Bir Baltık Ülkesi ”Litvanya”

0

SEYAHAT ÜLKESİ LİTVANYA

Evet gezmeyi seven güzel insanlar. Bugün sizlere üç Baltık ülkesinden biri olan Litvanya’dan bahsedeceğim. Eğer değişik yerler keşfetmeyi seviyor ve gezi defterinize bir yenisini eklemek istiyorsanız bu yazı tam size  göre. Buyurun birlikte bir seyahat ülkesi Litvanya’yı keşfedelim.

LİTVANYA NERESİDİR? 

Üç Baltık ülkesinden biri olan Litvanya Kuzeydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Erasmus öğrencilerinin ilgi odağı olan Litvanya şirin, sakin ve soğuk olmasıyla nam salmıştır. Nufüsu yaklaşık 3.500.000’dır. Para birimi 2015’ten itibaren  Euro’dur ancak eskiden Litas idi. Ülkenin başkenti Vilnius’tur ve resmi dili Litvanca’dır. Büyüleyici manzaraya sahip bu ülke insana huzur ve rahatlık vaad ediyor. Maddi bakımdan da ülkemize benzeyen Litvanya, özellikle öğrencilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

LİTVANYA TARİHÇESİ

Kökeni M.Ö. 7.yüzyıla dek uzanan Litvanya’yı 11.yüzyıla kadar kendi halinde bir kabile hayatı sürdürüp, ilk kez 1009 yılında adı tarihe Litvanya olarak geçmiştir.

Mindaugas isimli kralları 6 Temmuz 1253 yılında taç gitmiştir.

Ülkenin  Çarık Rusyasına katılmasının nedeni İsveç ve Rus güçlerinin Litvanya başkenti Vilnius’u ele geçirmeye çalışmasıdır. 1795 yılında Çarık Rusya’ya katılmıştır. Ülke 15.yüzyılda Lehistan ile birleşmiş  ve yükseliş dönemine geçmiştir. Ancak bu dediğimiz gibi Çarık Rusya’sına katılmasıyla uzun sürmemiştir. Ülkenin genel tarihi böyledir. Ülkenin Şuanki cumhurbaşkanı DALİA GRYBAUSKAİTE’dir.

20.YÜZYIL’DA LİTVANYA

Litvanya 20.yüzyılda büyük bir kararlılıkla bağımsızlık arayışına girmiştir. Geçmişte Rus Çarlığına katılması  buna engel olsa da 20.yüzyılda Litvanya ve bağımsızlık düşüncesi arasındaki ilgiyi görebiliyoruz.

LİTVANYA COĞRAFYASI VE İKLİMİ 

Litvanya’nın iklimi ılımandır. Ancak yazları aniden bastıran yağmurlar ve serin bir hava vardır. Önerimiz yanınıza şemsiye almadan Litvanya  sokaklarına çıkmamanızdan yana.

Ormanlarla kaplı olan bu ülkede av hayvanları yaşamaktadır. 300’den fazla da kuş türü vardır. Ayrıca ülke maden bakımından zengindir.

LİTVANYA’DAN EĞİTİM VE SAĞLIK 

Hepimizin önem verdiği konulardan biri de eğitimdir. Bu yönden oldukça zengin olan Litvanya gerek öğrencilere sağladığı katkılarla, gerekse uyumlu üniversite ortamlarıyla bütün insanların dikkatini çeken bir ülkedir. Ülkede okuryazarlık oranı çok fazladır. Öyleki verilere göre 15 yaş üstü insanların  %100 Okuma-yazma bilmektedir. Eğer yurtdışı eğitim istiyorsanız Litvanya gibi güzel bir ülke tercihleriniz arasında olmalıdır.

Sağlıkta da aynı kararlılıkla olan ülke belli kurallar koymuş ve onlara uyulmasıyla düzeni sağlamıştır.

LİTVANYA DEVLET SİSTEMİ 

Kadınları  yönettiği bir ülke.

Evet yanlış duymadınız. Ülkenin  kadın  nüfusunun  fazla olduğu gibi kadınların okuma – yazma oranı da fazla. Bu demek oluyor ki ülke yönetiminde kadınların büyük bir görevi var. Bunun en büyük örneği bugüne kadar Litvanya’nın en yüksek oy alarak başa gelen devlet lideri DALİA GRYBAUSKAİTE’dir. Kendisi 4 dil bilmektedir ve karatede kara kuşak sahibidir. Bunun yanı sıra Grybauskaite’nin yanındaki görevliler de kadındır.

LİTVANYA KÜLTÜRÜ

Gayet samimi, sıcakkanlı insanlara sahip Litvanya ömür boyu yaşamalık bir ülke.

Ayrıca özgün mimarisiyle herkesin göz zevkine hitap etmektedir.

LİTVANYA’DAN GEZİLECEK YERLER 

Evet gelelim seyahatin en eğlenceli ve dolu dolu olan kısmına.

Litvanya her yönüyle zengin olduğu gibi  elbette gezilecek yer bakımından da zengindir.

En önemli gezi durakları,

  • Nida dunes, 

 

  • Palanga Amber Museum, 

 

  • Katedral, 

Ve daha fazlasıdır. Gece eğlence merkezler de fazladır.

Kısacası Litvanya’ya gidip dolaşacağım yer yok deme imkanınız yok.

LİTVANYA MUTFAĞI 

Gezinin olmazsa olmazsa olmazıdır yemek. Ya da bir ülkenin kültürünün temel noktası. Hele biz Türkler için bu kat kat fazla. Kabul edelim yemek yemeyi seven bir milletiz 🙂

Evet şimdi Litvanya yemeklerine bakalım. Ülkede patates, süt ürünleri, yulaf gibi gıdalar fazlaca tüketilmekte. Ayrıca ek bir bilgi, Litvanyalılar  masaya aparat yiyecekler koyan ilk kişilerdir.

Et fiyatlarının oldukça ucuz olduğu Litvanya’da domuz eti diğer et çeşitlerine bakarak daha  fazla kullanılıyor. Pazarlarda satılan etlerin 1 kilosu  neredeyse 10 liraya tekabül ediyor.

Balık severler için  de müjde! Litvanya balık yönünde de zengin bir ülke.  Öyleki balıklar özel hazırlanıp tuzlanarak pazarlarda satışa sunulmaktadır.

Evet hala gidecek bir yere karar veremediniz mi? Bence Litvanya her yön bakımından,  her yaş insanına hitap eden fırsatlar veriyor elimize. Gezi defterinizi de yanınıza alın ve yeni keşifler için Litvanya’ya doğru harekete geçin 🙂

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here