Bereketli Hilal Topraklarında Çömlek Tarihi

0

BEREKETLİ HİLAL TOPRAKLARINDA ÇÖMLEK TARİHİ

“Onun sunduğu kadeh, gerçi dudakları yakar fakat çömlekçinin kutsal gözyaşlarıyla yumuşatmış olduğu çamurdan yapılmıştır”

(Halil Cibran)

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi arkeolojik kazı alanı niteliğindedir. Ege Bölgesi ve Marmara ‘su altı arkeoloji’ araştırmaları kapsamında el verişlidir. Karadeniz Bölgesi maden, Akdeniz Bölgesi narenciye zenginliğine sahiptir. İç Anadolu Bölgesi mimari izleri taşımaktadır.

M.Ö 1.bin yıl Anadolu’da merkezi yeni güçler, büyük ordular ve savaşlarla kendini gösterir. Demir Çağ olarak adlandırılan, doğuda; Asur, Babil, Med, Urartu gibi devletler yanında batıda Yunan kent devletleri ile Frig ve Lidya devletleri ortaya çıkar.

M.Ö. 9 ve 6.yüzyılları arasında Yakındoğu tarihinde önemli bir rol oynayan ve merkezini Van Gölü havzasının oluşturduğu Urartu Krallığı ile ilgili bilgilerimiz M.Ö. 3.yüzyılın başlarına kadar iner .

Mezopotamya, Yunanca (Mesos) orta ve (Potamos) ırmak sözcüklerinden türetilmiştir. İki ırmak arası anlamına gelir. Bölgenin kuzey kesimine Asır ülkesi, güneydeki alüvyonlu bölgeye sırasıyla (Güney’e doğru) Babilonya, Akad, Sümer, Basra Körfezi’nin doğusundaki bölgeye de Elam adı verilmiştir.

En önemli nehirler Fırat ve Dicle istila hareketlerine kapı idi.

Çiğ Köfte hikayesine göz atalım isterseniz ;

Çiğ köftenin vatanı olan Adıyaman’da, bu muhteşem lezzetin efsanevi hikayesi şu şekilde anlatılıyor; “Adıyaman yöresinde eski bir medeniyetin kralı olan Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i tek tanrıya inandığı için yakmaya karar verir. Halkına verdiği emir ile krallıktaki bütün ağaç ve odun parçalarını büyük bir meydanda toplatır. Evlerde yemek pişirmek için odun parçası kalmamıştır ve ateş yakılmasını yasaklamıştır. Hz. İbrahimi yakmak için meydana toplanan ağaç ve odun parçaları yakılacak tek ateştir.

Halk kralın emriyle günlerce tahta parçalarını meydanda toplamıştır. Dağda avlandığı için bu emirden habersiz olan bir avcı, avladığı geyiği evine getirerek eşinden pişirmesini ister. Eş kralın ateş yakma yasağını anlatır. Avcı da çaresiz emre itaat eder. Avcı geyiğin sağ arka butunu ayırır, ince ince taşla döverek ezer. Bulgur, biber ve tuz katarak, ezdiği et ile bunları iyice yoğurur. Çiğ köftenin ilk kez bu avcı ve ailesi tarafından yapıldığı rivayet edilir.’’

Toprak incelemeleri ,tarihi dönemlere ayrılarak isimlerle anılmıştır.Böylelikle her dönemin kazı araştırması bulunduğu dönemi temsil etmektedir .

“Ayanis, Çavuştepe, Anzaf, Altıntepe,

Toprakkale, Van Kalesi, Adilavaz, Kef Kalesi, Kayalıdere, Bostam, Arinberd(Erebunî) çömleklerin büyük oranda “Urartu Çanak Çömlek” repertuarını Bereketli Hilal Topraklarında Çömlek Tarihi yansıtabileceği düşünülebilir”

Nahçıvan Bölgesi’nde Orta ve Son Tunç Çağı boya bezemeli Çanak Çömlek Kültürü hakkında Veli Balchshaliyev şöyle yazar;

“Yaygın coğrafi yerleşim merkezleri Dağ Etekleri, Dağ Kaleleri ve Ova Yerleşmeleridir. Erken Demi̇r Çağı Çanak Çömlek yanında döneme özgü ağız kenarı yivli, kazı bezemeli çanak çömleğin de bulunduğu belirtilmiştir. Orta Tunç Çağı’nda genellikle dikdörtgen biçimli kalker taşlardan yapılan bir surla çevrildiği belirtilmiştir.Yöre halkı tarafından Gavur Kale diye Şahtahtı yerleşim merkezinin yakınlarında bulunan zengin kalker yataklarından elde edildiği anlatılmıştır.

 

Bereketli Hilal Topraklarında Çömlek Tarihi yazımızın devamı için takipte kalın 🙂 

Tuğba Şahin
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here