Bir Afişti Ama İş İlanı Görüldü..

0
11

Küçük Bir İş İçin Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor ..

 Tiyatronun konusu zamandan soyutlanmış ve artık geçmişteki gibi güldüremeyen üç palyaçonun iş görüşmesi için geldikleri penceresiz bir odadaki traji-komik bekleyişini ve bekleyiş sırasındaki narsistik çatışmalarını konu alır..Böyle bir tiyatro afişiydi ama toplumda işsizlik sıkıntısı çekenler bunu iş ilanı görüp iş başvurusuna gittiler..Toplumumuzdaki yaraya bakar mısınız..? Tıpkı çaresiz bir hastalık pençesinde yaşayan bir insanın duyup gördüğü ne varsa uygulamaya kalkması gibi insanların davranışları..İş görüşmesine en çok tabii emekliler gitmiş, bunun bir tiyatro oyununun afişi olduğunu kabul edemeyip kızanlar çok olmuş. En sonunda bu oyunun altına bir iş ilanı değildir diyerek, tiyatronun adını duyurmaya çalışmışlar ama yine nafile, iş görüşmesine gelenler yine olmuş..

Bizi yönetenler ne kadar işsizlik yok iş beğenmeyenler var deselerde, işsizlik resmi kayıtlardan dahada fazla.. Bugün, karanlıklarda fisıldaşmaktan korktuklarınız, yarın, aydınlıklarda haykırılacak..! bakın bu sözü hiç unutmayın..Çünkü “Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır.” Nereye kadar saklanabilir ki gerçek, illaki birgün kendisi bir yıldız gibi parlayacaktır..

Burada en önemli olan insanların görüş ve değerlendirmesinin ortaya çıkardığı sonuç..Karnı aç bir insana önüne sabunlardan yapılan bir meyve koy gelir onu yemeye çalışır.. Açlık neredeyse hareketlerin doğuşu da oradan çıkıyor..Buna yaşadığımız tecavüzleride ekleyebiliriz aslında.. Cinsellikten konuşmak yasak kadınlarla birarada olmak veya el sıkışmak günah vb..binlerce uydurulmuş sözlerle kabul edilmiş bir düzenden böyle ahlaksızlığın doğuşu da olabiliyor.. Engellenmeye çalışılan her neyse akılla durdurulmalıdır, öyle din baz alınarak yapılan her iş yıkılmaya mahkumdur.. Sonuçta bir imamında tecavüz ettiğini duyduk, demek ki neymiş ,din insanı durduramayabiliyormuş. İş aslında kişide bitiyormuş.

Herkes mutlu olmak ister.. Ben bir  tiyatro afişinin ardından yapılan iş başvurularına ordan  işsizliğe sonradan tecavüz olaylarına geldim.. Eskiden insanlara Allah herşeyi vermiş yine toplum dengesini şaşmış ve şimdi verilenler yine aynı gibi olsada yine dengemizden ayrılıyoruz.. Akıl çok güçlü komutandır, din ise askerdir.. Bu ikisi arasındaki dengeyi bulabildiğimiz zaman yaşadığımız ortam daha dayanılır daha yaşamdan  zevk alınan bir yer olacaktır.. Herkese kendi buhranları ağır gelsede onları dağıtacak elbet tatlı bir rüzgar vardır, onun geleceği güne kadar sabretmek ve arayışta asla pes etmemek dileğiyle ..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here