Barack Obama

0

 

4 Kasım 2008’de, Illinois Senatörü Barack Obama, Arizona Senatörü John McCain tarafından ABD başkanlığına seçildi. Obama 44. cumhurbaşkanı oldu. Daha sonra eski Massachusetts valisi Mitt Romney’ye karşı ikinci dönem tekrar seçildi.

Barack Hüseyin Obama olarak da bilinen Obama, Kenya’nın Nyanza bölgesindeki küçük bir kasabada, Luo etnisitesinin bir üyesi olarak dünyaya geldi. Hawaii Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi için burs kazandı. Burada Ann Dunham, Wichita, Kansas’lı beyaz bir kadınla bir araya geldi ve evlendi; babası Büyük Buhranda petrol kuyuları üzerinde çalıştı ve II. Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu ile savaştı. Ailesiyle birlikte 1959’da Hawaii’ye taşımadan önce. Barack ve Ann’in oğlu Barack Hüseyin Obama Jr, 4 Ağustos 1961’de Honolulu’da dünyaya geldi.

 

 

Biliyor Musunuz?

Obama, ilk Afrikalı-Amerikalı cumhurbaşkanı değil, aynı zamanda Birleşik Devletler dışında doğan ilk kişi oldu. Obama 1961’de Hawaii’de dünyaya geldi.

 

Seçim Öncesi Kariyer Süreci

New York’ta New York Public Interest Research Group’da (NYPIRG) iki yıl çalıştıktan sonra Obama, Chicago’ya taşındı ve burada kilise odaklı bir grupla bir topluluk organizatörü olarak çalışmaya başladı.1996 yılında Obama, Hyde Park’ın Güney Yakasında bir Demokrat olarak Illinois Eyalet Senatosuna seçilmekle birlikte kendi siyasi kariyerini resmen başlattı. Devlet senatosundaki yıllardaki sıkı Cumhuriyetçi kontrolüne rağmen, Obama demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında etiğin ve sağlık reformu mevzuatının hazırlanmasında destek bulmayı başardı. Çalışan yoksullara fayda sağlayan, erken çocukluk eğitim programlarına yönelik sübvansiyonları geliştiren ve tüm sermaye davalarında soruşturma ve itirafların videoya alınmasını istemek için kolluk görevlileri ile birlikte çalışan bir devlet kazanılan gelir vergisi kredisi yaratılmasında yardımcı oldu. Görev süresi boyunca Obama, kuş gribinin neden olduğu sağlık tehdidi ve nükleer silahların yayılmasını önleme konularına dikkat çekti. Oklahoma Cumhuriyetçi Senatör Tom Coburn ile vatandaşların hükümete olan güveni yeniden inşa etmeyi amaçlayan bir federal harcamayı izleyen bir Web sitesi hazırladı. Bir başka Cumhuriyetçi, Indiana Senatörü Richard Lugar ile Doğu Avrupa ve Rusya’daki kitle imha silahlarını imha etme çabalarını genişleten bir tasarıyla ortaklık kurdu. Ağustos 2006’da Obama, Kenya’ya gitti. Ekim 2006’da “The Audacity of Hope” isimli ikinci kitabını yayımladı. 10 Şubat 2007’de Obama resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına adaylığını ilan etti.

Gülay Demir

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here