe savaşıyla sonuç alamayacaklarını anlayan Çin birlikleri toplu imha planı hazırlamışlar ve sessizce tugaylarımızın etrafını sarmaya başlamışlardı.

Durumu fark eden komutanlarımız geri çekilme emri vermiştir.Çünkü sayıca çok çok üstün olan Çinlileri durdurmak mümkün görünmüyordu.Çinliler bütün gece ani gürültüler davul,ıslık ve çığlık sesleri çıkararak askerlerimizin moralini çökertmeye ve dinlenmesine olanak vermemeye çalışıyordu.

Geri çekilmekte olan birliklerimiz ağır düşman ateşiyle karşı karşıya kaldılar ve birliklerimiz düşmanlarla çetin bir süngü savaşına girmişti.Geride kalan iki bölüğümüz ise 400 yaralıyla canla başla mücadele etmeye devam ediyordu.

Tugayımızın geri kalan kısmı da tüm bu olanlardan sonra geri çekilme kararı aldı.9.bölük çekilen diğer birliklerimizi arkadan koruma görevini üstleniyordu.3.taburun 10.bölüğü ise tugayımızın ileri hattını oluşturmaktaydı. Birliklerimiz sayıca çok olan düşmanı oyalayarak zaman kazanmaya ve tekrar toplanarak mevzi tutmaya çalışıyordu.

Savaşın en hareketli bu anında 9.bölük zor durumda olan 10.ve 11.bölüklere yardım görevini almıştı.29 kasım sabahına karşı Çinliler birliklerimizin direnişini kırmayı başardılar. 9.bölüğümüz 3.tabur komutanı Binbaşı Lütfü Bilgin de dahil tüm askerlerimizi şehit etti.

Çinliler 30 kasım 1950 günü tugayımızın yarısından fazlasını şehit etmişti..Bu zorlu savaşta Türk askerleri saatlerce süren süngü savaşı sonrasında şehit düşerken,geride bulunan diğer birleşmiş milletler birlikleri silahlarını ve teçhizatını bırakarak ta olsa kurtulmayı başarmışlardı ama yine de her şeyi Türk birliklerine borçluydular.

Türk askerinin korkusuzca ve yüreğiyle düşmanlara karşı savaşması ağırlıklı olarak ABD’lilerden oluşan 8’nci ordununda hayatta kalmasını sağlamışlardı.Kore savaşı boyunca toplam 741 şehit ve 2068 yaralı verdiğimiz kayıtlara geçmiştir.Bunun dışında bazı kaynaklara göre 244 askerimizin tutsak ve 175 askerimizin kayıp sayıldığı yer almaktadır..Düşmana ve tüm imkansızlıklara rağmen koca yürekli,cesur ve onurlu Türk askerinin destansı zaferidir kunuri..!

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here