Bedenimize Zarar Verip Büyük Rahatsızlıklara Neden Olan 7 Besin

0
Bedenimize Hasar Verip Büyük Rahatsızlıklara Neden Olan 7 Besin
Bedenimize Hasar Verip Büyük Rahatsızlıklara Neden Olan 7 Besin

Alışveriş yaparken sağlıklı gıdalar almaya çalışıyoruz ancak araştırmalar, en sıradan gıdaların dahi riskli olabileceğini gösteriyor.

1. Marul

Marul

Bilim adamları, son 12 yıldır istatistikleri çözümlemekte. Hangi besinlerin en fazla rakamda besin zehirlenmesine yol açtığını kavramaya çalışıyorlardı ve çalışmanın neticesinde marul bir numarada yer aldı. Marul, 13.568 öğrenilen zehirlenme olayı ve 363 salgından mesuldü. Bu yüzden marul iyi ambalajlanmış ve “yemeye hazır” olsa dahi, tabağınıza koymadan evvel yıkamalısınız.

2. Yumurta

Yumurta

Salmonella virüslü tavuk dışkısından aldığımız yumurta, özellikle çocuklar, yaşlılar ve cılız bağışıklık sistemine sahip şahıslar için riskli olabilir. Kabuğun tamamen pak olmadığını görüyorsanız, yumurtaları netlikle yıkamanız gerekir.

3. Tavuk

Tavuk

Ham tavuk etinden akan bir damla su, bir bireyi basitçe enfekte edebilecek Campylobacter bakterisine sahiptir. Bu bakteriler ateş ve gastrointestinal meselelere neden olur. Etler yıkandığında bakteriler çok hızlı dağılır. Güvende olmak için ham tavukla temasınızı en aza indirmeli, kesme tahtası ve bıçakları bulaşıklarınızdan uzak yakalamalısınız.  

4. Peynir

Peynir

Peynir yapımında hasta hayvanların pastörize edilmemiş sütü kullanılırsa bruselloz ve listeriosis tehlikeyi vardır. Bu surattan yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz üreticilerden peynir almalısınız.

5. Ton balığı

Ton balığı

Balıklar yanlış bir biçimde depolandığında veya çözüldüğünde scombrotoxin ismi verilen toksik bir protein oluşur. Bu, ten döküntüsü, kusma, mide sızıları, ishal, yüksek kalp sürati ve hatta görme kaybına yol açan bir cins besin zehirlenmesine neden olabilir.

6. Kıyma

Kıyma

Uzmanlar, kıymalarda antimikrobiyal ilaçlar, paket basili, salmonella ve listeria harabelerini bulmuşlardır. Bu surattan ince düz et parçaları kesip kızartmak çok daha iyidir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here