Başarısız Birahane Darbesi ve Hitler

0
25

Hitler’in Siyasetteki Çıraklığı 

Tarihte ‘Birahane Darbesi’ olarak geçen başarısız darbeyi  Hitler Almanya yönetimini ele geçirmek için planlamıştı. O dönemlerde Naziler ve Hitler oldukça popüler olmuştu.Bunun nedeni ise aşırı enflasyon yüzünden dağılmaya başlayan Weimar Cumhuriyeti ve Almanya nın Ruhr bölgesinde ki Fransız işgalini kendilerine büyük hakaret olarak görmesidir. 1922 de Mussolin’in İtalya’da iktidara gelmesi Hitlere ilham kaynağı olmuştur. Kasım ayında Hitler Baverya’ yı ele geçireme planı yaptı. İlk iş olarak Baverya hükümet temsilcisi olan üç kişiyi kaçırdı bunlar, devlet komiseri Gustav Kahr, Reichswehr komutanı General Otto ve polis başkanı Albay Hans tır. . Bunlarla birlikte Münih’te bulunan birahaneye gittiler.

Alman kültüründe birahaneler politik ve sosyal meselelerin de konuştuğu yerlerdir. 8 Kasım günü Baveyra’nın en gözde birahanesi olan Bürgerbraukelle birahanesinde Kahr konuşma yaparken Hitler ve yanında alıkoyduğu üç hükumet adamıyla birahanede ki toplantıya katıldı.  Hitler sahneye çıktı havaya bir el ateş etti, silahını yanında ki üç görevliye doğrulttu. Ardından şu konuşmayı yaptı :

“Milli ihtilal başlamıştır ! Bina şuan 600 silahlı tarafından işgal edilmiş bulunuyor. Kimse dışarı çıkamaz. Baveyra ve Alman hükümetleri ortadan kaldırılmış ve geçici bir milli hükümet kurulmuştur. Reichswehr ve polis kıtaları işgal edildi. Ordu ve polis gamalı haç bayrağı altında şehre doğru yürüyor”.

Hitler bütün bunları söylerken aslında yalan söylüyordu. Fakat o esnada kimse bu konuşmalarının doğruluk payını düşünecek durumda değildi.

 

Hitler salonda yanında esir olan üç yöneticiyle birlikte özel bir odaya gitti.  Etrafına emirler yağdırmaya başladı.

Baveyra Kabinesi…ilga edilmiştir. Kasım katilleriyle son hesabımız görülünceye kadar milli hükümetin politikasına tarafımdan yön verilecektir. Alman milli ordusunun başkanlığına  Ludendorff getirilecektir. Geçici Alman hükümetini görevi, günahkar bir Babil şehri olan Berlin’e yürüyüşü örgütlemek ve Alman halkını kurtarmaktır. Yarın Almanya’da ya yeni bir milli hükümet göreceksiniz, ya da bizi ölü bulacaksınız.” Diyerek elindeki silahı anlına dayayarak kararlılığını oradakilere de gösterdi.  Bunu gören devlet yöneticileri Kahr, Seisser ve Lossow da Hitler’e katıldılar. Hal böyle olunca salonda ki bazı insanlar da Hitler’e sempati duydu ve salondan alkış sesleri yükselmeye başladı.

Dışarıda ise Hitlere bağlı bir grup ordu ile çatışmaya girmişti. Haberi alan Hitler salonu Ludendorff a emanet ederek olay yerine gitti. O esnada Kahr ve Siesser ortadan kayboldu. Hitler in Ludendroff aracılığıyla ordu ve polisten beklediği destekte gelmeyince darbe başarısızlık sinyalleri vermeye başladı. Ludendroff Hitler’e adamlarıyla birlikte şehrin merkezine yürüme teklifinde bulundu. 9 kasım günü yürüyüş başladı. Hitler ve ekibinin önü polis tarafından kesildi. Taraflar arasında bir çatışma çıktı. Yaklaşık 60 Nazi bu çatışmada hayatını kaybetti. Hitler yaralandı. Ludendorff polisler tarafından tutuklandı.

Her ne kadar darbe başarısız bitse de toplumun dikkatini çekti, darbe teşebbüsünde bulunanlar ayaklanmaya başladı. Hitler bu durumu da fırsata çevirmek istedi. 24 gün süren yargılamanın ardından mahkemede yaptığı konuşmalarla dikkatleri üzerine çekmişti. Mahkeme kararıyla 5 Nisan 1924 te beş yıl hapis cezası aldı. Hitler’in yer altında gömülü kalan ve bir çok ülkede okunması yasak olan kitabı MEİN KAMPE yani KAVGAM kitabı da Hitler’in hapishanede ilk cildini yazdığı eseridir.  Hitler beş yıl aldığı hapis cezasının sadece 9 ayını hapishane de geçirdi ve 1924 te serbest bırakıldı.

 

Merve Nazlı
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here