Binalarda Bitki Geri Dönüşümü

0
14

Çatı bahçelerinden “sünger şehir” mimarisine kadar, doğal unsurlar dünya çapında şehir binalarına doğru yol buluyor. Bu, taşkın etkilerinin hafifletilmesine, yerli halka gıda sağlanmasına ve hatta hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Topluluklar tıkanık kentsel alanlarda şiştıkça, yerel olarak üretilen taze yiyecekleri sunmak daha zor olacaktır. Bu yüzden, İsveç gıda teknolojisi şirketlerinden biri olan Plantagon, “bitki örtücüleri” fikrini önermektedir.

Plantagon, bunların birincisini İsveç’teki Linköping’de inşa ediyor. Bu fütüristik, yeşil gökdelenler (veya “bitki örtüsü”) büyük kapalı çiftlikler içeren basit bir yapıdır. 2012’de başlayan proje 2020 yılına kadar tamamlanmalı ve açılmalıdır.

Bu “bitki örtüsü” nin adı “Dünya Yiyecek Yapısı” olacak ve bitkilerin tümü suda yaşayacak şekilde yetişecek – yani gölüncülüğün çiftliklerindeki yetiştirilen ürünler, toprak içermeyen besin açısından zengin, su bazlı bir solüsyonda kök salacak. Optimum başarı elde edebilmek için, bu büyüme neredeyse tamamen özerk bir şekilde kontrol edilecektir: sudan beslenmeye, güneş ışığına, sıcaklığa ve hava kalitesine kadar olan her şey karmaşık bir sistem aracılığıyla özerk olarak ölçülmeli ve kontrol edilmelidir.

Bu bina inşa etmek için 40 milyon dolara mal olacak, ancak uzun vadedeki ödeneğe bir fiyat koyamazsınız: her yıl 5.000 kişiye yetecek kapasitede tek bir bina. Aynı zamanda, sürdürülebilir ve yerel bir çözüm, atık taşıma maliyetlerini azaltmakta ve enerji tasarrufu sağlarken, yaygın ve güvenilir erişimi bulunmayan kentsel alanlara kaliteli ve sağlıklı ürünler sunmaktayız.

 

Yine de World Food Building’in vaatlerini yerine getirip getirmeyeceğini bekleyeceğiz. Başlatma başarılı olursa, belki de diğer şehirler davayı takip edecektir. Nüfus arttıkça ve kaynaklar giderek kıtlaştıkça, “bitki kâğıtları” gibi yaratıcı çözümler kentlerimizi (ve bizim türümüz) gelişmeye devam etmemize yardımcı olabilir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here