Barış Manço Aslında Kim?

0
Barış Manço Aslında Kim?
Barış Manço Aslında Kim?

7’den 77’ye herkesin gönlünde taht kurmuş bir adam o. Ülkemizin müzik dehası ve en önemlisi de en iyi yürekli adamıydı. Bugün Barış abimizin 75. Yaş Günü. Yaşasaydı 75. yaşını kutuluyor olacaktık.

Tam adıyla Mehmet Barış Manço 2 Ocak 1943’de İstanbul’da dünyaya geldi. Doğumunda hala devam eden 2. Dünya Savaşı’na ithafen ailesi onun adını Barış koymuştu. Ülkemizde Barış ismini alan ilk kişi de kendisi olmuştu böylece.

Annesi ve babası, o üç yaşındayken ayrıldılar. Böyle Barış, babasıyla yaşamaya başladı.

Annesi Rikkat Uyanık, Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği sanatçısı, hocası ve aynı zamanda yazardı. Hatta bir dönem Zeki Müren’in hocalığını dahi yapmıştı. Barış’ın müzik sevdası annesi ve onun çevresi ile başlamıştı.

İlk grubu Kafadarlar’ı 1958 yılında kurmuş hatta ilk bestesi Dream Girl’i yapmıştı. Bu beste ile Ankara’da küçük bir ödül bile kazanmıştı.

1959’da babasını kaybetti. Bunun üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrılarak Şişli Terraki Lisesi’nde devam etti eğitimine.

Daha sonra ikinci grubu Harmoniler’i kurdu. Bu grup ile üç 45’lik yaptı. Ama eğitimine Belçika’da devam etmek istediği için grup dağılmak zorunda kaldı.

Barış Manço’nun Avrupa Serüveni

Barış, 1963 yılında Belçika Kraliyet Akademisi’nde yüksek öğrenim görmeye başladı. Fakat Belçika’ya gitmeden önce Paris’ giderek Fransız sanatçı Henri Salvador ile buluştu. Henri, Barış’ın Fransızcası’nı ve kilosunu yetersiz bulduğu için anlaşma yapılamadı.

Akademide resim, mimarlık ve grafik eğitimi alan Barış boş zamanlarında da garsonluk, otomobil bakıcılığı gibi işlerde çalışıyordu.

1964’de Rigolo Plak şirketliyle anlaştı ve Jacques Danjean Orkestrası ile çalışmaya başladı.

1965’de Paris’te konser veren Barış kendi bestesi Babysitter’ı daha sonra Jenny Jenny ve başka Fransızca şarkıları seslendirdi. Performansı Henri Salvador tarafından kutlandı.

Fransa’da gayet iyi giden kariyeri, Fransız bir müzisyenin, Barış’ın aksanını beğenmediği için onun plaklarının çalınmasını yasaklamasıyla bitti.

1966’da “Les Mistigris” adındaki Belçikalı bir grupla tanıştı ve onlarla konserler vermeye başladı.

1967’de Hollanda’da geçirdiği bir kazada dudağında bir yarık oluşunca bıyık bırakmaya başladı.

1968’de Les Mistigris’den ayrılarak Türkiye’ye dönen Barış Kaygısızlar ile çalışmaya başladı. Grubun genç gitaristleri henüz bilinmeyen Mazhar Alanson ve Fuat Güner idi. Barış bu grup ile Kol Düğmeleri şarkısını çıkaracaktı.

Barış psychedelic tarzını doğu müziğiyle birleştirerek kendine özgü bir Anadolu Rock tarzı başlatmıştı. Tabii o zamanlar bu kadar sevilmiyor, uzun saçları ve tarzıyla şarlatan olarak anılıyordu.

Kaygısızlar ile yaptığı şarkılardan “Ağlama Değmez Hayat” 1969 yılında 50.000’in üstünde satış yaparak Barış’a ilk altın plağını kazandırmıştı.

1960 Haziran’ında Belçika Kraliyet Akademisi’ni birincilikle bitirdi ve İstanbul’a nişanlısı Belçikalı Marie Claude ile birlikte döndü.

1969 yılı sonunda Kaygısızlar grubundan ayrılarak Türkiye’de “…Ve” , yurt dışında “Etc.” diye bilinen grupla çalışmaya başladı.

