Batmayan Güneşimiz Zeki Müren..

0
14

7’den 70’e, genci yaşlısı, aşığı dertlisi hemen hemen her kesime hitap eden eserleriyle gönüllere taht kuran hiç ölmeyen bir sanatçımızdır Zeki Müren.. Bursa’nın Hisar semtinde  06 Aralık 1931 tarihinde doğmuştur, Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya gelir, doğduğu şehirde başladığı orta öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi’ni bitirmiştir..Oldukça çalışkandır derslerinde başarılıdır..İstanbul’da eğitim hayatına devam etme kararından sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Yüksek Süsleme Bölümü (Mimar Sinan Üniversitesi)  mezun olup, desen çalışmalarını öğrencilik yıllarında pek çok kez sergide sergilemiştir..

Zeki Müren’in yeteneğini ilk okul öğretmeni tarafından keşfedilir. Daha sonra müzikli müsamerelerde oynamış, ilk rolünü çoban rolünü almıştır ve devamında ilerleyen yıllarda müzik hayatına tam anlamıyla Bursa’da tamburi İzzet Gerçekler’den aldığı derslerle öğrenmeye başlar.Üniversitede öğrenciyken TRT İstanbul Radyosunun solist sınavına katılır ve orada birinci oldu. İlk konserini, İstanbul Radyosunda yayımlanarak büyük bir beğeni kitlesine ulaşır. Konser sonrasında, o dönemin ünlü isimlerinden Hamiyet Yüceses, radyo yayını sonrasında Zeki Müren’i arar ve tebrik eder.. Artık kendini göstermiştir, kendisi için önemli bir yola girmiştir..

Aynı zamanda Şükrü Pınar’ın eseri olan ‘‘Muhabbet Kuşu’’ şarkısı plağını doldurur... Bu plak Zeki Müren’in tüm Anadolu da tanınmasına vesile olmuştur. Bu başarısı ardından düzenli olarak, canlı yayın radyosunda yaptığında eserlerini seslendirmeye başlar..Tam tamına on beş yıl kadar radyo programlarında yer alır.. Bu yükselişte istikrarını bozmayıp, kendini plak ve sahne çalışmalarına da vermiştir.

Ve  ilk konserini 26 Mayıs 1955 tarihinde verir.  Alışılmışın dışında kıyafetleri olan sanatçı, kendi tasarım ettiği kıyafetleri giyer ve saz ekibine de tek tip kıyafet giydiren sanatçı sahneye makyaj yapıp sıra dışı saç stiliyle çıkardı. Hayatında ara ara kadınlarla anılmasına rağmende hiç evlenmemiştir. Sanatçı hayatı boyunda 600’ü aşkın plak ve kaset doldurmuş olup ve 300 kadar şarkı bestesi vardır. İlk kez 1955 yılında Türkiye’de verilen Altın Plak Ödülü’nü, ‘‘Manolyam’’ adlı şarkısıyla almıştır. Ses sanatçılığı dışında sinema filmlerinde de oynamıştır.. 1954 yılın da ‘‘Beklenen Şarkı’’ adlı filmde oynamıştır. Başarısı filmlerde de  devam eder ve kendi bestelediği şarkı isimlerinde 28 film çevirmiştir. Tiyatroda da başarı göstermiştir, 1965 yılında Çay ve Sempati adlı tiyatro da baş rolde oynayarak kariyerinde zirve yapmıştır.Yeteneklerini harmanlamasını çok iyi bilen sanatçı oyunculuk dışında 1965 yılında 100’e yakın şiirde  yazmıştır.. Bu şiirlerini ‘‘Bıldırcın Yağmuru’’ adlı şiir kitabında toplamıştır. Şiirlerin bazıları; Kazancı Yokuş ve Kendimi Arıyorum, Alınyazım, Çim Makası, Son Kavga, Bursa Sokağı vb. bunlardır.

Sanatçı  hayatının son zamanlarında kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığından dolayı sahne hayatından uzaklaşır, ve Bodrum’da ki evinde dinlenme kararı alır..Ve o gün TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlen tören sırasında kalp krizi geçirerek, 24 Eylül Salı günü hayatını kaybeder..Cenazesi Bursa’da Emir Sultan Mezarlığına büyük bir hayran kitlesiyle sevenleriyle defnedilir..

Ölümünden sonra tüm mal varlığını, vasiyetle Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bırakan sanatçı, bu bağışlarıyla birlikte 2012’ye kadar 1900’e yakın öğrenci okutarak hayatlarını kazanmasına yardımcıda olmuştur..

Yetenekleriyle başarılarını arttıran ve ve kendisine sevenleri tarafından batmayan güneş’imiz ismiyle anılmasını sağlamıştır..Her sanatçı özeldir, ve Zeki Müren’de farklılıklarıyla kendini göstererek unutulmazların arasına girmeyi başarmıştır. Şarkıları halen radyolarda televizyonlarda çalan sanatçımızın bizlere bıraktığı eserleriyle kendisini anmaya devam ediyoruz..Mekanı cennet olsun ..

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here