Bigbang’in İspatı: Edwin Hubble

0
Edwin Hubble

Dünya kendi gizemini çözemediği, bununda ötesinde kendi içinde doğurduğu çatışmaların ortasındaki dönemlerde hayatımızı farklı bir boyuta taşıyacak olan insan Edwin Hubble doğdu. 20 Kasım 1889 doğumlu olan Edwin Hubble, Chigo Üniversitesinde laboratuvar asistanlığı yaptı. Sonrasında babasının isteği üzerine Oxford Üniversitesinde hukuk okumaya başladı. Ancak babasının vefatı üzerine bölümünü bırakıp astronomiye döndü. Hayatının bu kısmından sonrasını Wilson Dağı’nda gözlem evinde çalışarak geçirdi. Bir I. Ve II dünya savaşlarında askerlik görevlerini yapsa da tekrar araştırmaya devam etmiştir.

Samanyolu dışında galaksiler olduğunu nasıl keşfetti?

        Hubble içindeki araştırma tutkusuyla çalışmış her defasında daha ileriye gitmeye çabalamıştır. İncelemelerinde Andromeda Gökadası’nın ilerisinde birtakım yıldızlar gördü. Bu yıldızların sanılanın aksine samanyolunun ötesinde olduğunu keşfetti. O döneme kadar Samanyolu dışında başka bir galaksi olmadığını, evrenin samanyolundan ibaret olan insanlık için büyük bir şok olan bu haber dönemi sarstı. Samanyolu evren sanılırken bir anda küçücük bir toz parçacığı olarak kaldı.

Edwin Hubble Bigbang’ nasıl kanıtladı?

         Hubble 1929 yılında gökadaların hızını Milton La Salle Humason ile açıklayarak ünlü Hubble Humason yasasını ortaya koydu. Böylelikle evrenin genişlediğini ve Bigbang’in doğru olabileceğini kanıtlamış oldu. Bunu öğrenen Einstein aslında evrenin genişlemekte olan bir balon gibi olduğunu bulduğunu ancak konuştuğu diğer gökbilimcilerin böyle bir şeyin olamayacağını söylemesi üzerine bu fikrinin arkasında durmadığı için üzüldüğünü belirtmiştir. Ancak evrenin genişlemesinde tek bir merkez yoktur. Aynı zamanda Hubble ışık tayfını ve kızıla kaymanın nasıl olduğunu da açıkladı.

       Edwin Hubble Nobel ödülünü almayı çok istemiş bunun için çabaladı ancak bir türlü Nobel ödülü alamadı. Ödül alamadan 23 Eylül 1953 yılında vefat etti. Hubble anısına adını taşıyan bir teleskop 1990 yılında uzaya fırlatıldı. Hubble teleskobu tarafından çekilmiş olan Hubble ultra derin alan adlı fotoğraf, bugüne kadar görünür ışık ile en uzak mesafeden alınmış detaylı görüntü oldu. Hubble Uzay Teleskobu, uzayda bakımı astronotlar tarafından yapılacak şekilde tasarlanmış tek teleskoptur. Aynı zamanda HUT 2,4 metrelik ana ayna çapıyla uzaya yerleştirilmiş en büyük teleskoptur.

 

Edwin Hubble

Edwin Hubble’ın Eserleri Nelerdir?

1934 – Red Shifust in the Spectra of Nebul

1936 – The Realm of the Nebulea

1937 – The Observational Approach to Cosmology

1961 – The Hubble Atlas of Galaxies

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here