Bilgisayar Tarihçesi

0

Günümüzün vazgeçilmezleri arasında bulunan kişisel bilgisayarların tarihine bir göz atalım…

İlk bilgisayar Eniac olarak kabul edilse de ondan önce bu işin geliştirme aşaması da mevcut.Bilgisayarın babası olarak kabul edilen Charles Babbage’dir.Görevli olduğu Cambridge Üniversitesinde mevcut olan hesaplamalarında çok fazla hata olduğunu gözlemledi.Daha sonra fark makinesi ismini verdiği 2 farklı buhar motoruyla çalışan bir makine yaptı.

Fark makinesi,delikli kartlardan gelen komutlar uyarınca herhangi bir aritmetik işlemin yapılabilmesi için tasarlandı. Ayrıca sayıların saklanabileceği bir bellek birimi, işlemlerin art arda ve sırasıyla yapılmasını sağlayacak ardışık kontrol ve bugünkü bilgisayarın daha birçok temel öğesi makinede yer aldı.Fark makinesi,2,5 metre uzunluğunda, 15 bin ton ağırlığında, 25 bin parçadan oluşuyordu. Daha yüksek hesaplama ve kendi hafıza birimi olan bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı.Tasarım aşamasında kaldı.Bu tasarımını tamamlayamadan öldü.Yapmış olduğu ilk sayısal sistem hesaplama makinesi bugün Londra bilim müzesinde hala sergilenmektedir.

Modern bilgisayarın başlangıcı ise şüphesiz George Boole oluşturmuştur.Herhangi bir sistem geliştirmemesine rağmen Boole Cebiri olarak kabul edilen günümüzün bilgisayarlarının çalışma prensibini oluşturan “0” ve “1” matematiğini geliştirmiştir.

1890 yılında Mark-1 ismi verilen yarı otomatik bir cihaz yapıldı.Mevcut sistemde delikli kartlar kullanılarak nüfus sayımı yapabilmekteydi.1 saniye de 5 işlem yapabilen cihaz insan yardımına ihtiyaç duyuyordu.

Günümüz bilgisayarlarının temelini oluşturan ilk bilgisayar olan Eniac,1945 yılında Amerika’da yapıldı.Eniac (Electronic Numerical Integrator  And Computer ) kelimesinin kısaltılmasıdır.Eniac,yaklaşık 27 ton ağırlığında ve 167 metrekare alan kaplayan devasa bir makineydi.Maliyeti 500.000 $ tutmuştur.2.Dünya savaşı sırasında bir füzenin nereye düşeceğini hesaplamak yaklaşık 20 saat sürmekteydi.Eniac,bu süreyi 15 saniye gibi bir zaman dilimine düşürmekteydi.Tüm bu işlemler binlerce röle,kristal diyot,rezistans ve kapasitör yardımıyla yapılmaktaydı.İlk bilgisayar olan Eniac,saniyede 385 çarpma,bölme veya karekök işlemi yapabiliyordu.

6 Operatör tarafından kullanabilen bilgisayar,II.Dünya savaşı sonrasında daha az enerji harcayan bilgisayarlar icadından sonra fişi çekilmiş ve emekliye ayrılmıştır.Günümüzde Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir.

Dokümanlar da her ne kadar kişisel bilgisayar olarak Altair 8080 geçse de; hiç bir ekrana sahip olmayan bilgisayardı.Yine de ilk programlanabilir işlemci ve yazılım bu bilgisayarda kullanıldı.Basic Programlama Dili ile yapıldı.Microsoft ve İntel’in ortak çalışması ile üretildi.MITS şirketinin İntel 8080 işlemcisini kullanarak ürettiği ilk kişisel bilgisayar olarak geçer.Fakat ekranı olmadığı için çoğu bilim adamı bunu ilk PC ( Kişisel Bilgisayar ) olarak kabul etmez…

