Barok Sanatının ilk büyük Ressamı: Caravaggio

0
53
Gustave Courbet: 'Self Portrait (The Desperate Man)'

29 Eylül 1571’de Milano’da dünyaya gelmiş olan ünlü italyan Ressam Caravaggio‘nun tam adı Michelangelo Merisi da Caravaggio’dur. 

Barot sanat akımı dendiğinde akla gelen ilk isimdir çünkü Caravaggio Barot Sanat akımının ilk büyük sanatçısıdır. 

Roma, Napoli, Malta ve Sicilya’da çalışmıştır.

1584 yılında 4 yıllığına çırak olarak Bergamolu bir ressam olan Simone Peterzano’nun yanına gitmiştir. ilk deneyimlerini Lotto ve Giovanni Girolama Savoldo gibi sanatçıların yaptılarını incelemekle kazanmıştır ve Tiziano’nun öğrencisi iken Venedik Okuluyla da bağlantı kurmuştur. Roma’da çalıştığı dönem yapıtları dramatik bir anlatım sunmayan kendi portreleri ve ölü doğa resimleridir. Bunlarda güçlü bir ışık gölge kullanılmış ve ayrıntıları özenle betimlemiştir. Caravaggio daima ayrıntılara önem veren bir ressam olmuştur. 

Caravaggio’nun ilk gerçekçiliğinin ve doğalcılığının ortaya çıkmasını sağlayan çalışması Roma’daki S. Luigi dei Francesci Kilisesi’nin Contarelli Şapeli’ndeki Aziz Matta’nın yaşamını konu alan bir dizi resimdir.  Bu, Aziz Matta ve Melek, Aziz Matta’ya Çağrı ve Aziz Matta’nın Şehit Edilmesi konulu üç resimden oluşan görkemli bir tasarıdan oluşuyordu. Altarın üzerine yerleştirilmesi düşünülen Aziz Matta ve Melek’in ilk biçimi S. Luigi dei Francesci’nin o güne değin bir azizin böyle canlandırıldığını görmemiş rahiplerine o kadar ters geldi ki, resmin yeniden yapılmasını istediler. İncil yazarlarından biri olan Aziz Matta resimde sıradan bir işçi ya da rençber görünümündeydi.; ayağını resmin dışına çıkıp insanın yüzüne gelecekmiş gibi uzatmış, kaba bir biçimde bacak bacak üstüne atmış olarak betimlenmişti. İncelikten yoksun melek figürü ise cahil birisine yol gösterircesine azizin elini zorla kitaba doğru bastırır gibiydi. Kilise ileri gelenleri Caravaggio’nun sıradan bir kişiyi yüceltirken gerçekte Aziz Matta’yı sokaklardan kurtaran İsa’ya öykünmek istediğini kavrayamamışlardır.

Caravaggio, 18 Temmuz 1610 yılında aramızdan ayrılmıştır. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here