Bilinmeyen En İlginç Fobiler

0
Bilinmeyen En İlginç Fobiler
Bilinmeyen En İlginç Fobiler

 

‘Emetefobi’

( Kusma korkusu )

Bu fobiye sahip insanların korkusu sadece kendisi için değil, çevreden herhangi birinin kusmasından, buna şahit olmaktan, sesini duymaktan, hatta konusunu dahi açılmasını istemeyecek kadar ciddi bir korkuya sahiptirler.  Öksüren insan görünce bunun ardından bir kusma gerçekleşebilir mi diye korkmak, yemek yemiş çocuğu kucağa alamamak, bazen kusma korkusundan yemek yiyememek gibi baş belası bir fobidir.

 

 

‘Arakibutirofobi’

( Fıstık ezmesi’nin damağa yapışma korkusu)

Çok sık rastlanılmayan nadir bir korkudur. Arakibutirofobi özellikle fıstık yetişen yerlerde yaşayan insanlarda, azda olsa görülen bir fobi türüdür. Genellikle boğulma korkusunun getirmiş olduğu bu fobi,  yan etki olarak panik atak geçirme gibi durumlara yol açabilir.

 

 

‘Nomofobi’

(Cep telefonundan uzak kalma korkusu)

 

Cep telefonundan uzak kalmak, iletişim kuramamak, veya ulaşılamamak gibi korkuların yer aldığı fobinin adı Nomofobi. Bu durum panik atak, kramp, nefes darlığı, baş dönmesi gibi yan etkiler oluşturabilir.

 

 

‘Eisoptrofobi’

( Ayna korkusu)

 

Bu fobiye sahip insanlar, yüzünü yıkarken gözlerini aynadan kaçırmak isterler, ayna olan biyerden geçerken hızlıca uzaklaşmaya çalışırlar, araba camına yansıyan surete dahi bakmak istemezler, aynanın içinden bir cisim çıkaçağı hissine kapılırlar. Biran önce tedavi edilmez ise daha büyük sıkıntılara yol açabilecek nitelikte bir fobi türüdür. 

 

‘Pedyofobi’

(Oyuncak bebek korkusu)

 

İnsana oldukça benzeyen oyuncak bebekler ilk başta sempatik ve sevimli gelirken bu durum detaylı bakma, aşırı inceleme sonucu yerini Pedyofobi’ ye bırakabiliyor. Üstelik bu fobiye sahip kişiler sadece oyuncak bebek değil, vitrin mankeni robot gibi üretilen insanlara oldukça benzer varlıklara karşı da korku beslemektedirler. Oldukça ilginç olan Pedyofobi çok yaygın olarak bilinmese de birçok insan bu fobiye sahiptir. 

 

‘Agirofobi’

(karşıdan karşıya geçme fobisi)

 

Çocukluk döneminde karşıya geçerken çok korkutulmuş insanların veya bir kaza sonucu travma etkisi ile oluşabilen bir fobi. Genelde bu fobi sahibi insanlar arabaların ilerlediği zamandan ziyade, tamamen durmuş oldukları zamanda bile karşıdan karşıya geçememek gibi sıkıntılı durumlar yaşayabiliyorlar.

 

‘Dentofobi’

‘Dişçi’den korkmak’

Ufak operasyonla bile kurtulabilecekken birçok kişi dişçi’den korktuğu için ağrılara katlanmayı tercih edebiliyor, Bunun altında daha önceden uygulanan yanlış tedaviler, travma etkisi oluşturacak acılar, dişçi’nin soğuk ve ilgisiz tavrı ile meydana gelebilecek bir fobidir. Bu durumda oldukça yumuşak ve ilgili bir doktor eşliğinde tedavi görmek bu korkuyu yenme konusunda oldukça etkili olabilecek bir yöntemdir. 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here