Baş Dönmesi

0
Baş Dönmesi
Baş Dönmesi

Kişinin başının dönmesi ve dengesizlik hali genellikle basit ve kolay geçen bir rahatsızlıktır. şayet uzun sürerse araştırılması ve nedenlerinin öğrenilmesi gerekir.Baş dönmesinde genellikle hafif baş dönmeleriyle karşılaşılır ve bu durum evde uygulanabilecek basit tedavilerle giderilebilir.

Kişinin başının dönmesi ve dengesizlik hali genellikle basit ve kolay geçen bir rahatsızlıktır. Baş dönmesi şayet uzun sürerse araştırılması ve nedenlerinin öğrenilmesi gerekir. Baş dönmesinde genellikle hafif baş dönmeleriyle karşılaşılır ve bu durum evde uygulanabilecek basit tedavilerle giderilebilir.

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş dönmesinin sebepleri çoğunlukla beyne kan taşıyan damarlarda yaşanan anlık kan basıncı düşüşüdür. Bu esnada oksijene ihtiyaç duyan beyin hücreleri kısa süreli bir oksijen eksikliği yaşar.

İnsanlarda hafifi baş dönmesi çoğu zaman oturdukları ve yahut uzandıkları yerden aniden kalkmaları sonucu olur. Bu ani baş dönmeleri çok kısa sürer ve sürekli tekrarlanmadığı sürece çok rahatsız edici bir durum teşkil etmez. Buna ayrıca postural hipotansiyon da denir.

İç kulak hastalıkları yüzünden baş dönmesi yaşanabilir.

Yetersiz beslenme sonucu, kan şekeri seviyesi azaldığı için veya diyabet hastalığı sebebiyle de olabilir.

Bazı durumlarda yeterli su tüketimi olmaması veya ishal sonucu sıvı azalmaları da baş dönmesine sebep verir.

Baş Dönmesinden Korunma Yolları

Postural hipotansiyon yüzünden olan baş dönmelerini engellemenin yolu oturulan ya da uzanılan yerden aniden kalkmak yerine kalkmadan önce birkaç kez derin nefes alınır ve bulunulan yerden yavaşça kalkılır.

Beslenme alışkanlığınızı düzeltin düzenli yemek yeme alışkanlığı elde edin, az su tüketin bol lifli yiyecekler yiyerek kan şekeri seviyenizi artırır. Beyaz unlu ve şekerli yiyecekleri de ayrıca azaltın.

Baş dönmesine neden olan beyine az oksijen gitmesini artırmak için kalp ve ciğerlerin çalışma durumunu iyileştirmek gerekir, bunun için gün içerisinde yarım saat düzenli egzersiz yapın.

Boynunuza sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü olarak uygulayarak kan dolaşımınızı hızlandırın.

Baş dönmesi başladığı zaman yapılması gerekenler

İlk olarak derin nefes alıp verin ve oturun. Kan basıncını normal seviyeye getirmek için ayaklarınızı kaldırın ve kendinizi rahat bırakın. Bu uygulamayı koltuk, kanepe ya da sandalyeye oturarak ayaklarınızın altına bir destek uygulayın.

Baş Dönmesinin Tedavisi 

Baş dönmesi başladığında ilk olarak yukarıda anlatıldığı gibi oturmak ve ayakları yukarı kaldırmaktır. Şayet yediğiniz yemekten 2 saatten fazla zaman geçtiyse tam tahıllı ekmek arası bir şeyler yiyebilirsiniz.

Kan dolaşımınızı hızlandırmak için uzanın ve göbek deliğinizden 2 parmak aşağıda bulunan noktaya parmaklarınızla dairesel hareketler yapın.

Baş dönmesini durdurmak için baş parmaklarınızla kulak memesinin tam altını çene altının ve kafa tasının birleştiği noktayı hafifçe sıkın.

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Baş dönmesi sık sık tekrarlıyorsa doktora görünün.

Baş dönmesi esnasında boyunda sertlik hissediyorsanız, ateşiniz çıkmışsa veya  baş ağrısı oluşursa doktora görünün.

Doktor tavsiyesi ile alınan bir ilaç kullanıyorsanız doktora görünün.

Acil Durumlar

Görmenizde bir değişiklik, kollarınız, elleriniz, ya da ayaklarınızda, bacaklarınızda uyuşma hissederseniz veya göğüs ağrısı çekerseniz, nefes darlığı hissederseniz ya da şuur kaybı olursa acil olarak hastaneye yetişmeye çalışın.

 

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here