Benazir Butto’nun Yaşamı Ve Ölümü

0

Hayatı Mücadelerle geçen ve bunun için bazen hapislerde bazende sürgünlerde hayatını yaşamıştır..Pakistan’da ayrıca ilk kadın başbakan olma özelliğini iki kez taşıyan tek insandır..Benazir kelimesinin anlamı, benzersiz demektir, isminin anlamını taşımış diyebiliriz..Benazir Butto 21 Haziran 1953 tarihinde Karaçi’de doğmuş olup  babası eski Pakistan devlet başkanı ve başbakanı Zülfikar Ali Butto,  annesi ise İran Kürtlerinden Begüm Nusret Butto’dur. Benazir Butto  isim yapan Harvard ve Oxford üniversitelerinde eğitim görmüştür. 1973 yılında Harvard Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlar. 1977 yılında ise Oxford Üniversitesi’de Uluslararası Hukuk ve Diplomasi dallarında yüksek lisans eğitimini alarak tamamlamıştır..

Oxford Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Pakistan’a geri döner.. Babasının tutuklanıp idam edilmesinden sonra bir süre ev hapsi yaşamıştır. 1984 yılında yurt dışına çıkmasına izin verilmesiyle, Büyük Britanya’ya taşınır ve orada sürgünde babasının kurduğu muhalefetpartisi olan Pakistan Halk Partisi’nin liderliğini yapmıştır. Askeri cuntanın şefi Ziya ül Hak’ın 1988’de ölümünden sonra Pakistan’da, 1977 yılından beri ilk kez serbest seçimler yapılır, 19 Kasım 1988 tarihindeki bu seçimleri kazanan Butto, ilk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı olur… Ve 2  Aralık’ta başbakan olarak göreve başlar..

Hakkında yolsuzluk haberleri çıkar ve ve yeniden seçim yapılır..1993 te yapılan seçimleri yeniden kazanır ama eleştirilerin başlıca kaynağı, hakkındaki yolsuzluk iddiaları ve Butto’nun ulusal reformları sonucu politik güçlerini yitirmeye başlayan Pencab bölgesindeki zengin toprak sahipleri ve bu bölgenin seçkinleriydi. Butto eski feodal yapıya karşı mücadele etti ve bu yapıyı Pakistan’ın stabilizasyonu önündeki engel olarak nitelemiştir..  Mahkelemelerde  Butto ve eşi Zardari hakkındaki suçlamaların doğruluğu hiçbir kesinleşmemiştir.. 1999 yılında, Pervez Müşerref’in liderliğinde gerçekleşen askeri darbe sonrasında Pakistan’ı terk etmek zorunda kalır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentine yerleşir…  2002 yılında Pervez Müşerref, yeniden Benazir Butto’nun tekrar başbakan seçilmesini önlemek amacıyla başbakanların en fazla iki dönem görev yapabilecekleri yolunda bir anayasa değişikliği yapar. 2007 yılında Pervez Müşerref, Benazir Butto’yla Pakistan’a geri dönmesine zemin hazırlamak üzere müzakerelere başlar ve böylece Butto’nun Ocak 2008’de yapılacak olan başbakanlık seçimlerine muhalefet lideri olarak katılma olasılığı doğmuştur.. Seçim çalışmalarına katılmak üzere Pakistan’a dönüş kararı alan Butto’ya karşı, El-Kaide örgütünün saldırı tehditlerini dikkatede alan Müşerref, Butto’nun dönüşünü ertelemesini ve yüksek mahkemenin kendisiyle ilgili af istemine ilişkin kararını beklemesini ister.. Bu isteğe uymayan Benazir Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden sonra Pakistan’a geri döner.. Yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto aynı gün bombalı bir suikast girişimine hedef olur… Karaçi kenti yakınlarında gerçekleşen olayda kendisi kurtulup  saldırıda 138 kişi yaşamını yitirir, 248 kişi de yaralanır..

Fakat, 27 Aralık 2007 tarihinde Ravalpindi’de düzenlediği seçim mitinginin ardından gerçekleşen saldırıda hayatını kaybeder..Bir intihar saldırganı, mitingin ardından aracının açılır tavanından çıkıp halkı selamlamakta olan Butto’nun aracına yaklaşarak, üç el ateş eder..Yaptığı üç atışı da isabet etmeyince bombayı patlatmıştır. Patlamanın şiddetiyle başının sağ tarafını aracının tavan penceresinin koluna çarpan Benazir Butto hastaneye ağır yaralı olarak kaldırılır.. Kafatasında kırık oluşan Butto ameliyata alınır fakat kurtarılamayarak hayata gözlerini yumar..

Pakistan gibi bir yerde güçlü eğitimden gelen biri olmuş olup başarıları arkasından gelecek nesillere bırakmıştır..

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here