Başörtüsü Yasağı ve Merve Kavakçı

0
53

Merve Kavakçı

Başörtüsü yasağının kişi hak ve özgürlüğüne ters düştüğünün Türkiye’de ki resmidir. Kavakçı dendiğinde ilk akla gelen başörtülü bir kadının, ülkesinde başörtülü diye eğitim, sosyal ve siyasal haklarının elinden alınması gelir. Türkiye’nin kualisyon hükumetli dönemlerinde Fazilet Partisi İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Kavakçı 2 Mayıs 1999 yılında yemin töreni için başörtüsü ile meclise girmiş ve laik kanat tarafından protesto ve hakarete maruz kalmıştır. Merve Kavakçı başörtüsü ile millet vekili seçilmiş olmasına rağmen o haliyle yemin törenine katılması laikliğe aykırı iddialarıyla reddedildi. Demokratik, laik ve özgür Türkiye Cumhuriyetinde seçilmiş bir insanın, dini inanışlarına bağlı kalması ne yazık ki anayasanın özgürlük ilkesine aykırı bir şekilde sekteye uğratılmıştır. Kavakçı salona girdiğinde heyecanı gözlerinden okunuyor sürekli dualar ediyordu. O dönem Kavakçının yanında Nazlı Ilıcak ona moral veriyor dışardan gelen tepkilere karşı onu korumaya çalışıyordu. Meclisteki kadın erkek milletvekilleri Kavakçı’yı başörtüsünden dolayı protesto etmiş salondan çıkarılmasını istemişlerdi. Bülent Ecevit bu hararetli ortama son noktayı koyarak meclis kürsüsünden Merve Kavakçı’nın salonu derhal terk etmesi çağrısı yaptı. Salondan çıkarıldı. Olaylar bununla da sınırlı kalmadı. Merve Kavakçı Amerikan vatandaşı olduğunu İç İşlerine bildirmediği gerekçesi ile Kavakçı Türk vatandaşlığından da çıkartıldı.

Merve Kavakçı Hayatı

Kavakçı 19 Ağustos 1968 yılında Sakarya’da doğmuştur. Babası Yusuf Ziya Bey İslam Hukuku profesörüdür. Annesi Gülseren Gülhan Hanım ise Alman Dili ve Edebiyatı uzmanıdır. Merve Kavakçı liseyi Ankara TED kolejinde bitirdikten sonra Ankara Üniversite Tıp fakültesini kazandı fakat burada da başörtüsü yasağı nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ailesi ile birlikte ABD ye giderek Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne başladı. Kavakçı gibi anne babası da Türkiye’di dini inanış ve ideolojileri nedeniyle rahat yüzü görmedi. 1970 li yıllarda babası Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanlığı yaptığı sırada derse başörtülü öğrencileri aldığı gerekçesi ile görevden alında. Aynı dönemlerde annesi de yine Atatürk Üniversitesinde türban taktığı bahane edilerek sıkıntılara maruz kalınca görevinden istifa etmek zorunda bırakıldı.

Merve Kavakçı ve Siyaset

Kavakçı’nın siyasi hayatı 1994 yılında Türkiye’ye dönmesiyle başladı. Türkiye’ye döndüğünde Refah Partisi kadın kollarında aktif olarak çalışmaya başladı. 99 yılında partinin kapatılmasıyla Fazilet Partisine geçiş yaptı. Partiden İstanbul milletvekilliğine adaylığını koydu ve seçimi kazandı. Tarihler 2 Mayıs 1999 u gösteriyordu. Kavakçı yemin törenine başörtüsü ile katıldığı için yemin ettirilmemiş salondan çıkartılmıştı. Ardından kavakçının Türk vatandaşlığı da iptal edildi. Haklarını tekrar elde etmek için danıştaya başvuruda bulunan Kavakçının başvurusu da iptal edildi. Öte yandan DGM cumhuriyet savcısı Nuh Mete Yüksel Kavakçının dokunulmazlığının da elinden alınması için meclise fezleke sundu ve bu fezleke de kabul edildi. Kavakçı nın dokunulmazlığı da elinden alınmıştı. Bununla da kalmayıp kavakçının evinde usulsüz bir şekilde arama yapıldı.

Merve Kavakçı ve Fazilet Partisi

Kavakçı fazilet partisinden milletvekili seçildikten sonra çıkan karışıklar nedeniyle Anayasa Mahkemesi 4 Haziran 1999 yılında açılan davada Fazilet Partasi laik cumhuriyet ilkesine ayrılık yapıyor gerekçeleri ile  parti kapatılma kararı aldı. Nazlı Ilıcak ve Merve Kavakçı Fazilet Partisinden üç isime daha 5 yıl siyasi yasak konuldu.

 

Merve Kavakçı AİHM Davası

Tüm kısıtlamaların ardından Merve Kavakçı 28 Mayıs 2001 yılında Türkiye’ye dava açtı. Dava Kavakçı lehine sonuçlandı.

Merve Kavakçı yaşadığı bütün bu kısıtlamaların aksinden ne akademik kariyerine küstü ne de kendini geliştirme konusunda sekteye uğradı. Yaşadıklarının aksine onda her zaman bir mükemmelliyetçi bir tutum vardı. Azmine hiçbir olay engel olamadı. Bakanlar Kurulu kararına göre, Merve Kavakçı’nın vatandaşlıktan çıkarılmasına dair 13 Mayıs 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile İçişleri Bakanlığının 12 Mayıs 2017 tarihli yazısı üzerine 26 Mayıs 2017’de Bakanlar Kurulunca yürürlükten kaldırıldı. Kavakçı 2017 yılında tekrar Türk vatandaşlığına kabul edildi. Dış İşleri Bakanlığı Kararnamesi ile Kuala Lumpur Büyükelçiliğine tayin edildi.

 

Merve Kavakçı Kitapları

Başörtüsüz Demokrasi: Tarih İçinde Tarih

Örtünün Altında Kalanlar

Siyasetin Oyunu

Dünyanın Güzel İnsanları

Batı’da Müslüman Olmak

 

Merve Kavakçı Ödülleri

Yılın Annesi Ödülü: Ankara Başkent Kadın Platformu Ulusal Gençlik Organizasyonu (1999, Türkiye)

İnsanlığa Hizmet Ödülü: Haus der kulturellen Aktivitat und Toleranz (2000, Avusturya)

İnsan Haklarının Gelişmesi ve Müslüman Kadının Güçlenmesi Çabalarının Tanınmasında Örnek Hizmet Ödülü Uluslararası Kadın ve Çocuk Derneği (2000, ABD)

En Başarılı Kadınların Tanınması NAACP/GWU (2004, ABD)

Sosyal Adalet Takdirname Belgesi New York Universitesi (2006, ABD)

Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı (Georgetown University) (2009, ABD)

Vefa Ödülü: İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) (2011, Türkiye)

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here