Bu sırada Marie ve Barış çifti Belçika’da evlendiler. Fakat evlilik kısa sürmüş, 1970’de ayrılmışlardı.

1970 yılında kendi tarzının başlangıcı olan Dağlar Dağlar’ı çıkardı. 700.000den fazla satan şarkı Barış’a kariyerindeki tek Platin Plak Ödülü’nü kazandırdı.

 

 

Barış Manço ve Moğollar

Barış 1970’de ünlü grup Moğollar ile birleşme kararı aldı. İki tarafın da amacı aynıydı: Türk müziği ile Avrupa’da ün kazanmak.

Grup ile “İşte Hendek İşte Deve”, “Katip Arzuhalim Yaz Böyle”, “Binboğa’nın Kızı” gibi çok beğenilen şarkılar yaptılar.

Çıktıkları Anadolu turnesinde Kütahya’da Barış, uzun saçlarından dolayı tehdit edildi. Ardından tur otobüslerine dinamitle saldırı düzenlendi. Neyseki kimseye bir şey olmamıştı.

1971’de grup içindeki anlaşmazlıktan dolayı Barış, Moğollar’dan ayrıldı.

Barış Manço ve Kurtalan Ekspres

1971 ve 1972 yılları Barış’ın Kurtalan Ekspres’ini kurma gayretleriyle geçti. Grup adını İstanbul’dan Güneydoğu’ya giden Kurtalan Ekspres’inden alıyordu. Grupla “Ölüm Allah’ın Emri” ve “Gamzedeyim Deva Bulmam” adlı şarkıları kaydetti.

1972’de asker kaçağı olarak yakalandı. Diploması sayesinde yedek subaylık hakkı kazandı. 19 ay 26 gün askerlik yaptı.

Askerlikten sonra grup ile “Küheylan” ve “Lambaya Püf De” şarkılarını kaydetti.

1975’de kariyerinin tek filmi “Baba Bizi Eversene” de oynadı.

Londra’da verdiği bir konser sonrası karaciğer enfeksiyonu geçirdi ve karın boşluğunda bağırsağına yapışan bir tümör nedeniyle Belçika’da ameliyat geçirdi.

1975’de tanıştığı Lale Çağlar ile 18 Temmuz 1978’de evlendi. 1981’de ilk oğulları Doğukan Hazar Manço, 1984’de ikinci oğulları Batıkan Zorbey Manço dünyaya geldi.

Bu arada grup ile “Aynalı Kemer” ve “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” adlı çok beğenilen şarkılarını kaydetti.

1979’da Yılın Erkek Sanatçısı, Yılın Bestecisi, Yılın Albümü ve Yılın Düzenlemesi ödüllerini aldı.

 

1981’de “Sözüm Meclisten Dışarı” , “Arkadaşım Eşek” , “Dönence” , “Gülpembe” gibi dönemine damga vuran şarkılara imza attı.

1985’de ilk solo albümü 24 Ayar’ı çıkardı.

 

 

Barış Manço ile 7’den 77’ye

1988 yılında Barış Manço ile 7’den 77’ye programına başladı. Bu efsane program 1998’de son bulsa da yıllarca hafızlarımızda kaldı.

“Adam Olacak Çocuk” ile 90’ların çocukları ıspanak yemeye onunla başladı. “İkinci Kahvaltı”, “Dönence” ve “Dere Tepe Türkiye” ile yetişkinlere hitap etti.

1990 yılında Ertuğrul gemisinin Japonya’ya gelişinin 100. Yılı nedeniyle düzenlenen “Türk-Japon” dostluğu seminerine katılarak, Japonya’ya gitti.

1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’nı aldı.

1994 seçimlerinde Tansu Çiller başkanlığındaki Doğru Yol Partisi’nden Kadıköy Belediye Başkanı olarak aday oldu ama sağlık sorunları yüzünden adaylıktan çekildi.

1 Şubat 1999’da İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı ve sevenlerini derin bir yasa boğdu.

Mekanın cennet olsun Barış Abi. Bize en güzel mirasını, bestelerini bıraktın. Türk halkı senin gibi bir sanatçıya sahip olduğu için her zaman çok şanslı oldu. Sen hala unutulmadın. Unutulmayacaksın.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here