Başarı Çalışmaya Mı Bağlıdır Şansa Mı ?

0
19
başarı
başarı

Başarı çalışmaya mı bağlıdır şansa mı ?

 

Evvela başarı nedir? Başarı, verilen mücadele, gayret, sabır ve çalışma sunucu elde ettiğimiz birtakım olumlu sonuçlardır o halde bir işe emek vermeden, sahip olmak için bir efor sarf etmeden, şans eseri kazanılan şeyin adı nasıl başarı olabilir? Bu sadece kendini kandırmayı sevenlerin söylemiş olduğu bir yalandır.

 

Şans  eseri  kazandığımız herhangi bir yarışta, bir okulda, bir ödevde veya herhangi bir işte yeterli tecrübe ve bilgi sahibi edinmiş olur muyuz? Bir sandık dolusu hazine biriktiren kişi, onun içine hangi değerli eşyayı koyduğunu bilir. Peki şans eseri bir hazine dolusu sandığa sahip olan bir kimse o hazinenin ne olduğu ve değerini bilebilir mi ?

‘Sonuçta sahip olmuşum ne fark eder benim olduktan sonra ne önemi  var ?’ mı diyorsunuz ? Önemini şöyle anlatayım o zaman. Uğrunda fedakarlık yapmadığınız bir işi elde ettiğinizde, elde ettiğiniz tek şey sonuçtur. Çalışmadan elde edilen bir sonuçta, başarının yeri yoktur. Başardığını zannetmek vardır! Emeksiz elde edilen her şey başarısızlığın sonucudur ve başarısızlıkla başarıyı elde edemezsiniz.

Gayemiz bir işi başarmak ise evvela yapılması gereken şey, o işte üzerimize düşen sorumluluklara sıkı sıkı sarılmak ve fedakarlık yapmaktır. Uğrunda fedakarlık yapılmamış her sonuç, basit kalır, çoğu zaman sonuç da olmaz. Fedakarlık, bazen uykusuz kalmış iki  yorgun göz, bazen ertelenmiş hayaller, bazen de uğrunda vazgeçilebilen her şeydir.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here