Berlin Duvarı

0
33

13 Ağustos 1961’de Alman Demokratik Cumhuriyeti (GDR veya Doğu Almanya) Komünist Hükümeti, Doğu ile Batı Berlin arasında dikenli tel inşa etmeye başladı. Berlin Duvarı’nın resmi amacı, Batı’nın faşistleri’ nin Doğu Almanya’ya girmesini ve sosyalist devleti baltalamasını sağlamaktı, ancak öncelikle Doğu’dan batıya kitlesel sapmaların ortadan kaldırılması amacına hizmet etti. Berlin Duvarı, Doğu Almanya Komünist Partisi genel sekreteri, Doğu Almanya Komünist Partisi (DDR) vatandaşlarının memnuniyetsiz sınırı geçebileceğini açıkladığı 9 Kasım 1989 tarihine kadar durdu. O gece, tezahürat dolu kalabalıklar duvarı kuşattı. Bazıları serbestçe Batı Berlin’e geçerken, bazıları getirdikleri çekiçlerle duvarı yıkmaya çalıştı. Berlin Duvarı günümüzde Soğuk Savaş’ın en güçlü ve en kalıcı simgelerinden biri olmaya devam ediyor.

 

Berlin Duvarı: Berlin’in Bölünmesi

İkinci Dünya Savaşı 1945’te sona erdiğinde, Yalta ve Potsdam’daki bir dizi Müttefik barış konferansı Almanya topraklarının kaderini belirledi. Mağrülmüş ulusu dört “müttefik işgal bölgesi” olarak böldüler: Ülkenin doğu kısmı Sovyetler Birliği’ne, batı kısmı ise Birleşik Devletler, İngiltere ve Fransa’ya gitti. Berlin tamamen ülkenin Sovyet kesiminde (doğu ve batı işgal bölgeleri arasındaki sınırdan yaklaşık 100 mil oturuyordu) yer alsa da, Yalta ve Potsdam anlaşmaları kenti benzer sektörlere ayırdı. Sovyetler doğudaki yarıyı ele geçirirken, diğer Müttefikler batıyı aldı. Berlin’in dört yönlü işgali Haziran 1945’te başladı.On yıl süren sakinlikten sonra gerginlikler 1958’de tekrar ortaya çıktı. Bu arada mültecilerin seli de sürdü. Haziran 1961’de, DDR’yi Berlin üzerinden yaklaşık 19.000 kişi terk etti.

 

Berlin Duvarı: Duvarın İnşası

Premier Kruşçev Doğu Almanya hükümetine göç akışını durdurmak için sınırlarını kapatmaya karar verdi. Sadece iki hafta içinde, Doğu Alman ordusu, polis teşkilatı ve gönüllü inşaat işçileri, kentin bir tarafını diğerinden ayıran dikenli tel ve beton duvar bloğu örerek Berlin Duvarı tamamladılar.Duvar inşa edilmeden önce şehrin her iki yakasındaki Berlinliler serbestçe dolaşabiliyorlardı.Duvar inşa edildikten sonra Doğu’dan Batı Berlin’e gitmek üç kontrol noktasından biri dışında mümkün değildi.Kontrol noktalarının her birinde, Doğu Alman askerleri diplomatları ve diğer yetkililer, girip çıkmalar gerçekleşmeden önce özel şartlar altında, Doğu ve Batı Berlin’den gelen yolcular hariç olmak üzere sıkı bir kontrol yapıyorlardı.

 

Berlin Duvarı: 1961-1989

Berlin Duvarı’nın inşası, Doğu’dan Batı’ya göç eden mültecileri durdurdu ve Berlin’deki krizi etkisiz hale getirdi. Doğu Alman yetkilileri, geçici olarak inşa edilen derme çatma duvarını, daha sert  bir duvarla değiştirdiler. 12 fit uzunluğunda, 4 metrelik bir betonarme kütlesi, tırmanışı neredeyse imkansızdı.Toplamda, Berlin Duvarı’nın altında veya çevresinde dolaşmaya çalışan en az 171 kişi öldü.

 

Berlin Duvarı: Duvar’ın Yıkılması

Doğu Avrupa Komünist Partisi sözcüsü Soğuk Savaş’ın Doğu Avrupa’da çözülmeye başlamasının ardından 9 Kasım 1989’da kentinin Batı ile olan ilişkisinde değişiklik olduğunu duyurdu. O gece yarısı ocaktan başlayarak, DDR vatandaşlarının ülke sınırlarını aşması konusunda özgür olduğunu söyledi. Doğu ve Batı Berlinliler duvara akarken Bira ve şampanya içip “Torauf” diye bağırdılar (“Kapıyı aç!”). Gece yarısı, kontrol noktalarına sızdılar.Doğu Berlin’den 2 milyondan fazla insan, haftasonu West Berlin’i ziyaret etti. İnsanlar   duvarı parçalamak için topladı. Duvar yıkıldı ve Berlin 1945’ten beri ilk kez bir araya geldi. Böylece savaş sona erdi.Doğu ve Batı Almanya’nın yeniden birleşmesi, 3 Ekim 1990’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından yaklaşık bir yıl sonra resmi hale getirildi.

Gülay Demir
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here