İlk kişisel bilgisayarın en azından ekranı olabilmeliydi.Bu ise ancak 1947 yıllarında transistör’ün icadı ile mümkün olacaktı.Transistörün keşfinden sonra kişisel bilgisayarlar üretim ve yazılım süreci hızla gelişmiştir. Transistörler entegre haline getirilerek üretilmeye başlanması ile ilk denetleyiciler sonrasında ise ilk işlemci üretilmiştir. İlk işlemciden sonra ise bilgisayar boyutu gittikçe küçülmüştür. İlk işlemcili bilgisayarda Intel 8086 mimarisi kullanıldı. Bu amaçla tarihin ilk kişisel bilgisayarı için en büyük çalışma IBM firması tarafından yapıldı ve Tarih de ilk kişisel bilgisayar IBM PC olmuştur. Bu bilgisayarda ilk olarak Floppy disket sürücü (yani disket sürücü) ile veri saklandı.  Sonrasında IBM bu PC’ye sabit disk ekledi. IBM kısa süre içerisinde pek çok model çıkarmıştır. IBM’in bir diğer özelliği ise ilk DOS sistemli işletim sisteminin kullanılmasıdır. IBM, ilk kişisel bilgisayarını ürettikten sonra bunu çalıştıracak yeni bir sistem arayışına girmiş ve bu amaçla Microsoft ile anlaşarak Windows’un temelini oluşturan ilk DOS sistemi pek çok hata ile üretilmiş ve sonrasında geliştirilerek kişisel bilgisayarlarda ki yerini almıştır.

Ve Bilgisayar tarihinin devrimi Apple II,bir garajda 2 üniversite öğrencisi olan Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından yapıldı.Apple II’nin en önemi özelliği klavye ve mouse özelliğinin olmasıydı.Apple II,1977 yılında yapılmasına rağmen 1993 yılına kadar sürekli geliştirilerek birden çok model ile satıldı.Apple II, II+, IIe, IIc, IIgs seriler ile geliştirilmesi devam etti.Daha sonra ilk Macintosh üretildikten sonra Apple II üretilmesi sonlanmıştır.Apple, bu kişisel bilgisayar ile piyasaya girmiş ve Microsoft’tan sonra günümüze kadar bilgisayar teknolojisine öncülük eden bir firma haline gelmiştir.Apple günümüze kadar aynı sloganı kullanmıştır.”Biz, Adem’den beri en orijinal elmanın kullanımını arıyoruz”…

İlk taşınabilir bilgisayar Osborne 1 oldu.Osborne I, ilk başta bataryasız olsa da sonraki sürümlerinde yaklaşık 1 saat kapasiteli batarya ile piyasaya sürüldü. Osborne ilk taşınabilir bilgisayar olmasa da o dönem de satışa sunulan ilk Portable bilgisayar olarak tarihe geçti.Yaklaşık 10 Kg ağırlığında ve 500 sayfa kullanım kılavuzu ile piyasaya sürülmüştür.Sabit disk yerine iki disket ile kontrol edilmekteydi. seri ve paralel yazıcı portları ve modem portu ile oldukça iyiydi.  64 KB ram ve Intel 8080 işlemcisi vardı.

Ekim 1991 ‘de Apple Powerbook’u piyasaya sürdü.Bu bilgisayarın en önemli özelliği günümüz notebook ve laptop tasarımlarının öncüsü olmasıdır.Tasarımı ile öncü olan Powerbook serisi daha sonradan Microsoft ve IBM tarafından rağbet görmüş ve üretilmek istenmiştir.

Daha sonra bu furyayı Tablet bilgisayarlar takip etmiştir.

İlk olarak 2003-2004 yıllarında Microsoft tarafından duyuruldu.Windows Wista ile uyumlu bir tablet bilgisayar üretildi.Windows Wista’nın fazla sevilmemesi ve ağır arayüzleri nedeniyle masaüstü bilgisayarlarda kullanılmak istenmemesi üzerine Microsoft,bu tabletleri piyasaya sürmedi.

Microsoft tabletinden sonra bütün şirketler bunun için beklenmesi gerektiğini düşünürken Apple,İpad olarak ilk tabletini tanıttı.Kendine özgü ios işletim sistemi ile piyasaya sürülen “ilk tablet bilgisayar” unvanını kazanmıştır.Sonrasında ise Samsung,Android işletim sistemi ile Galaxy serisini piyasaya sürmüştür.

Eniac ile başlayan bu serüven günümüz teknolojisi ile artık ceplerimize kadar girmiştir.Kendine özgü yazılım dilleri ile bu şirketler hala varlıklarını sürdürmektedir.İlerleyen dönemler de ise bizlerin neler beklediğini göreceğiz…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here