Bir Bebek Hastalığı: Sarılık

0

Bebek Hastalığı Sarılık

Bebek Hastalığı  Sarılık  (Hepatit B)nedir ?

Karaciğer tarafından vücuttan atılan “bilirubin” maddesinin vücutta birikmesi sonucunda deri ve göz aklarının sarı bir renk almasıdır. Yeni doğan bebeklerde sıkça görülür.

Kırmızı alyuvarlar ,yeni doğan bebeklerde normalden biraz daha fazladır. Fazla olan bu hücreler doğumdan kısa bir süre sonra hızla yıkıma uğrar. Karaciğerin temizleme kapasitesi normalden biraz daha yavaş olduğu için,bebeklerde görülen hafif sarılık normal olarak kabul edilir. Bu tür sarılıklar doğumdan 2 ila 4 gün sonra ortaya çıkar en yüksek düzeyine ulaşır ve 1-2 hafta içersinde kendiliğinden kaybolur.

Bebeklerde en sık görülen sarılık tipi, kan uyuşmazlığı nedeniyle aşırı miktarda kan hücresinin yıkılması, ve bunun sonucunda kana aşırı miktarda bilirubin maddesi salgılanmasıdır.Özellikle Rh (-) anne ve Rh (+) bebek olduğunda görülen bu durumda, ilk 24 saat içinde yüksek bilirubin düzeyine bağlı gelişen sarılık genellikle ultra viyole ışık tedavisi ile düzeltilir.

Fazla bilirubin, kandan temizlenmediği takdirde,beyine oturup, kalıcı bir beyin hasarına neden olabilir. Bu yüzden üzerinde ciddiyetle durulması gerekir.Ultraviyole ışın, biluribin maddesinin çözünerek hızla kandan atılmasını sağlar.

 

Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin sarılık olduğunu nasıl anlarsınız?

Önce yüzde başlayan sarılık,kandaki bilirubin seviyesi arttıkça sırasıyla, göğüs bölgesine,karın bölgesine ,kol ve bacaklara doğru ilerler ve göz akı da sararır.

Ciltteki sarı renk, en iyi Güneş ışığında veya floresan lambanın altında farkedilir. Parmakla hafifçe burun ya da karın cildine bastırılıp kaldırıldığında, sarı renk daha iyi bir şekilde tespit edilir. Bebeğinizin sarılık olduğunu fark ettiğiniz ilk anda beklemeden bilirubin seviyesinin tespiti için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız çok önemlidir. Doktorunuz yapacağı muayene ile kandaki bilirubin seviyesine bakıp bakmayacağına karar vererek, takipler konusunda sizi yönlendirecektir.

Sarılık Riski Yüksek Olan Bebekler:

Sarılık Riski Yüksek Olan Bebekler Hangileridir?

▪ Erken doğan bebekler,
▪ Doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olanlar,
▪ ilk 24 saatte sarılığı tespit edilenler,
▪ Emme sorunu olup buna bağlı olarak iyi beslenemeyen bebekler,
▪ Sarılığı 2 haftadan uzun süren bebekler,
▪ Büyük kardeşlerinin bebeklik dönemlerinde ışık tedavisi gerektirecek   kadar sarılık tespit edilmiş olanlar.

Bilirubin Nedir?

Biluribin; karaciğer tarafından üretilen,sarı renkli bir sıvıdır. Safra sıvısında, kanda ve dışkıda bulunur. Safra kesesinde depolanır.İdrar veya kan tahlilinde ölçülebilir.

Bilirubin Yüksekliği :

Bilirubin Seviyesi Yükselen Bebeklerde Ne Gibi Belirtiler Oluşur ?

İlk olarak bebeğin cildindeki sarılık giderek koyulaşıp belirginleşir. Bebek Normalden daha çok uyur ve emmesi azalır. Bebeğin az emmesi sarılığı daha da arttırır. Eğer Bilirubin çok yükselip beyni etkilemişse (kernikterus) o zaman bebek tiz ses sesle ağlamaya başlar. Bu durumdaki bir bebekte,çoğunlukla zeka ve motor gelişimi geriliği, görme, işitme sorunları oluşur.

Bebek (Yeni Doğan) Sarılığı Tedavisi :

Bebek (yenidoğan )sarılıklarının çoğu iki hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. Iki haftalık bu süre içerisinde doktor takibi önemlidir. Eğer bebeğin bilirubin seviyesi yüksek ise bebek fototerapi denilen florasan ışığın altında ışık tedavisine tabi tutulur.

Bu tedavide özel lambalar kullanılır. Bilirubini idrarda eriyebilecek bir şekle sokarak vücuttan atılmasını sağlayan bu ışık, bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez.Bebeğin gözleri ışıktan zarar görmemesi için kapatılır. Bazen yan etki olarak, ciltte kırmızı döküntüler, sık ve sulu dışkılama, bronzlaşma görülebilir. Aralıklı bir şekilde bebeğin kanı alınarak, bilirubin düzeyinin güvenli sınıra düşüp düşmediği kontrol edilir. Işık tedavisi bittikten bir kaç gün sonra, genellikle bilirubin seviyesi tekrar yükselir. Bu dönemde de bebeğin doktor kontrolü altında olması tavsiye edilir.

Bebeğin tedavi sırasında iyi beslenmesi önemlidir, çünkü bilirubin (gayta) yani kaka ile vücuttan atılır.
Kan grubu uyuşmazlığı olan hastalarda bilirubin düzeyi çok yükselmiş ise kan değişimi yapılır. Doktorlar kan değişimi veya Işık tedavisinde hangisinin uygun olacağına bebeğin günü, kilosu ve bilirubin seviyesini göz önünde bulundurarak karar verirler.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here