BARIŞA, İNSANLIĞA ADANMIŞ BİR ÖMÜR “YAŞAR KEMAL”

0
dağlar insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır

Dağlarda öfkeli başım,

Serhatta hep akşam oluyor.

Nasipsiz kıştan mı?

Yağmurdan mı yoksa aşktan mı?

Ağladıkça ağladıkça, dağlarımız yeşerecek

Görecek göreceksin, ağladıkça ağladıkça

Geceyi tutacağız, görecek göreceksin

Ağladıkça ağladıkça güneşi tutacağız

 Görecek göreceksin

İlkyazda bitti telaşım

Alnımda hep kavga duruyor

Vakitsiz hırstan mı?

Bahardan mı yoksa aşktan mı?

Ağladıkça ağladıkça, bozkırlar yeşerecek

Görecek göreceksin, ağladıkça ağladıkça

Güneşi tutacağız, görecek göreceksin

 

 

Yaşar Kemal; “Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir, barıştır.” demiştir. Barışı dile getirmek için yıllar yılı uğraştı, didindi ama bu topraklar üzerinde sürekli kan ve gözyaşı aktı. Yukarıda Ahmet Kaya’nın da dediği gibi bu topraklar çok kan ve gözyaşı gördü, güneşi tutamadık, baharı göremedik.

Bu ülkenin dağları, taşları, bozkırları, insanları çok gözyaşı döktü, aynı bayrağın altında Kürt diye Türk diye Ermeni diye birbirinden ayırdılar.  Dağlarımızdan bitmek bilmeyen bir şiddetin, bir öfkenin cehennem çiçekleri büyüdü. Biz bir ülkeden bir iç ülkeye giden o isimsiz trenin camından mevsimlerden sadece kışı gördük. Ağladık, ağladık ağladıkça acılarımızı içimize attık ağladıkça o bozkırları yeşertemedik. Ağladıkça gencecik gençlerimizi toprağa gömdük işin acı tarafı bu acıya bir isim bile koyamadık.

Barış ulaşılması zor, ama imkansız değil bu coğrafyada,  içinde yaşadığımız coğrafyada hep kan ve gözyaşı vardı. İnsanların öldüğü gençlerin gençliğini yaşayamadığı, babaların oğullarının düğününü bile göremediği bir coğrafya, Yaşar Kemal de bu coğrafyada yaşamış bir ilim adamı 28 Şubat 2015’te vefat ettiği zaman barışı görmeden gitti ama kitapları, fikirleri ile barışa ışık tuttuğu hiç şüphesiz. Büyük usta Yaşar Kemali özlemle yad ediyorum ruhu şad olsun .Allah rahmet eylesin.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here