Behice Boran İçin Meclis Töreni

0

Bugün 11 Ekim’de sürgünde ölen ve 16 Ekim günü Mecliste töreni düzenlenen Türkiye Komünist Partisi’nin son genel başkanı, akademisyen, sosyolog, yoldaş Behice Boran’ı unutmuyor saygı ve minnetle anıyorum.

Bugün Behice Boran‘ın son dönemlerine değinmekle yetinmek gerekir hayatını ise doğum tarihi olan 1 Mayıs’da yazmak isterim.

Kendisi siyasi görüşleri yüzünden Ankara Üniversitesi’nde ki görevinden uzaklaştırılmıştı. 1950 yılında Adnan Menderes Türkiye ve Kore üçlüsüne değinmiş ve 15 ay hapis cezası almıştır. 1962 senesinde Türkiye İşçi Partisi’ne üye olur ve tarih 1965 yılını gösterirken Şanlıurfa Milletvekili seçilir. Hatta birkaç dönem Avrupa Parlamentosunda Türkiye’yi temsilen orda bulunmaktadır. Çoğu yoldaşı gibi o da Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar’a karşı tavrı değişir ve 1970 genel kurulunda oy birliği ile Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı seçilir. Sadece bir sene sonra 12 Mart 1971 Muhtırası ile tutuklanır ve Türkiye İşçi Partisi kapatılır, Behice Boran sadece sosyalist olduğu için 15 yıl hapis cezası alır.3 yıl içeride kalır ve 974 yılında genel aftan yararlanarak hapisten çıkar. 1975 yılında yeniden Türkiye İşçi Partisi’ni açar ve Genel Başkan seçilir. Bu seferde 12 Eylül 1980 darbesine yakalanan Behice Boran’ın işi zordur ve kısa süre ev hapsinde tutuldu ardından da yurt dışına çıktı. “Gençlik Gelecek,Gelecek Sosyalizm!” sözü ile geleceğin ve gençliğin doğru kararı sosyalizm derken hiç çekinmeden söylemiş ve bizleri onurlandırmıştır. 1981 yılında yurttaşlıktan çıkartıldı tabi bunun sebebi ise yine siyasi görüşleri yani sosyalist olmasıydı o dönemlerde mücadelesini sürdüren Behice Boran ile şuan ki sürdürülen dava farklıdır. Behice Boran zor şartlarda bunları derken şuan ki kısım sadece Kürtçülükten başka bişeye alet olamamıştır. Yurt dışında iken Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Komünist Partisi‘nin birleştiğini açıklar ve bu açıklamadan sadece 2 gün sonra hayatını kaybetti.

Türkiye yine önemli isimlerinden birisini kaybetmişti ve bugün Behice Boran için Meclis toplanmış ve tören düzenlemişti. Kenan Evren’in Behice Boran’ın ölümünün sadece bir yıl sonrası Federal Almanya’da dediği ” Bir gün gelecek Türkiye’de Komünist bir parti kurulacak.” sözü akıllarda da yer ederken sosyalizmin neferleri Deniz, Mahir,Sinan,Ulaş ve geri kalanlarının kemiklerini sızlatmaktadır.

Behice Boran’dan Sözler:

*Sosyalist doğulmaz sosyalist yaşanır.

*Kadın hareketi sınıf mücadelesiyle bütünleştirilmelidir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here