Bir Anka Kuşu ”Anne”

0

Bir Anka Kuşu ”Anne”

Ne demişler..anne bir eliyle beşiği sallar, diğeriyle dünyayı sallar.
Allah; ana-babaya iyilik etmeyi, ilahi gazapdan korunma sebebi yapmışken değerini anlatabilir miyim bilmem. Hislerim bilir ama kalemim buna yetmez.

Canım Annem;
SEN olmadan önce seni anlayamadığımsın annem.
Evet sen olmadan küçücüktük ve henüz seni anlamak bana sığamıyordu. Seni anladığımda da sevgin o kadar büyüdü ki, biz büyüsek de hala sığamıyor.
Bir gün benim çocuklarım da böyle hissettiğinde hayatta olur muyum bilinmez ama bildiğim tek şey onlar da BEN olmadan anlayamayacaklar.
Hem dışarıda çalışıp hemde annelik yapmak zor iştir. Sen bunu hakkıyla basarmış bir annesin… “Anne” derken huzur bulduğumsun…
Bazen bir sabır taşı, bazen de içinde her anlamı gizlemiş farklı bir dünyasın..
Bir söz duymuştum: ” Anne yüregi, dibinde AF olan bir uçurumdur”
Ancak bu kadar güzel anlatılır. Yüce Allah analık duygusunu yaratırken içine sonsuz bir merhamet ve af koyduysa, senden daha kıymetli bir şey var mı ?

İşte her evlat hiç düşünmeden o uçurumdan atmıştır kendini… Bilir ki dipte kocaman bir af var …
Sana duyduğum sevgimdir bana anneliği hissettiren, öğreten …
Ömrümüzün yarısı ayrı da geçse, kalpler birlikte olduğu sürece ayrılığın çok önemi yok. Belki ihtiyacın olduğunda yanında olamadım, sana sürprizler yapamadım ama sen hayatin bana yaptığı en büyük sürprizsin annem…
SEN oldum da anladım kıymetini fedakarlıklarını. Oysa sen, BEN oldum olalı biliyorsun değerimi. Bu ince çizgi işte seni özel yapan…

Yıllar önce böyle dökülmüş kelimeler satırlara, annem için. Bunları yazmışım sevgimi anlatmak adına.
Zaman içinde eksilmeyip artan hislerle yeniden bir şey söylesem, sadece “her ihtiyacım olduğunda arkamda olan bir annem var ya başka söze ne gerek var  “ derdim.

Önce Kadın olmak, sonra Anne olmak yaratılmışların en üstünü insana bahşedilen en güzel şey olsa gerek…

Cenneti ayağı altına sermiş Yüce Allah ona bir “off” demeyi bile yasaklamışken, nasıl öderiz haklarını …

Anka kuşu gibidir anneler.. Kim bilir kaç kez yakar kendini sonra yeniden doğar, doğurur. Küllerini tam savuracakken yeniden toparlar, yeniden doğuş için hazırlar.
Anka kuşları ölümsüzdür. Belki ondan benzettim annelere. Çünkü annenin bedeni bir gün toprak olsa, ruhuyla yine sarar sizi. Taa siz ölene kadar duyarsınız bunu.

Anka kuşu bilgi ağacının dalları arasında yaşar, anneler gibi her şeyi bilir. Bilmese bile iç güdüleri söyler ona,  her şeyi haber verir. Anka kuşu gibi gözyaşlarında şifa vardır. Yürekten ettiği her dua kabuldür annelerin. Diğer bütün kuşlara göre Anka kuşu kurtarıcılarıdır. Buna inanır buna güvenirler. Peki ya biz ? Her durumda annemiz yetişmez mi imdadımıza ? Ona güvenmez miyiz ? Yaşın kaç olursa olsun ona olan ihtiyacımız bitmez. En ümitsiz anınızda sizi cesaretlendirip yeniden doğuşa teşvik eden annelerimizdir. Bu yüzden Anka kuşu belki de…

Eli değil ayağı öpülesi anneler. SİZ olmadan anlayamazdık anne olmayı efendim…

Özge Güneş

Yazmak zamanı durdurmaktır ....
Özge Güneş

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here