Barış Akarsu Aslında Kim ?

0
Barış Akarsu Aslında Kim ?
Barış Akarsu Aslında Kim ?

Barış Akarsu Türk oyuncu ve müzisyen.

Barış Akarsu 29 Haziran 1979 yılında bir yaz çocuğu olarak Zonguldak ‘ta dünyaya geldi.

Annesi Hatice Hanım ve Babası Selahattin Bey’in ilk çocuğu olan Barış’ın bir de 1982 doğumlu Nesrin adında kız kardeşi bulunuyor. Barış için ailesi çok önemlidir, özellikle Ali dedesinin yeri Barış için çok özeldir. Küçük yaşlarda denizciliği ve balıkçılığı dedesinden öğrenmiş ve bu ikisi de Barış için vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Bu yüzdendir ki balığı ve deniz ürünlerini çok sever, hatta bu konuda “Denizden babam çıksa yerim.” demiştir.

Barış İlkokul, ortaokul ve lise dönemlerini küçük yaşlarda yerleşmiş oldukları Amasra’da tamamlamıştır. Lise yıllarında yelken sporuna merak salmıştır. Hatta Barış bu sporu Amasra Yelken Kulübünde profesyonelliğe kadar ilerletmiştir. Bunun yanı sıra iyi bir çizer de olan Barış bu özelliğini de Yelken Kulübünde yelkenlilerin üzerine yaptığı amblemler ve çizimlerle de göstermiştir.

 

Barış ‘ın müzik yolculuğu ise çok küçük yaşlara dayanmaktadır. İlkokul yıllarında, eline blok flüt alıp sokakta öyle dolaştığını söyler. Ama esas olarak müzikle tanışması, Amasra ‘ya gelen müzisyen abilerinden etkilenerek çalmayı öğrendiği klavye, gitar ve mızıkası ile başladığını belirtmiştir. Evlerinde Ruhi Su ve Cem Karaca sürekli dinlenen sanatçılarmış. Cem Karaca ‘nın Barış üzerindeki etkisi çok büyüktür. Barış, o dönemlerde dinlediği 70’lerin 80’lerin rock, Hard Rock ve Heavy Metal grup ve sanatçılarını hala dinlemeye devam eder ve onların yerinin farklı olduğunu her zaman dile getirmiştir. 

 

Barış, bir dönem Antalya’da animatör ve müzisyen olarak da çalıştı. Ankara’da garsonluk, barmenlik ve müzisyenlik yaptı. Daha sonra Karadeniz Ereğlisi’ne gelerek dört yıl boyunca çeşitli barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yapmıştır. Bu dönemde ATV kanalında yayınlanan Akademi Türkiye yarışmasına katımış ve 2004 Temmuz ayında yarışmayı birinci tamamlayarak ismini tüm Türkiye ‘ye duyurmuştur. Yarışmadan hemen sonra ise İstanbul’a yerleşerek müzik çalışmalarına burada devam etmiştir. Yarışmanın sonuçlanmasından ilk albümünü çıkarmasına kadar geçen sürede ise Türkiye’nin değişik yerlerinde sayısı 100 ‘den fazla konserler vermiştir. Hatta 1 Eylül Dünya Barış gününde sahneye çıkıp herkesin playback yaptığı bir organizasyonda o çıplak sesle, enstrüman olmadan “Gel Gör Beni Aşk Neyledi” yi söylemiş tabiri caizse kaleyi inletmiştir. 

 

31 Aralık 2004’te Seyhan Müzik’ten Serdar Öztop’un yapımcılığı ile ilk albümü olan Islak Islak piyasaya çıkmıştır. Bu albümden aynı yıl içerisinde “Islak Islak”,”Kimdir O”,”Amasra” ve “Mavi” parçalarına klip çekti. 3 Ağustos 2006’da “Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek” isimli ikinci albümünü piyasaya çıkardı. 2006 yılında Star kanalında yayınlanmaya başlanan “Yalancı Yarim” dizisinde başrollerden birini üstlendi. Bu dizinin ardından milyonlarca seveni tarafından “Alfonso Tarık” olarak anılmaya başlandı.

 

Acı Kaza

Barış Akarsu, 28. doğum gününde Bodrum’a giderken yanındaki iki arkadaşıyla birlikte trafik kazası geçirmiş, arkadaşları olay yerinde hayatını kaybederken, genç şarkıcı kalbi durmuş vaziyette hastaneye kaldırılmıştır. Yapılan müdahale sonrası kalbi yeniden çalışan Barış Akarsu, yoğun bakımda sürdürdüğü yaşam mücadelesini 4 Temmuz 2007 tarihinde kaybederek maalesef aramızdan ayrılmıştır. 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here