Beyaz Saray’ın Mimarı

0
60

1762 yılında İrlanda’da dünyaya gelen James Hoban Desart Kontu’nun Cuffersgrange ‘deki malikanesinde marangozluk eğitimi gördü. Başlarda ticaretle uğraştı ve kendini geliştirmeye devam etti. Daha sonra Dublin Kraliyet Cemiyeti‘nde mimarlık eğitimini tamamladı. Devrim Savaşı’ndan sonra 1789‘da ABD’ye göç etmek zorunda kaldı fakat oraya yerleşirken büyük bir hırsla bunu yaptı ve Philadelpha‘ya yerleşti. Burada birçok bina inşa ederek mesleğini ilerletmeye yönelik çalışmalarla başarılara imza attı. Onun zamanında çok tanınan biri değildi, daha çok gizli bir kişiliğe sahipti.

En meşhur eseri “BEYAZ SARAY”

1792‘de açılan Güney Karolina Eyaleti binası Başkanlık Konağı’nın tasarımı yarışmasını kazandı.

Bu binanın ham maddesi olarak beyaz kireç kullanılmış, 18. yüzyılın İngiliz soylularının konakladıkları kır evleri misali bir eser oluşturulmuştur.

52,5 metre uzunluk ve 25,5 metre genişliğe sahip olan bu 2 buçuk katlı binanın yapımı yaklaşık 8 sene sürmüştür.

Bu binanın ilk ikâmet eden devlet başkanı John Adams olmakla beraber onun ardından tüm ABD başkanları burada konaklamıştır.

İngilizlerle yapılan bir savaş sonucu tahrip olan bu binanın tadilatında James Hoban tekrar görev almıştır. Bu sırada doğu ve batı terasları eklenerek bir tekrar konuklanmaya hazır hale getirildi. Bu süreç boyunca Dublin’deki Leinster House baz alınarak yeni bir tasarım elde edilmiştir.

 

1824′te Hoban, binaya yarım daire biçiminde bir revak ve ardından sütunlu bir revak daha yaptı.19. yüzyılda binaya merkezî ısıtma sağlandı. Devlet Başkanları’nın konaklamaları süresince bu yapı hep değişikliklere maruz kalmıştır. Fakat bina 18. yüzyıldaki Georgian stilini taşımaya devam etmektedir. Ayrıca bu harika binayı yıl boyunca milyonlarca turist görmeye geliyor.

James Hoban yaşamının çoğunu karısı, 10 çocuğu ve 9 kölesi ile kırmızı tuğladan bir evde geçirerek tamamladı. 8 Aralık 1831 yılında hayata veda etmiştir.

 

James Hoban Eserleri:

Charleston Country Courthouse

William Seabrook House

Oak Hill

First Bank of the United States

Belcamp House

Rossenarra House

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here