Beyaz Ekmek Sorunsalı

1
9

Son zamanlarda sıkça sorulan sorular arasında yerini alan ‘’Ekmek zararlı mı?’’ sorusu az da olsa hepimizin aklını bir defa kurcalamıştır. Çeşitli zamanlarda farklı söylemlerle haber değeri taşıyan bu tür sorular toplumu resmen bölmüş durumda. Hele ki internet ortamında bulunan, alanında bilgi sahibi olmadan aklına gelen düşünceleri ‘’BENCE’’ kelimesiyle anlatmaya çalışanlar bizi bizden almış durumda. Kardeşim bilimde sence bence olmaz. O konuya vakıf olmadan, alanında çalışma yapmadan her önüne gelenin konuştuğu ortamda gelin biz ekmeği birlikte irdeleyelim.

EKMEĞİN KULLANIMI

Ekmeğin tarihine baktığımızda 8 bin yıl öncesine dayandığını görürüz.  Bu da insanoğlu kadar eski olduğu gösterir. Hububatı keşfeden insanlar taşlar arasında dövüp, su katıp, pişirerek kendilerine temel besin maddesi olan ekmeği sağlamış ve hayatta kalmaya bu şekilde devam etmişlerdir. Günümüzde de halen sıkça kullanılan ekmek kompleks bir karbonhidrattır. İçerisinde günlük alınması gereken B grubu vitaminleri ile lif barındırır. Elzem miktarda protein de vardır.

Türkiye’ye bakacak olursak karasal iklimin geniş yer kaplaması, buna bağlı olarak da buğday üretiminin yoğun olması, ekmeği vazgeçilmez bir besin maddesi yapmıştır. Ülkemizde alınan enerjini %60-65’i karbonhidratlardan, %15’i proteinden ve %25-30’u da yağlardan sağlandığı düşünüldüğünde ekmeğin beslenmedeki önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

 

EKMEK ZARARLI MI?

Ekmeğin zararlı olduğunu savunan gruba gelecek olursak, karbonhidrat bakımından zengin olmasından dolayı insülin direnci ve şeker hastalığı yapması endişesi taşımaktadır. Fakat karbonhidrat sadece ekmekte değil meyvelerde, sebzelerde de bulunduğu göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Hayatımızdan ekmeği çıkarmak protein tüketimini arttıracağından bu sefer de kalp ve damar hastalıkları, kolesterol gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Burada esas olan ekmek tüketmemek değil ölçülü ekmek tüketmek gerekir. Bu durumu birbiri ile karıştırmamak önemlidir.

Ekmeğin asıl zararı kullanılmasında değil üretim aşamasında meydana gelen problemdir. Ekmek pişirilirken fırınlarda içine katılan çeşitli koruyucu maddelerden dolayı bize zararı olabilir. Bir diğer faktör de buğdayın dış kabuğunun kırılarak asıl fayda göreceğimiz kısım ekmekten çıkarılır. Bu da bizim ekmekten daha az vitamin ve lif almamıza neden olur. Buna karşı alacağımız önlem esmer ekmek dediğimiz tam buğday ekmeği, tam tahıllı ekmek, çavdarlı ve yulaflı ekmek kullanmaktır. Esmer ekmeklerde dış kabuk kısmı ile elde edilen un kullanılır. Böylece ekmek hem daha doyurucu hem de vitamin açısından daha besleyici olur. Ayrıca kan şekerini çok hızlı yükseltmez ve insülin direnci oluşturmaz. Daha fazla lif barındırdığı için de daha tok tutar.

 

EKMEK KİLO ALDIRIR MI?

Kilo almayı sadece ekmeğe bağlamak yapılan büyük bir yanlıştır. Sadece ekmek tüketmek tabi ki doğru değil. Ancak hiç kimse tek besin tüketerek kilo almamakta. Kendi irademizden ve yanlış besinler seçmekten dolayı aldığımız fazla kiloları ekmeğe bağlayarak suçlamak, hatalarımızı bir başkasına atmak demektir. Bu güne kadar hiç kimse sadece ekmek yiyerek kilo alıp da bir Diyetisyen olan benden yardım istemedi. Önce kendi hatalarımızı kabul edip bunu düzeltmeliyiz. Ekmeği bu konuda suçlamak doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bütün besinlerden aşırı tüketmek kilo yapar, sadece ekmekle sınırlı olan bir durum değildir.

SONUÇ

Sonuç olarak bizim tüketmemiz ve fayda görmemizi sağlayan ekmekler, esmer ekmeklerdir. İçerisinde GDO olmayan, buğdayın kabuk kısmının çıkarılmayan undan yapılan, glisemik indeksi düşük olan ekmek sağlığımızı iyi yönde etkiler. Her gıdada olduğu gibi ölçülü ve bilinçli tüketmek ekmek zararlı mı sorunsalından bizi kurtaracaktır. Televizyonda, sosyal medyada, günlük sosyal gruplarımızda kulaktan dolma bilgilerle, reklam değeri taşıyan haberlerde söylenenlerle hareket etmeyip doğru bilgiyi doğru kaynaktan alarak sağlığımızı korumaya ve yaşam standardımızı arttırmaya özen göstereli. Herkese sağlıklı bir ömür diliyorum.

DİYETİSYEN MUHAMMED TURFAN

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here