Kazım Ersun Yanal

Ersun Yanal,17 Aralık 1961 tarihinde İzmir’de Buca’da doğmuştur.Tam adı Kazım Ersun Yanal’dır. Annesi Behiye... 

Hayat

Hayat Hayat bazen sobada yaktığımız el gibidir Yaklaşma ,elleme derler, değme elini yakarsın ,canın acır derler.. Dinlemezsin.. Çünkü... 

Piyango 2

Piyango, toto, loto, at yarışı,casino kumarı vs. bütün şans oyunları. Adı gibi oyun işte. Yıllardır nice insanlara... 

Piyango

Rızkı veren Hüda’dırKula minnet eyleme..   “İsa (as) günün birinde bir kabristana uğramıştı.... 

Aşk Aslında Oydu…”O” ise Mevlana Celaleddin Rumi …

  O bir okyanustu aslında; İçinde kendine has ilmi, güzelliği ve sırları olan büyük bir okyanus. Öyle ki ; aşkı... 

Balkanlardan Gelen Şampiyonluk Öyküsü

Kategori : Ana Sayfa, Spor, Tarih - Etiketler :, , , , , - Tarih : 05 Aralık 2017

Share

O günlerin coğrafi ve siyasi haritalarına göre balkan şampiyonası altı ülkenin katılımıyla düzenleniyordu.

Bu ülkeler sırasıyla ;
Arnavutluk,Bulgaristan,Romanya, Yunanistan,Yugoslavya ve Türkiye’den oluşuyordu.Şampiyona genellikle kasım ve aralık aylarına denk gelmekteydi.Ligler ise ekimin başlarında başlıyordu.

Genel olarak yugoslavya avrupada adı ilk üçte geçen güçlü bir kadroya sahipti.Bulgaristanda bu alanda başarılı sayılabilir bir takımdı ve çoğu zaman kendilerine ilk beşte yer buluyordu.

Romanyada iyi bir takımdı o dönemler ama bulgaristan kadar başarılı değillerdi.Rakiplerinden daha da geride olan yunanistan ve bizim milli takımımız Türkiye 70’li yıllarda form grafiğini yükseltip şampiyonalara katılmaya başlamışlardı.Bu iki ülke genelde dördüncülük için kapışırdı.Madalya sahipleri nerdeyse belliydi.

Bundan tam 36 yıl önce,1981 yılının aralık ayında sofya’daki balkan şampiyonasına bu koşullar altında gitmiştik.O dönemde Türkiye basketbol milli takımının başında Aydan Siyavuş bulunmaktaydı.

Milli takımımız ; Erman Kunter,Necati Güler,Melih Erçin,Mehmet Döğüşken,Efe Aydan,Behçet Üner,Serdar Koçyiğit,Turhan Koray,Remzi Dilli,Ömer Saybir,Celal Arısan ve Şadi Olcay’dan oluşan kadroyla gitmişti.Diğer oyuncularımızdan Aytek Gürkan sakatlığından,Emir Turam da amerikada okuduğu için sofya’ya götürülmemişti.

Turnuvanın ilk günü ev sahibi bulgaristanı kusursuz bir oyun sonucunda 83-69 yenerek günü galibiyetle kapatmasını bilmiştik.İkinci gün romanya engelini zorda olsa geçen milli takımımız yugoslavyaya rakip olmuştu.

1980 olimpiyat şampiyonu olan yugoslavya çok önemli olan oyuncularını bu şampiyonaya getirmemiş,genç oyuncularını sahaya sürmüştü.Gençlerden oluşan yugoslavyayı milli takımımız zorlanmadan geçmiştir.

Turnuvanın diğer takımlarından arnavutluk o sene turnuvaya katılmamış ve turnuvayı tamamlama görevi bulgaristan B takımına düşmüştü.Her ülke takımı onlarla oynadığında daha çok dinlenme fırsatına sahip oluyordu.

Turnuvanın finaline gelindiğinde ise geriye sadece iki takım kalmıştı.Bir tarafta yunanistan diğer tarafta bizim kocaman yürekli dev adamlarımız.

5 aralık cumartesi günü finalde yunanistanı 93-80 yenerek balkan şampiyonluğunu kazanan bir milli takımız vardı sahada.Hem de kendi evinde oynamadığı bir turnuvada.

İşte böyle bir başarı öyküsüydü kocaman yürekli,inanmış çocuklarımızın  kazandığı balkan şampiyonası..

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Share